Opisy atrakcji turystycznych można znaleźć na stronie Kielce Raj dla Dzieci.

Po przyjeździe do Kielc warto zajrzeć do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej, które znajduje się tuż przy miejskim deptaku. Można tu otrzymać bezpłatne przewodniki po Kielcach w języku polskim, a także po angielsku i niemiecku. Są one także dostępne w wersji elektronicznej – do pobrania ze strony Kielce Raj dla Dzieci.

Pomysł na weekend w Kielcach

Po podróży proponujemy relaks na świeżym powietrzu. Możemy zwiedzić Ogród Botaniczny  i wspiąć się na Karczówkę (rezerwat krajobrazowy, zabytkowy zespół klasztorny z wystawą Misyjną św. Jana Pawła II, na której można zobaczyć m.in. pamiątki jakie otrzymał w czasie swych wizyt duszpasterskich na różnych
kontynentach). Tu także udostępniona jest wieża kościelna, z której możemy podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich.

Warto się wybrać na spacer po Parku Kadzielnia, wokół rezerwatu przyrody „Skałka geologów”. Z punktów widokowych możemy podziwiać najpiękniej położony amfiteatr w Polsce oraz malownicze tereny Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Podziemna trasa turystyczna oraz zawieszona na wysokości 40 metrów tyrolka dostarczą każdemu dawki adrenaliny.

Dzień zakończyć możemy spacerem po zabytkowym centrum Kielc. Głównym deptakiem – ulicą Henryka Sienkiewicza, po Wzgórzu Zamkowym (Dawny Pałac Biskupów Krakowskich z odtworzonym ogrodem włoskim nawiązującym do założeń XVII–XVIII w. otwartym do godz. 18:00, Bazylika Katedralna, Park Miejski). Po intensywnym dniu zwiedzania możemy odpocząć w plenerowej restauracji / kawiarni w Pałacyku Zielińskiego.

Zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Kielc ułatwi nam czerwony szlak miejski o długości ok. 8 km., który prowadzi przez centrum miasta. Podczas spaceru można zobaczyć między innymi charakterystyczny Kościół Garnizonowy, który ponad 100 lat temu był cerkwią, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym mieści się obecnie Muzeum Narodowe oraz położoną obok, na Wzgórzu Zamkowym, Bazylikę Katedralną. Na miejskim deptaku – ulicy Henryka Sienkiewicza oraz na Rynku mamy duży wybór restauracji i kawiarni.

Warto przespacerować się ścieżką dydaktyczną po rezerwacie przyrody Wietrznia i zajrzeć do położonego tu Centrum Geoedukacji, w którym poprzez przygodę i zabawę możemy poznać historię Ziemi, zapisaną w skałach. Dwa najważniejsze elementy Centrum to: ekspozycja stała zaaranżowana w postaci Stacji Badawczej Chronos i Geolaboratorium oraz Klub Miłośników Geologii. Na ekspozycji możemy zobaczyć rekonstrukcję dna dewońskiego morza z niezwykłymi organizmami, które je zamieszkiwały, w tym gigantyczną rybą pancerną. Wyjątkowych wrażeń dostarczy wizyta w zrekonstruowanej jaskini oraz wirtualna podróż w czasie na pokładzie kapsuły 5D. W Klubie Miłośników Geologii będziemy mogli z kolei wcielić się w rolę szlifierza kamieni i w ramach warsztatów wydobyć piękno zaklęte w świętokrzyskich minerałach i skałach.

Dla rowerzystów i miłośników pieszych wycieczek

Proponujemy jazdę po terenach leśnych: Pasmo Posłowickie – szlak niebieski (pętla ok. 16 km), szlaki wyczynowe: czerwony (pętla ok. 3
km.) i niebieski (11 km.) oraz „Leśna Trasa w Mieście” (pętla 12 km). Dokładne opisy wszystkich tras dostępne są na stronie Kielce Raj dla Dzieci. Przez miasto prowadzi najdłuższy szlak rowerowy w Polsce – trasa Green Velo.

Dla piechurów proponujemy na przykład wycieczkę na najwyższe wzniesienie Kielc – Górę Telegraf (406 m n.p.m.). Pętla utworzona przez szlaki: niebieski i spacerowy żółty – ma około 4 km. Warto wybrać się na wycieczkę po Paśmie Posłowickim szlakiem niebieski i spacerowy żółty (około 14 km) oraz po Paśmie Zgórskich Gór (pętla utworzona przez szlaki: niebieski, czerwony i spacerowy żółty o długości około 6 km).

ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.