Jest to jeden z najczęstszych problemów pasażerów szykujących się do podróży samolotem. Pakowanie walizki w taki sposób by przejść kontrolę bezpieczeństwa zawsze zajmuje najwięcej czasu. Świadomość pasażerów w tej kwestii jest zaskakująco niska, pojawiają się np. pytania o możliwość skonfiskowania suszarki do włosów. Fora internetowe huczą od porad odnośnie bagażu podręcznego, co świadczy o dużej popularności zagadnienia.
Kilka podstawowych spraw odnośnie kontroli bagażu podręcznego
Jak powszechnie wiadomo kontrole na lotniskach są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów, również przestrzeganie przepisów wymagane jest bezwzględnie od wszystkich. Pasażerowie biur podróży często mają mylne przekonanie, że decydując się na taką formę podróżowania mogą zabrać do swojego bagażu dosłownie wszystko. Jest to oczywiście nieprawda, kontrole dotyczą pasażerów każdego rodzaju jednakowo. Podczas procesu kontrolowania stosowane są różnego rodzaju ultranowoczesne urządzenia służące do wykrywania wszystkich niedozwolonych materiałów.
Jak wygląda kwestia zabrania ze sobą jedzenia na pokład samolotu?
Jest to bardzo popularne pytanie, właściwie jedno z najczęściej zadawanych. Pożywienie w postaci płynnej (jak na przykład miód) można zabrać do bagażu podręcznego pod warunkiem umieszczenia jej w pojedynczych pojemnikach maksymalnie 100 mililitrowych, które łącznie nie mogą przekroczyć pojemności 1 litra. Wszystkie pojemniczki trzeba zamknąć szczelnie w plastikowej torebce. Żywność w postaci stałej należy przewozić przestrzegając wagowych wytycznych firmy transportowej. Bagaż podręczny przeważnie nie może być cięższy niż 10 kg, więc musimy się zmieścić w tych granicach. W przypadku niezastosowania się do powyższych wymagań żywność może zostać pasażerowi podczas kontroli skonfiskowana. W takiej sytuacji jedyną opcją, by wnieść żywność na pokład, jest nieuwaga kontrolera.
Sprzęt AGD
Jest to również bardzo popularna kwestia, pasażerowie często pytają o możliwość przewozu żelazka turystycznego, garnków, lokówki czy prostownicy do włosów. Obecność tych przedmiotów w bagażu podręcznym jest jak najbardziej dozwolona, podobnie jak tostera, czajnika, konsoli czy maszynki do golenia. Każdy pasażer może spakować te sprzęty do walizki.
Rzeczy zabronione w bagażu podręcznym
Problematycznym może być próba przewiezienia w swoim bagażu narzędzi służących do pracy, nożyczek (tylko tych o długości ostrza powyżej 6 cm), scyzoryków, korkociągów, wędek czy termometrów rtęciowych. Docelowo kontrola służy temu, by na pokład samolotu nie znalazło się żadne urządzenie czy przedmiot uznany jako niebezpieczny. W związku z tym niemożliwe będzie zabranie za sobą młotka, wiertarki, śrubokrętu czy strzykawki. Zupełnie oczywistym jest, że podczas kontroli skonfiskowane zostaną wszelkie materiały łatwopalne jak petardy, paliwo czy aerozole. Kilka przedmiotów zależy od indywidualnego podejścia kontrolera, na przykład agrafki , sztućce czy szydełka.
Redakcja portalu mazuryairport.pl Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce. |