Zaplanowanie biwaku i spanie pod namiotem wymaga wielu przygotowań. Jeszcze przed planowanym wyjazdem warto sporządzić listę najpotrzebniejszego wyposażenia tak, by o niczym nie zapomnieć i być przygotowanym na każdą okoliczność. Co koniecznie powinno się zabrać ze sobą pod namiot? Jak zadbać o udany wyjazd na kemping?

Pierwsza i najważniejsza rzecz – jaki namiot wybrać?

Bez wątpienia namiot jest najważniejszą rzeczą podczas kempingu. Przy jego zakupie trzeba zwrócić uwagę na różne czynniki. Niezwykle ważny jest na przykład rozmiar – należy go dopasować w zależności od ilości osób oraz indywidualnych preferencji. Niemniej nie warto zabierać zbyt dużego namiotu, szczególnie podróżując z plecakiem, ponieważ jego transport może być trudny. Kolejnym aspektem jest kształt – można go dowolnie dopasować, tym bardziej że na rynku są dostępne różne modele często dopasowane do konkretnych aktywności. Niewątpliwie dodatkowym atutem będzie nieprzemakalność powłoki, która zapewni maksymalny komfort nawet w trudnych warunkach oraz moskitiera, dzięki której do wnętrza namiotu nie przedostaną się owady. 

Mata lub materac i śpiwór – wygodny sen pod namiotem

Sam namiot jednak nie wystarczy, aby rozbić w pełni komfortowe obozowisko. Dobrze jest zwrócić uwagę również na miejsce do spania. W tym celu można zdecydować się na materac dmuchany lub matę. Mata sprawdzi się podczas krótszych, bardziej aktywnych wyjazdów, ponieważ jest zdecydowanie lżejsza, a jednocześnie zapewnia odpowiednią izolację od podłoża. Z kolei materac można wygodnie umieścić w plecaku i nadmuchać dopiero po dojściu w wybrane miejsce.

Aby zadbać o komfort termiczny, niezbędne jest zaopatrzenie się również w śpiwór lub koc. Śpiwór będzie zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ jest kompaktowy i zapewnia odpowiednią temperaturę. W sklepach można znaleźć różne modele i temperatury śpiworów – należy je dopasować nie tylko do miejsca docelowego, ale również przewidywanych warunków atmosferycznych.

Jak gotować i co jeść na biwaku?

Wybierając się w miejsce odcięte od cywilizacji, koniecznie trzeba zadbać o prowiant. W tym celu doskonale sprawdza się przede wszystkim żywność suszona – na przykład suszone mięso czy owoce, a także konserwy i sucharki. Doskonałym wyborem będzie też jedzenie liofilizowane czy batony energetyczne. Z domu można zabrać również kaszę lub makaron. W plecaku nie powinno zabraknąć też kawy czy herbaty. Dobrze jest wziąć ze sobą też sól i cukier.

Na kempingu bardzo przydają się również naczynia. W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów naczyń przygotowanych do podróżowania – najczęściej są wykonane z plastiku lub stali, dzięki czemu będą nie tylko lekkie, ale też higieniczne i wygodne do czyszczenia. Dobrze jest zabrać ze sobą również sztućce, które ułatwią przygotowanie i spożywanie posiłków.

Osoby, które przewidują większy kemping oraz nie chcą rezygnować z przygotowywania posiłków pod namiotem, mogą zabrać również niewielką, poręczną kuchenkę turystyczną. Dzięki niej nie będzie konieczności rozpalania ogniska, co jest surowo zabronione w niektórych miejscach. Niektórzy zabierają z sobą też lodówkę turystyczną, w której można przechować delikatną, podatną na zepsucie żywność.

Dodatkowe gadżety i wyposażenie – niezbędnik każdego podróżnika

Poza wymienionymi rzeczami, pod namiotem przydają się również drobne akcesoria. Zalicza się do nich szczególnie:

  • Kosmetyczka – powinno się w niej znaleźć zwykłe mydło, szczoteczka do zębów i pasta, krem nawilżający oraz koniecznie krem z filtrem;
  • Krzesiwo lub zapalniczka – umożliwią one rozpalenie ogniska lub przygotowanie posiłku na kuchence turystycznej;
  • Scyzoryk – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się potrzeba użycia scyzoryka, dlatego lepiej mieć go zawsze pod ręką;
  • Apteczka – jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego podróżnika, powinny się w niej znaleźć między innymi plastry, woda utleniona oraz bandaże – apteczkę można skompletować samodzielnie lub kupić już gotową; 
  • Lampka czołówka oraz oświetlenie turystyczne – wieczorami bywa ciemno, dlatego warto zaopatrzyć się w lampkę biwakową lub inny rodzaj oświetlenia, który ułatwi funkcjonowanie po zmroku.  

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.