Każdy miłośnik spędzania czasu na łonie natury wie, że odpowiednie przygotowanie się do wycieczki nie jest prostym zadaniem. Szczególnie gdy celem ma być kilka dni spędzonych pod namiotem, trzeba być dobrze przygotowanym. Dlatego, aby czas spędzony pod namiotem, był udany i aby uniknąć masy zbędnych rzeczy – konieczne jest spakowanie do plecaka tylko kilku najważniejszych akcesoriów. Co koniecznie trzeba zabrać ze sobą pod namiot?

Wygodny sen – czyli dlaczego niezbędna jest karimata lub materac

Sen w namiocie wcale nie musi oznaczać porannego bólu kręgosłupa, wręcz przeciwnie może być relaksujący i niezwykle komfortowy – wystarczy się tylko odpowiednio do niego przygotować. W tym celu konieczne jest zabranie ze sobą wygodnej karimaty lub materaca dmuchanego. Zasadniczo posłanie może być dowolne, jednak najważniejsze, aby zapewniało najwyższą izolację termiczną. Które rozwiązanie będzie najwygodniejsze?

  • Materac dmuchany z pewnością jest wygodniejszy, jeśli chodzi o sen, ponieważ doskonale amortyzuje – przypomina wręcz klasyczny materac. Po rozpompowaniu zajmuje stosunkowo niewiele miejsca jednak konieczne jest również zabranie ze sobą pompki i późniejsze przygotowanie posłania. Na niekorzyść tego wyboru może przemawiać niestety cena materaca.
  • Karimata jest wybierana przez wiele osób ze względu na swoją stosunkowo niską cenę oraz niewielkie rozmiary. Ponadto karimaty są bardzo lekkie i można wygodnie przymocować je na zewnątrz plecaka, gwarantują także świetną izolację od podłoża, dlatego idealnie nadają się pod śpiwór.

Zamiast kołdry wybierz śpiwór

Sama izolacja od podłoża nie wystarczy, aby właściwie się wyspać, niezbędny jest także śpiwór, który skutecznie ochroni przed niskimi temperaturami, szczególnie w nocy. Przed planowaną wyprawą dobrze jest sprawdzić prognozy pogody i na tej podstawie dobrać odpowiedni zakres temperatur śpiwora. Zaletami niewątpliwie będzie lekkość oraz możliwość złożenia i zapakowania go w niewielki pokrowiec, który ułatwi transportowanie.

Właściwie oświetlenie namiotu – na co się zdecydować?

Źródło światła jest niemal obowiązkowe pod namiotem, gdzie czekają ciemne noce i wieczory. Idealnie sprawdzi się czołówka lub lampka biwakowa, która da mocne i rozproszone światło, a co więcej nie rozładuje się zbyt szybko – niektóre modele można ładować energią słoneczną. Odpowiednie oświetlenie warto nabyć jeszcze przed wyjazdem w wybranym sklepie z wyposażeniem kempingowym.

Przygotowywanie posiłków pod namiotem – nie zapomnij o kuchence turystycznej

Aby móc przygotowywać ciepłe posiłki, koniecznie trzeba wyposażyć się w kuchenkę turystyczną. Przyda się ona szczególnie w górach czy lesie, po całym dniu wędrówki do przygotowania ciepłego posiłku lub zagotowania wody na herbatę bądź kawę.

W czym gotować posiłki?

Na nic zda się kuchenka bez odpowiednio przystosowanych naczyń oraz sztućców. Jednak zabieranie z domu kubków i talerzy to nie najlepsze rozwiązanie ze względu na ich wagę oraz kiepską wytrzymałość. Dużo lepiej jest wyposażyć się w zastawę turystyczną – najczęściej wykonaną z aluminium lub tytanu, niekiedy z możliwością złożenia. 

Jakie jedzenie zabrać ze sobą pod namiot?

Niestety jedzenie, które jest lekkie, zajmuje zwykle dużo miejsca i nie wystarcza na długo. Z kolei praktyczne konserwy mogą okazać się za ciężkie i utrudniać codzienną wędrówkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup suszonej bądź liofilizowanej żywności, która jest znacznie lżejsza ze względu na ograniczenie zawartości wody. Powinno się wybierać żywność, która dostarczy dużo energii i wartości odżywczych – idealnie sprawdza się suszone mięso, owoce czy batony energetyczne i przekąski dla sportowców.

W nagłych sytuacjach – apteczka

W razie drobnych skaleczeń czy kontuzji na łonie natury warto mieć pod ręką apteczkę. Powinno się znaleźć w niej niezbędne, podstawowe wyposażenie – można skompletować je samodzielnie lub kupić gotowy zestaw. 

Kosmetyki pod namiotem?

Pod namiotem szczególnie przydatne okaże się zwykłe mydło oraz uniwersalny krem nawilżający – sprawdzi się zarówno do rąk, jak i twarzy, które nieraz narażone są na szkodliwe warunki zewnętrzne. Z kolei, jeżeli pod namiot udajemy się latem, konieczny jest również krem z filtrem.

Letnia ochrona przed owadami

Letnimi wieczorami owady są wręcz nieznośne i szczególnie daje się to we znaki pod namiotem. Z tego względu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni preparat odstraszający – zwłaszcza komary. Zamiast gotowego preparatu można także wykorzystać olejki eteryczne.

Drobne akcesoria – nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą

Pod namiot warto zabrać ze sobą także wszelki akcesoria, które mogą się przydać, a nie zajmują wiele miejsca oraz nie ważą dużo. Zalicza się do nich:

  • scyzoryk lub urządzenie wielofunkcyjne – tego wyboru nie trzeba chyba objaśniać – scyzoryk przyda się w wielu różnych sytuacjach;
  • krzesiwo lub zapalniczka – umożliwi rozpalenie ogniska;
  • mapa – mapa szczególnie przydatna okazuje się w górach oraz przy planowanej dłuższej trasie;
  • bidon z filtrem – często woda znaleziona w akwenach nadaje się do picia, aby nie musieć jej każdorazowo przegotowywać, warto mieć ze sobą specjalny filtr do wody.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.