Zaplanowanie biwaku i spanie pod namiotem wymaga wielu przygotowań. Jeszcze przed planowanym wyjazdem warto sporządzić listę najpotrzebniejszego wyposażenia tak, by o niczym nie zapomnieć i być przygotowanym na każdą okoliczność. Co koniecznie powinno się zabrać ze sobą pod namiot? Jak zadbać o udany wyjazd na kemping?
Pierwsza i najważniejsza rzecz – jaki namiot wybrać?
Bez wątpienia namiot jest najważniejszą rzeczą podczas kempingu. Przy jego zakupie trzeba zwrócić uwagę na różne czynniki. Niezwykle ważny jest na przykład rozmiar – należy go dopasować w zależności od ilości osób oraz indywidualnych preferencji. Niemniej nie warto zabierać zbyt dużego namiotu, szczególnie podróżując z plecakiem, ponieważ jego transport może być trudny. Kolejnym aspektem jest kształt – można go dowolnie dopasować, tym bardziej że na rynku są dostępne różne modele często dopasowane do konkretnych aktywności. Niewątpliwie dodatkowym atutem będzie nieprzemakalność powłoki, która zapewni maksymalny komfort nawet w trudnych warunkach oraz moskitiera, dzięki której do wnętrza namiotu nie przedostaną się owady.
Mata lub materac i śpiwór – wygodny sen pod namiotem
Sam namiot jednak nie wystarczy, aby rozbić w pełni komfortowe obozowisko. Dobrze jest zwrócić uwagę również na miejsce do spania. W tym celu można zdecydować się na materac dmuchany lub matę. Mata sprawdzi się podczas krótszych, bardziej aktywnych wyjazdów, ponieważ jest zdecydowanie lżejsza, a jednocześnie zapewnia odpowiednią izolację od podłoża. Z kolei materac można wygodnie umieścić w plecaku i nadmuchać dopiero po dojściu w wybrane miejsce.
Aby zadbać o komfort termiczny, niezbędne jest zaopatrzenie się również w śpiwór lub koc. Śpiwór będzie zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ jest kompaktowy i zapewnia odpowiednią temperaturę. W sklepach można znaleźć różne modele i temperatury śpiworów – należy je dopasować nie tylko do miejsca docelowego, ale również przewidywanych warunków atmosferycznych.
Jak gotować i co jeść na biwaku?
Wybierając się w miejsce odcięte od cywilizacji, koniecznie trzeba zadbać o prowiant. W tym celu doskonale sprawdza się przede wszystkim żywność suszona – na przykład suszone mięso czy owoce, a także konserwy i sucharki. Doskonałym wyborem będzie też jedzenie liofilizowane czy batony energetyczne. Z domu można zabrać również kaszę lub makaron. W plecaku nie powinno zabraknąć też kawy czy herbaty. Dobrze jest wziąć ze sobą też sól i cukier.
Na kempingu bardzo przydają się również naczynia. W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów naczyń przygotowanych do podróżowania – najczęściej są wykonane z plastiku lub stali, dzięki czemu będą nie tylko lekkie, ale też higieniczne i wygodne do czyszczenia. Dobrze jest zabrać ze sobą również sztućce, które ułatwią przygotowanie i spożywanie posiłków.
Osoby, które przewidują większy kemping oraz nie chcą rezygnować z przygotowywania posiłków pod namiotem, mogą zabrać również niewielką, poręczną kuchenkę turystyczną. Dzięki niej nie będzie konieczności rozpalania ogniska, co jest surowo zabronione w niektórych miejscach. Niektórzy zabierają z sobą też lodówkę turystyczną, w której można przechować delikatną, podatną na zepsucie żywność.
Dodatkowe gadżety i wyposażenie – niezbędnik każdego podróżnika
Poza wymienionymi rzeczami, pod namiotem przydają się również drobne akcesoria. Zalicza się do nich szczególnie:
- Kosmetyczka – powinno się w niej znaleźć zwykłe mydło, szczoteczka do zębów i pasta, krem nawilżający oraz koniecznie krem z filtrem;
- Krzesiwo lub zapalniczka – umożliwią one rozpalenie ogniska lub przygotowanie posiłku na kuchence turystycznej;
- Scyzoryk – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się potrzeba użycia scyzoryka, dlatego lepiej mieć go zawsze pod ręką;
- Apteczka – jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego podróżnika, powinny się w niej znaleźć między innymi plastry, woda utleniona oraz bandaże – apteczkę można skompletować samodzielnie lub kupić już gotową;
- Lampka czołówka oraz oświetlenie turystyczne – wieczorami bywa ciemno, dlatego warto zaopatrzyć się w lampkę biwakową lub inny rodzaj oświetlenia, który ułatwi funkcjonowanie po zmroku.