Kołobrzeg jest sporym, nadmorskim miastem w północno-zachodniej Polsce, leży w województwie zachodniopomorskim. Ma własną latarnię morską z piękną panoramą miasta, port i molo, bazylikę Mariacką i oceanarium. Kołobrzeg ma własną Dzielnicę Uzdrowiskową. Co warto zwiedzić w Kołobrzegu? 

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Kołobrzeska latarnia morska jest budowlą z XVII wieku, jednak mimo to można ją zwiedzać i podziwiać morskie widoki. Latarnia przeszła na początku tego wieku gruntowny remont, jest więc bezpieczna i komfortowa do zwiedzania. Otacza ją sucha fosa, która także stanowi atrakcję turystyczną. Wieża ma wysokość 26 metrów, a zasięg nominalny światła, które wydaje, wynosi 16 mil morskich (prawie 30 kilometrów!)

Molo i port morski w Kołobrzegu 

Początki mola w Kołobrzegu sięgają roku 1881, jednak jego obecny kształt utrzymywany jest od 1971 roku. Molo jest wygodne do spacerowania – ma aż 9 metrów szerokości i 220 metrów długości. Zlokalizowane jest na wysokości ponad 4 metrów nad poziomem morza. 

Port handlowo-rybacki w Kołobrzegu to ciekawa atrakcja. Są tu dwie stocznie, można też bezpośrednio zakupić rybki. W porcie znajduje się morskie przejście graniczne. Można skorzystać z oferty tutejszej mariny i wybrać się w podróż morską. 

Bazylika w Kołobrzegu

Bazylika pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma aż 5 naw i została wybudowana w XIV wieku. To dawna fara, czyli kościół parafialny. Utrzymana jest w stylu gotyckim. W środku można podziwiać wiele zabytków, między innymi świecznik siedmioramienny z 1327 roku, okazały żyrandol „Korona Schlieffenów” z 1523 roku, mosiężny żyrandol „Korona Holkenów” z 1420 roku czy odlaną z brązu chrzcielnicę z 1355 roku. Znajdują się tu także ołtarze wykonane z drewna z przełomu XV i XVI wieku. W bazylice nadal odprawiane są msze. 

Oceanarium w Kołobrzegu

W kołobrzeskim oceanarium można z bliska obejrzeć zbiorniki, w których mieszkają piranie, mureny, płaszczki czy żarłacze rafowe. Jest tu także rekin! To doskonały sposób na spędzenie deszczowych momentów w czasie zwiedzania miasta. Atrakcja dla starszych dzieci i dorosłych! 

Pomnik zaślubin Polski z Bałtykiem

W Bulwarze Jana Szymańskiego można obejrzeć modernistyczny pomnik upamiętniający patriotyczny akt zaślubin Polski z morzem z 1945 roku. Miejska legenda głosi, że przechodząc w prześwicie pomnika (zwanym „oknem na świat” i symbolizującym port kołobrzeski) z jednej strony pomnika na drugą skutkuje spełnieniem życzenia. Uwaga, żeby życzenie się spełniło, przejście musi odbyć się na bezdechu! 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.