Coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie do krajów skandynawskich, szczególnie do Szwecji, która bardzo chętnie wybierana jest zarówno jako kierunek do pracy, jak i na wypoczynek – doskonale zachowana dzika przyroda pozwala spędzić niesamowity urlop na łonie natury. Aby przedostać się z Polski do Szwecji, można zdecydować się na samolot lub nieco niestandardowo – na prom, który jest coraz częściej brany pod uwagę. Dlaczego warto podróżować promem? Gdzie znaleźć najkorzystniejsze promy do Szwecji? Jak zarezerwować najtańsze bilety promowe?

Dlaczego warto zdecydować się na prom do Szwecji?

Przed zakupem biletów, warto poznać najważniejsze zalety z podróżowania promami. Przede wszystkim tego rodzaju przeprawa umożliwia zabranie ze sobą własnego samochodu lub innego środka transportu – na przykład motocykla czy roweru, co nie jest możliwe w przypadku lotu samolotem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wynajem samochodu na miejscu będzie zdecydowanie droższy, a posiadanie własnego pojazdu z pewnością jest dużo wygodniejsze niż zdawanie się jedynie na komunikację w Szwecji. Co więcej, pobyt na promie jest bardzo wygodny i nie ma konieczności ani skomplikowanej odprawy, ani niewygodnego spędzania całej trasy w pozycji siedzącej – wnętrze promu przypomina bardziej hotel, można w nim odpocząć i zrelaksować się oraz, co tu dużo mówić, cieszyć się morskim powietrzem i podziwiać wspaniałe widoki. W większości przypadków bilety na prom są zdecydowanie tańsze niż na samolot, co jest dodatkową zaletą. Prom jest nie tylko transportem z miejsca na miejsce, ale już sam w sobie stanowi początek atrakcji podczas wyjazdu. 

Jak wygląda połączenie promowe w Polski do Szwecji?

Z Polski do Szwecji można przedostać się aż 4 liniami. Różnią się one między sobą przede wszystkim ceną, długością podróży oraz miejscem wypłynięcia, a także dodatkowymi udogodnieniami – na przykład możliwością przewozu samochodów transportowych. Jakie są dostępne możliwości?

  • Linia Polferries kursuje na dwóch trasach Gdańsk – Nynäshamn oraz Świnoujście – Ystad, a kursy odbywają się około 26 razy w tygodniu.
  • Stena Line – podróż odbywa się na trasie Gdynia – Karlskrona, średnio 14 razy w tygodniu.
  • Unity Line – także kursuje na trasie Prom Świnoujście – Ystad, a rejsy odbywają się zazwyczaj 14 razy w tygodniu.
  • TT Line – przemieszcza się między Świnoujściem, a Trelleborg – zwykle wypływa około 9 razy w tygodniu.

Warto pamiętać, że dane odnośnie ilości kursów zostały podane w przybliżeniu, a rzeczywiste kursy mogą się od siebie różnić w zależności od panującej sytuacji oraz sezonu, dlatego przed podróżą warto sprawdzić wszystkie szczegóły odnośnie danego przewoźnika. 

Gdzie zarezerwować najtańsze bilety na prom?

Bilety najbardziej opłaca się kupić w Internecie. Obecnie istnieje kilka portali, za pośrednictwem, których można zarezerwować i kupić bilet na wybraną linię i o określonej godzinie. Przed zakupem biletu warto jednak przejrzeć co najmniej kilka ofert, ponieważ ceny mogą różnić się od siebie w zależności zarówno od przewoźnika, jak i konkretnego portalu. Najgorszym rozwiązaniem jest kupowanie biletów bezpośrednio w porcie, ponieważ nigdy nie wiadomo, ile wolnych miejsc na daną przeprawę zostało, również ceny mogą być nieznacznie wyższe.

Jak zmniejszyć koszty przeprawy promem?

Oprócz konkretnego przewoźnika cena może różnić się w zależności od kilku czynników. Na co zwrócić uwagę, aby zarezerwować najtańsze bilety?

  • Odpowiednio duże wyprzedzenie – kupowanie biletów wcześniej zwykle dużo bardziej się opłaca – na ostatnią chwilę ceny mogą być dużo wyższe, dlatego opłaca się wcześniej zaplanować podróż.
  • Nocne i poranne godziny – bilety na przeprawy nocą zwykle są tańsze – jeżeli nie zależy nam specjalnie na dziennych widokach, kupienie biletu na przeprawę od 18 do 6 pozwoli zaoszczędzić.
  • Porównanie cen przed kupnem biletu – ceny różnią się w zależności od przewoźnika, dlatego przed dokonaniem zakupu, dobrze jest zapoznać się z ofertą 4 firm zajmujących się przeprawami z Polski do Szwecji.
  • Przeprawa podczas świąt – warto pamiętać, że podczas wszelkich świąt i uroczystości, a także w piątek i weekend na bilety jest znacznie większy popyt, dlatego też ceny będą dużo wyższe.

Dodaj komentarz