Stało się! Pakujesz walizki, zabierasz ulubioną książkę i wyjeżdżasz! Zasłużony wyjazd jest jak najlepsza nagroda za pracę po godzinach, pedantyczne koszenie trawnika czy rozciąganie swojej cierpliwości, kiedy dziecko po raz setny nie chce założyć zimą czapki. Wiesz, gdzie chcesz jechać, więc teraz szukasz noclegu. Co wybrać: hotel, motel a może pensjonat? Czym różnią się od siebie te obiekty turystyczne?

Jedziemy na wycieczkę!

Decyzja podjęta: nocleg ma być komfortowy, z zadbaną łazienką i oferujący śniadanie. Chcesz mieć pokój na wyłączną, więc hostel i schronisko odpada. Czy motel będzie dobrym wyborem? Czym motel różni się od hotelu i czy w pensjonacie będą panować inne warunki? Czy poszczególne odróżnia od siebie tylko to, że są skierowane są do innego klienta? 

Hotel, motel, pensjonat – krótka charakterystyka

Przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych obiektów, aby ułatwić Wam zabukowanie noclegu w odpowiednim miejscu. Ustawa o usługach turystycznych wprowadziła porządek w wymogach, które muszą spełniać hotele, motele i pensjonaty, dzięki czemu będziecie wiedzieć, jakich warunków i standardów możecie się spodziewać. 

  • Hotel – wyróżnia go to, że macie zagwarantowaną prywatność. Hotelowe pokoje mają dawać namiastkę własnego mieszkania, możecie tu odpoczywać, relaksować się, pracować i załatwiać potrzeby fizjologiczne – najczęściej bez wychodzenia na korytarz i szukania toalety. Hotele mają oczywiście różny standard (weryfikowany liczbą gwiazdek), a co za tym idzie, zapewnią Wam wygody w określonych warunkach. Hotele nastawione są na klienta świadomego, wymagającego pewnych atrybutów wypoczynku. W najbardziej luksusowych miejscach skorzystacie ze strefy SPA i wellnes, odbędziecie służbową konferencję lub szkolenie, będziecie mogli korzystać z karty menu stworzonej przez znanego szefa kuchni, a Wasze ubrania zostaną wyprane i wyprasowane przez pracowników hotelu. 
  • Motel – z reguły zlokalizowany jest przy drogach i stacjach beznynowych, ponieważ nastawiony jest na klienta będącego w trasie. Mogą mieć różne standardy – których niestety nie reguluje liczba gwiazdek, jak w przypadku hoteli. Motele świadczą usługi gastronomiczne, może nie będzie to restauracja z daniami a’la carte, jednak nie będzie to kiepskiej jakości przydrożny bar. Charakterystyczny dla takich obiektów jest parking – duży, dla wygodny nie tylko samochodów osobowych, ale także tirów czy autokarów przewożących turystów wycieczek objazdowych. 
  • Pensjonat – obiekt najbardziej „sielski” w tym zestawieniu. Może być zlokalizowany w przytulnej willi, położonej w uroczej okolicy. Atmosfera jest w nim bardziej domowa. Pensjonaty mają różne standardy – muszą mieć minimum 7 pokoi i zapewniać swoim gościom całodzienne wyżywienie.  

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.