Zielona góra raczej nie jest brana pod uwagę jako pierwszy wybór podczas planów wakacyjnych. Tymczasem to miasto pełne tradycji o bogatej historii, w którym można miło spędzić urlop. Każdy, kto zdecyduje się na odwiedzenie Zielonej góry, obowiązkowo powinien odwiedzić najważniejsze miejsca. Poznaj 11 najważniejszych punktów, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Zielonej górze!

Stary rynek w Zielonej górze

Rynek w Zielonej Górze stanowi centrum XIII-wiecznej starówki. Jest stosunkowo dużych rozmiarów – długi na 160 i szeroki na 60 metrów. Niegdyś kwitł na nim handel, obecnie jednak nie prowadzi się tego rodzaju praktyk, a miejsce służy stricte celom turystycznym. Na środku rynku można podziwiać ratusz oraz Bachuski – figurki nawiązujące do winiarskiej tradycji miasta.

Starówka w Zielonej górze

Starówkę wyróżnia przede wszystkim niepowtarzalny styl, który jest połączeniem klasycyzmu z secesją, cechuje ją zarówno prostota, jak i mnogość ornamentów. Co ciekawe parcele poszczególnych kamienic zostały wyznaczone już w średniowieczu. Charakterystyczny jest szczególnie ratusz i kościoły św. Jadwigi oraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Serce miasta – ratusz w Zielonej Górze

Ratusz został wybudowano w II poł. XV w. i znajduje się on w centrum rynku miasta. Godny uwagi jest styl gotycki, który budowla godnie reprezentuje oraz wysoka wieża doskonale wpasowująca się w panoramę miasta.

Muzea w Zielonej Górze – co warto zobaczyć

Na miłośników historii w Zielonej Górze czeka aż pięć wyjątkowo ciekawych muzeów. Można zwiedzać choćby Muzeum Etnograficzne, a także wyjątkowe Muzeum Dawnych Tortur, Muzeum Miasta Zielona Góra i jakżeby inaczej, Muzeum Wina. Ciekawe może być także Muzeum Lalek mieszczące się nieopodal teatru.

“Haust” minibrowar – jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc

Będąc w Zielonej Górze, nie sposób nie udać się do słynnej restauracji i pubu „Haust”. Znajduje się ona w zabytkowej kamienicy wybudowanej w 1867 roku! Co więcej, w 2005 roku właściciele minibrowaru zostali odznaczeni nagrodą za renowację podkreślającą walory estetyczne i historyczne budowli.

Najstarsza świątynia zielonogórska – kościół konkatedralny pw. Św. Jadwigi Śląskiej

Kościół konkatedralny pw. Św. Jadwigi Śląskiej został wybudowany w stylu gotyckim. Można podziwiać charakterystyczne sklepienia krzyżowo-żebrowe, a także sklepienie gwiaździste zwieńczające kaplicę oraz chór. Świątynia została wzniesiona z cegieł i kamienia.

Mury miejskie i Wieża Łazienna – pozostałości historii

Będąc w Zielonej Górze, warto obejrzeć pozostałości murów obronnych, które pochodzą z przełomu XIV i XV w. Zachowały się również fragmenty tak zwanej Wieży Łaziennej (nazwa pochodzi od znajdującej się nieopodal łaźni) nazywanej też Głodową. Podziwianie ruin to doskonała okazja do zapoznania się z historią miasta.

Pomnik Winiarki – symbol tradycji miasta

Idealnym pomysłem będzie spacer na niewielki skwer przy ulicy Sobieskiego, aby podziwiać rzeźbę Winiarki. Ze względu na winiarską tradycję miasta, pomnik ma dla mieszkańców specjalne znaczenie.

Palmiarnia – pomysł na rodzinny wypoczynek

Jedną z głównych atrakcji Zielonej Góry jest słynna Palmiarnia, wewnątrz której można podziwiać rzadkie gatunki roślin egzotycznych. Znajduje się ona na Wzgórzu Winnym i jest częścią parku winnego. Na gości oprócz wielkiej przeszklonej przestrzeni czekają również oczka wodne z żółwiami oraz akwaria pełne tropikalnych ryb. Obecnie Palmiarnia pełni rolę restauracji – goście mogą skusić się na wyjątkowy posiłek w otoczeniu roślin.

Ogród botaniczny

Skoro już mowa o Palmiarni to nie sposób nie wspomnieć również o ogrodzie botanicznym. Idealnie sprzyja on odpoczynkowi wśród różnorodnych gatunków roślin i bez tłumu spacerowiczów. Miejsce to o każdej porze roku ma coś ciekawego do zaoferowania.

Winobranie – festiwal wina

Co prawda nie jest to zabytek, jednak stanowi niezwykle ważną część tradycji Zielonej Góry. Festiwal Winobranie zaczyna się na początku września i trwa zazwyczaj aż 9 dni. Podczas jego trwania można zakosztować lokalnych specjałów z zakresu win przygotowywanych tradycyjnymi metodami. Tradycja uprawiania winogron w mieście sięga aż 1314 roku, a za Króla Winobrania uznaje się oczywiście Bachusa.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.