Kołobrzeg jest sporym, nadmorskim miastem w północno-zachodniej Polsce, leży w województwie zachodniopomorskim. Ma własną latarnię morską z piękną panoramą miasta, port i molo, bazylikę Mariacką i oceanarium. Kołobrzeg ma własną Dzielnicę Uzdrowiskową. Co warto zwiedzić w Kołobrzegu? 

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kołobrzeska latarnia morska jest budowlą z XVII wieku, jednak mimo to można ją zwiedzać i podziwiać morskie widoki. Latarnia przeszła na początku tego wieku gruntowny remont, jest więc bezpieczna i komfortowa do zwiedzania. Otacza ją sucha fosa, która także stanowi atrakcję turystyczną. Wieża ma wysokość 26 metrów, a zasięg nominalny światła, które wydaje, wynosi 16 mil morskich (prawie 30 kilometrów!)

Molo i port morski w Kołobrzegu 

Początki mola w Kołobrzegu sięgają roku 1881, jednak jego obecny kształt utrzymywany jest od 1971 roku. Molo jest wygodne do spacerowania – ma aż 9 metrów szerokości i 220 metrów długości. Zlokalizowane jest na wysokości ponad 4 metrów nad poziomem morza. 

Port handlowo-rybacki w Kołobrzegu to ciekawa atrakcja. Są tu dwie stocznie, można też bezpośrednio zakupić rybki. W porcie znajduje się morskie przejście graniczne. Można skorzystać z oferty tutejszej mariny i wybrać się w podróż morską. 

Bazylika w Kołobrzegu

Bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma aż 5 naw i została wybudowana w XIV wieku. To dawna fara, czyli kościół parafialny. Utrzymana jest w stylu gotyckim. W środku można podziwiać wiele zabytków, między innymi świecznik siedmioramienny z 1327 roku, okazały żyrandol „Korona Schlieffenów” z 1523 roku, mosiężny żyrandol „Korona Holkenów” z 1420 roku czy odlaną z brązu chrzcielnicę z 1355 roku. Znajdują się tu także ołtarze wykonane z drewna z przełomu XV i XVI wieku. W bazylice nadal odprawiane są msze. 

Oceanarium w Kołobrzegu

W kołobrzeskim oceanarium można z bliska obejrzeć zbiorniki, w których mieszkają piranie, mureny, płaszczki czy żarłacze rafowe. Jest tu także rekin! To doskonały sposób na spędzenie deszczowych momentów w czasie zwiedzania miasta. Atrakcja dla starszych dzieci i dorosłych! 

Pomnik zaślubin Polski z Bałtykiem

W Bulwarze Jana Szymańskiego można obejrzeć modernistyczny pomnik upamiętniający patriotyczny akt zaślubin Polski z morzem z 1945 roku. Miejska legenda głosi, że przechodząc w prześwicie pomnika (zwanym „oknem na świat” i symbolizującym port kołobrzeski) z jednej strony pomnika na drugą skutkuje spełnieniem życzenia. Uwaga, żeby życzenie się spełniło, przejście musi odbyć się na bezdechu! 

Dodaj komentarz