Nie zawsze możemy pozwolić sobie na tygodniowy urlop, dlatego niekiedy trzeba cieszyć się z jednego dnia. Można przeznaczyć go oczywiście na odpoczynek, jednak zdecydowanie ciekawszą alternatywą będzie udanie się na jednodniową wycieczkę i spędzenie czasu na zwiedzaniu. Polska aż roi się od ciekawych miejsc, w które można udać się, nawet dysponując niewielką ilością czasu. Gdzie najlepiej pojechać na wycieczkę jednodniową?
Jednodniowa wycieczka do Wrocławia
Wrocław jest swojego rodzaju skupiskiem atrakcji i ciekawych miejsc – sprawia to, że jest wręcz wymarzonym miejscem na wycieczkę jednodniową. Godny uwagi jest nie tylko Ostrów Tumski zachwycający swoim klimatem i architekturą, ale też samo centrum miasta i słynny rynek. Po Wrocławiu można się przejść szlakiem krasnali, a także odwiedzić największe ZOO w Polsce i Ogród Japoński, który zachwyca o każdej porze roku.
Kopalnia soli w Wieliczce – coś dla ciała i dla ducha
Pobyt w kopalni niewątpliwie korzystnie wpływa na układ oddechowy i pozwala niezwykle ciekawie spędzić czas. Można zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, podziwianie wykutego w soli kościoła św. Klemensa, a nawet na spędzenie nocy w podziemnym hotelu.
Zamek Ogrodzieniec – Jura Krakowsko-Częstochowska
Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się wyjątkowo ciekawy zabytek, wręcz idealny na całodniową wycieczkę – zamek Ogrodzieniec. Stanowi on część Szlaku Orlich Gniazd, a na jego terenie organizowane są różne ciekawe wydarzenia – choćby rekonstrukcje bitew czy pokazy rycerskie.
Najpopularniejsza atrakcja Zakopanego – Gubałówka
Gubałówka to miejsce godne odwiedzenia, ale też warto co jakiś czas tam wracać. Wygodny jest fakt, że na szczyt, z którego widać całą panoramę Zakopanego, można dostać się aż na cztery różne sposoby, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie: wjazd widowiskową kolejką, wyciągiem krzesełkowym czy samodzielne wejście szlakiem turystycznym. Na górze znajdują się nie tylko restauracje czy hotele, ale również park linowy, place zabaw i kramy z góralskimi pamiątkami.
Miejsce pamięci – Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Odwiedzenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau niewątpliwie jest wstrząsającym doświadczeniem, niemniej warto zgłębiać również te mroczne zakątki historii. Na odwiedzających czekają miejsca pamięci, rekonstrukcje oraz specjalnie przygotowane eksponaty i plansze edukacyjne.
Sielankowe cofnięcie się w czasie – dlaczego warto odwiedzić Zalipie?
Zalipie to niewielka wieś położona w okolicach Krakowa. Słynie ze swojej tradycji malowania domów oraz przedmiotów codziennego użytku w charakterystyczne, kwiatowe wzory – nie bez powodu Zalipie uznawane jest za najbardziej kolorową wieś w Polsce, z pewnością warto je zobaczyć.
W Lanckoronie czas staje w miejscu
Oczywiście niedosłownie, jednak Lanckorona ma w sobie coś, co przyciąga podróżników z całej Polski. To niezwykle malownicze miasteczko, w którym panuje niesamowity klimat. Lanckorona znajduje się na wzniesieniu, dzięki czemu wszędzie wokół rozciągają się widoki na najbliższe miasta. To miejsce pozwoli wyciszyć się, skosztować dobrej kawy, przespacerować się uliczkami oraz wypocząć.
Molo w Sopocie – najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim
Sopot sam w sobie jest wyjątkowo malowniczym, pełnym atrakcji miastem. Warto jednak udać się do niego już dla samego molo, które to jest najdłuższą tego typu konstrukcją w Polsce. Ma ono długość aż pół kilometra, przy czym jest idealnie przygotowane dla spacerowiczów.
Kraków w jeden dzień?
Może się wydawać, że jeden dzień na zwiedzenie Krakowa – Miasta Królów, to zdecydowanie za krótko. Nic bardziej mylnego, wystarczy przygotować odpowiedni plan wycieczki – godne odwiedzenia jest szczególnie Wzgórze Wawelskie, kościół Mariacki, rynek, stare miasto oraz Muzeum Narodowe.
Zakrzówek
Skoro już mowa o Krakowie to niewątpliwie obowiązkowym punktem jest Zakrzówek. Na jego terenie można obcować z przyrodą oraz podziwiać zarówno wapienne Skałki Twardowskiego, jak i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Wrażenie robi również doskonale widoczna panorama miasta i widoczne góry oraz wyjątkowo malowniczy Zalew.
Dzika przyroda w Leśnym Parku Niespodzianek
Warto udać się na jeden dzień do Ustronia, aby zwiedzić Leśny Park Niespodzianek. Jest to wyjątkowo duży kompleks przyrodniczo-edukacyjny, w którym można nie tylko podziwiać, a nawet karmić zwierzęta, ale dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat dzikiej przyrody, obejrzeć pokaz dzikich ptaków czy świetnie się bawić parku linowym.
Biebrzański Park Narodowy, czyli największy park narodowy w Polsce
Biebrzański Park Narodowy zaskakuje nie tylko wielkością, ale też dzikością przyrody zachowanej w niezwykle pierwotnej formie. Stanowi on niesamowite połączenie lasu oraz bagien rozciągających się wokół rzeki Biebrzy – co przyciąga w te rejony mnóstwo gatunków dzikiego ptactwa. Biebrzański Park Narodowy obejmuje ochroną liczącą ponad 500 sztuk populację łosia – to największe tego typu skupisko tych zwierząt w Polsce.