Zwiedzanie zamków wiąże się z niesamowitymi przeżyciami. W końcu zamki to miejsca wielu historycznych wydarzeń. Zwiedzanie tego typu miejsc wielu z nas napawa o niezwykłe i niezapomniane uczucia, szczególnie gdy dokładnie poznamy historię miejsca, w którym przyszło nam się znaleźć.
To niesamowite, że możemy przechadzać się po ważnych miejscach, które zapisały się na kartach historii. Przedstawiamy Wam 5 zamków, które warto zobaczyć.
Zamek krzyżacki w Malborku
Jeśli jeszcze nie mieliście jeszcze okazji zwiedzić Zamku w Malborku, koniecznie się wybierzcie w to miejsce. To jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce. Jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa zamku trwała 183 lata i powstał on na przełomie XIII i XVI wieku. Był ówczesną siedzibą Wielkich Mistrzów Krzyżackich, rycerzy oraz zakonników. W podzamczu mieszkali natomiast rzemieślnicy. Co będziemy mieli okazję zobaczyć w Muzeum Zamkowym w Malborku? Wśród ponad 40 tysięcy muzealiów są m.in.: jedna z największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, czy zestaw dawnego uzbrojenia. Jest to miejsce tłumnie zwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Często odbywają się tu także koncerty bądź pokazy filmów.
Zamek w Krasiczynie
Zamek zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku i został on zachowany w prawie niezmienionej formie, pomimo licznych pożarów i wojen. Dwie ściany parawanowych zamku można podziwiać ażurową attykę, natomiast w narożach znajdują się cztery baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy mają hierarchię świata doczesnego i wiecznego. Zamek w Krasiczynie zaliczany jest do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Zwiedzanie zamku odbywa się z udziałem przewodnika. Podczas takiej wyprawy zobaczyć można m.in. dziedziniec zamkowy, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz sale ekspozycyjne. Osoby o mocnych nerwach mogą także skorzystać z dodatkowych opcji, jaką jest np. zwiedzanie sali tortur w lochach zamku.
Zamek w Niedzicy
Zamek powstał w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego w XIV wieku. Początkowo był fortalicją broniąca północnej granicy Węgier. Po I wojnie światowej włączono go w granice Polski. Znajdując się na tym terenie możemy zwiedzić zamek, wozownię oraz spichlerz. W zamku zachowano historyczny układ, pomimo tego, że po II wojnie był on zdewastowany. Udało się jednak odnowić zamek z zachowaniem początkowego charakteru i układu. W wozowni zobaczymy natomiast zabytkowe pojazdy konne, takie jak bryczki, sanie, pochodzące z lat 1900-1939.
Zamek Ogrodzieniec
To jeden z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, który mieści się na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Jest przy tym największym i prawdopodobnie najbardziej znanym pośród znajdujących się tam zamków. Powstał w XIV wieku. Co ciekawe, obecnie odbywają się tutaj rekonstrukcje bitew, co jest świetną atrakcją dla miłośników historii. Oprócz wydarzeń związanych z historią jest on również miejscem wydarzeń kulturalnych. To tutaj nakręcono ,,Janosika” Jerzego Passendorfera, ,,Zemstę” Andrzeja Wajdy, a ostatnio to właśnie zamek Ogrodzieniec posłużył jako plan filmowy znanej produkcji Netflixa ,,Wiedźmin”. Przebywanie w tym miejscu poruszy zatem serca nie tylko wielbicieli historycznych wydarzeń, ale także pasjonatów filmowych.
Zamek w Łańcucie
Zamek jest byłą rezydencją magnacką powstałą w XVII wieku. Znajdując się tam będziemy mogli podziwiać wnętrza mieszkalne, a także kolekcję pojazdów konnych. Zobaczymy bogate zbiory, wśród których nie brakuje różnorodnych kolekcje malarstwa, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła itp. Zamek otacza piękny park, a w nim zabudowania gospodarcze, kiedyś służące codziennemu życiu. To nie lada gratka dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak kiedyś mieszkała arystokracja. Na własne oczy możemy zobaczyć jak wyglądało życie w tamtych czasach i okolicznościach. A wnętrza z XIX/XX zostały zachowane w praktycznie niezmienionej formie. Pośród nich są Biblioteka, Salon Narożny i Jadalnia nad Bramą.