Czasem rodzice głowią się w jakie miejsce wybrać się ze swoimi pociechami, aby wycieczka była pełna ciekawych przygód. Okazuje się, że nieraz najprostsze rozwiązania są najlepsze i wcale nie musimy szukać wymyślnych atrakcji, a po prostu zabrać dzieci w piękne przyrodnicze zakątki Polski.

Mowa tu o parkach krajobrazowych, w których można fantastycznie spędzić czas wolny z rodziną i bliskimi oraz pobyć we wspaniałych okolicznościach przyrody. Mamy dla Was kilka propozycji. 

Suwalski Park Krajobrazowy

To właśnie tutaj znajduje się jezioru Hańcza, czyli najgłębsze jezioro w Polsce. Na pewno to atrakcja, która spodoba się każdemu młodemu odkrywcy. Rzeki, łąki, pola, lasy. To wszystko znajdziesz w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Warto także wspomnieć o występującym tu krajobrazie polodowcowym, który niewątpliwie stanowi charakterystyczny i ważny aspekt parku. Spotkamy tu także niemal 140 gatunków ptaków!  

Trójmiejski Park Krajobrazowy

90 % powierzchni tego parku zajmują lasy, w tym lasy bukowe i mieszane. Warto także bliżej przyjrzeć się występującym tu głazom narzutowym. Wśród zwierzęcego świata podziwiać tutaj możemy wiele gatunków ptaków, m.in. bocian czarny, samotnik, żuraw, czy dzięcioł czarny. Polodowcowa rzeźba terenu to także coś, co sprawia, że zdecydowanie warto podczas wycieczki w rejony Trójmiasta, odwiedzić ten park. 

Żywiecki Park Krajobrazowy

Tutaj Wasze pociechy zdecydowanie nie zaznają nudy. Punkt obowiązkowy, jaki po prostu trzeba zobaczyć, to wysoki na 10 metrów Wodospad w Sopotni. Warto jednak wziąć pod uwagę, że czas, który zaplanowaliśmy na podziwianie wodospadu, może znacznie się wydłużyć, bo ciężko oderwać wzrok od tej niesamowitej przyrodniczej atrakcji. Następnie nie możecie pominąć także Wielkiej Jaskini Wickowa. Spotkamy tu także sporo ciekawych zwierząt. A wśród nich rzadkie ptaki, np. kuraki leśne, drapieżniki dzienne i sowy.

Mazowiecki Park Krajobrazowy

O tym parku, warto wiedzieć, że jest jednym z największych parków w Polsce. A dla małych miłośników zwierząt to wręcz raj. Bowiem zobaczyć z bliska można tutaj czaple, sarny, łosie, białe i czarne bociany, czy bobry. Każdy młody przyrodnik będzie na pewno zachwycony nie tylko poznaniem nowych zwierząt, ale także wieloma jeziorami i wspaniałą roślinnością. Występuje tutaj aż 60 chronionych gatunków.  

Kaszubski Park Krajobrazowy

Koło Raduńskie to szlak wodny, który obejmuje 14 jezior. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników wody. Można popływać łódką i cieszyć oczy pięknymi krajobrazami. Bukowe lasy i torfowiska to kolejne aspekty, które przyciągają turystów w to miejsce. Nie brakuje tutaj także ciekawych zwierząt. Podziwiać tu można nawet 135 gatunków ptaków. 

Spędzanie wolnego czasu w okolicznościach przyrody, to bardzo dobry wybór. Dzieci poznają nowe gatunki roślin, zwierząt, a dla nich to znacznie bardziej ciekawsze niż oglądanie zwierząt na kartkach książek. Planując rodzinny wyjazd naprawdę nie musimy się głowić w jakie miejsce pojechać i jakich atrakcji przysporzyć najmłodszym. Często przebywanie w okolicznościach przyrody, na terenie lasów, w pobliżu jezior i w towarzystwie wielu wspaniałych gatunków zwierząt, to dla nich dużo ciekawsze zajęcie niż chociażby wizyta w parku rozrywki. To także niezwykle rozwijające i pobudzające wrażliwość dzieci na świat i otaczającą go przyrodę. Poza tym przebywanie w naturalnym środowisku, na świeżym powietrzu pomaga dzieciom w wyciszeniu się, więc wpływa na ich zdrowie i komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. 

Dodaj komentarz