• Post category:Artykuły

Wiosna pod Tatrami to magiczny czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a krajobrazy nabierają jeszcze większej urody. Zieleni się park na Równi Krupowej i u podnóża Nosala. Potoki zamieniają się w rwące górskie rzeki, ale w górskich dolinach i na szczytach leży jeszcze śnieg i lód. Nic dziwnego, że wielu turystów lubi spędzać długi weekend majowy w Tatrach i w Zakopanem. To miasto oferuje ciekawy, podhalański folklor, tradycyjną kuchnię góralską i wiele atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jak spędzić majówkę w Zakopanem? Podpowiadamy.

Wędrówki górskie i punkty widokowe

Dla miłośników pieszych wędrówek i podziwiania panoram, Zakopane oferuje wiele łatwych szlaków i punktów widokowych.

Oto najciekawsze z nich:

 • szlak na Gubałówkę wzdłuż torów kolejki terenowej, z pasma Gubałówki rozlega się wspaniała panorama na całe Tatry, na szczycie są karczmy regionalne, parki linowe oraz stragany z oscypkami i pamiątkami; polecamy wejście szlakiem, spacer przez Gubałówkę i zjazd widokową kolejką kanapową na Polanę Szymoszkową;
 • zielony szlak z Kuźnic na Nosal – niski szczyt reglowy z widokiem na miasto i góry;
 • niebieski szlak z Zazadniej przez Wiktorówki na Rusinową Polanę – na Wiktorówkach warto obejrzeć uroczy drewniany kościół w stylu zakopiańskim i symboliczne miejsce pamięci, poświęcone ratownikom i taternikom, którzy zginęli w Tatrach;
 • żółty szlak przez Dolinę Białego i dalej Ścieżką nad Reglami na widokowy szczyt Sarnia Skała;
 • Butorowy Wierch, na który wiedzie trasa z Gubałówki, z Kościeliska oraz kolejka krzesełkowa;
 • Antałówka – zakopiańskie wzgórze nieopodal dzielnicy Olcza, z widokiem na Tatry Wysokie;
 • Kasprowy Wierch ze wspaniałą panoramą – wejście zielonym szlakiem z Kuźnic, szlakami przez Halę Gąsienicową lub wjazd kolejką kabinową.

Za łatwe można też uznać szlaki górskie do wysokości schronisk. Zdarzyć się mogą resztki śniegu i lodu, a wtedy warto nałożyć raczki na buty, aby poprawić przyczepność i bezpieczeństwo.

Atrakcje na majówkę w Zakopanem

W samym Zakopanem warto odwiedzić wiele interesujących miejsc. Są to muzea, galerie sztuki z regionalnym rękodziełem, zabytkowe wille i kościół w stylu zakopiańskim oraz sporo atrakcji dla rodzin z dziećmi. Co zobaczyć w czasie majówki w Zakopanym?

Oto nasze propozycje:

 • Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego przy Krupówkach;
 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba przy ul. Kościeliskiej;
 • Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma przy ul. Kasprusie;
 • galerie sztuki regionalnej – w Czerwonym Dworze przy ul. Kasprusiel w willi Oksza przy ul. Zamoyskiego oraz galeria Gazduś przy ul. Chramcówki (idealna do zakupu regionalnych pamiątek);
 • Kapliczka na Jaszczurówce – perełka architektoniczna, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicz;
 • skocznia narciarska Wielka Krokiew, a u podnóża Tatrzańskie Mini Zoo;
 • Iluzja Park w budynku Dworzec Tatrzański;
 • Myszogród przy Krupówkach;
 • Akwanarium Podwodny Świat przy ul. Ubocz.

Góralska muzyka, karczmy i kuchnia regionalna

Nie poznasz w pełni Podhala, jeśli nie spróbujesz smaku oscypków z żurawiną, góralskiej kwaśnicy czy szaszłyków z jagnięciną. Dlatego, nawet jeśli nocujesz w jednym z naszych eleganckich apartamentów z aneksem kuchennym, to i tak koniecznie zaplanuj ucztę w jednej z góralskich karczm w Zakopanem. Dobre opinie mają: Bąkowo Zohylina przy ul. Piłsudskiego, Restauracja Da Adamo przy ul. Skibówki, Siuchajsko na Krzeptówkach, Karczma u Starego na Bystrem. Polecamy też bary mleczne ze smacznymi posiłkami, tańszymi od tych w restauracjach. Dobrze i nie za miliony zjesz w barze mlecznym Schronisko Krupówki, w barze Pychotka, a także w barach przy Nowotarskiej i przy Rondzie Kuźnickim.

W wielu zakopiańskich karczmach wieczorami usłyszysz góralskie skrzypce i przyśpiewki na żywo. Wolisz współczesną odmianę muzyki, taką do słuchania i tańca? Koniecznie przyjdź w czwartek na koncert zespołu Baciary w karczmie Watra przy Krupówkach.

Majówka w Zakopanem – informacje praktyczne

Pod Tatry dojedziesz pociągiem, autokarem lub własnym autem. Największe płatne parkingi są pod dolną stacją kolejki na Gubałówkę, w ciągu ulicy Czecha pod skoczniami, przy Dolnej Równi Krupowej i w pobliżu odejść szlaków turystycznych. Problemem bywa parkowanie na Palenicy Białczańskiej przy starcie szlaku na Morskie Oko. Tam parkowanie trzeba zarezerwować online z jednodniowym wyprzedzeniem, ryzykując, że nazajutrz będzie kiepska pogoda na wyjście w góry. Z centrum, niedaleko dworca autobusowego, odjeżdżają prywatne busy w różnych kierunkach, z przystankami w wielu dogodnych miejscach. Polecamy też korzystanie z publicznej komunikacji. Wygodne autobusy jeżdżą na kilku liniach i zatrzymują się we wszystkich ważniejszych miejscach.

Majówka – noclegi Zakopane

Wiesz już, co robić w Zakopanem podczas majówki. Pora na rezerwację noclegu. Zakopane ma rozbudowaną bazę noclegową. Zarówno w centrum miasta, jak i w sąsiednich dzielnicach jest mnóstwo hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater. Mimo to zdarza się, że podczas długich weekendów i w czasie wysokiego sezonu brakuje miejsc noclegowych. Dlatego nie ociągaj się z rezerwacją, bo wielu turystów zamawia noclegi z dużym wyprzedzeniem. Obawiasz się, że trafisz na nieuczciwego wynajmującego albo słabe warunki? W naszej bazie znajdziesz tylko sprawdzone obiekty, ze świetnym wyposażeniem i w dogodnej lokalizacji. Zapraszamy do rezerwacji pobytu na naszej stronie odkryj-zakopane.com.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.