Wybierając się na urlop, warto zadbać o najlepszą opiekę dla swojego zwierzaka. Nie zawsze mamy możliwość zostawienia psa lub kota z kimś, kogo zna naszego pupila, a ich relacja opiera się na wzajemnej sympatii.

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest hotel dla zwierząt. Jak przygotować zwierzę do pobytu w hotelu dla zwierząt?

Hotel dla zwierząt – co to jest?

Hotel dla zwierząt to miejsce, które zaopiekuje się pupilem podczas naszej nieobecność. Zapewni nie tylko opiekę, by zwierzę nie było samo, ale także pielęgnację i żywienie zgodne z wytycznymi właściciela. Psy oraz koty wychodzące, korzystające z usług hotelu dla zwierząt, będą korzystać ze spacerów. 

Czy hotele dla zwierząt są dla nich stresujące?

Każda zmiana otoczenia wiąże się z reakcją stresową u zwierzęcia. Pupil żyje w poczuciu, że jego właściciel będzie z nim zawsze i nagła zmiana spowodować może, że zwierzak stanie się osowiały, straci apetyt, a zastępczego opiekuna będzie traktował z agresją. Jednak planując pobyt psa lub kota w hotelu, można zminimalizować te czynniki. 

Jak zaplanować pobyt w hotelu dla zwierząt?

Przede wszystkim, zwierzę należy oswoić z nowym miejscem i nowymi opiekunami. Jeśli będzie znało swoje tymczasowe miejsce pobytu, łatwiej będzie mu przetrwać rozłąkę z opiekunem. W tym celu warto przed planowanym zostawieniem pupila w hotelu parę razy odwiedzić to miejsce – z każdą wizytą należy wydłużać czas, jaki zostaje tam spędzony. Obserwując reakcję psa lub kota, można pokusić się o opuszczanie pomieszczenia, by zwierzak wiedział, że wrócimy po niego. To także idealny czas na przekazanie wszystkich informacji o zachowaniu zwierzaka opiekunom z hotelu.

Jak ułatwić zwierzęciu pobyt w hotelu dla zwierząt? 

Poza poznaniem miejsca i pracowników hotelu, warto psa i kota wynagradzać przysmakami w czasie spotkań adaptacyjnych do nowych warunków. Pozwoli to zwierzęciu zapamiętać pobyt w hotelu jako „smaczny czas”. Opiekunowie z hotelu z pewnością podpowiedzą praktyczne sposoby na szybszą adaptację. Jeśli zwierzę źle znosi każdą rozłąkę, dobrze będzie skorzystać z wizyty u behawiorysty. 

Jak spakować pupila do hotelu dla zwierząt?

Decydując się hotel dla zwierząt, warto umilić zwierzęciu czas, jaki będzie tam spędzał. Żeby nie kumulować stresu, warto spakować mu kilka jego rzeczy:

  • karmę, żeby nie zaburzać pracy układu pokarmowego; 
  • legowisko lub koc, na którym zwierzę śpi – nie powinno się go prać, by zwierzak znał jego zapach; 
  • książeczkę zdrowia; 
  • obroża, szelki lub smycz – jeśli zwierzę korzysta ze spacerów; 
  • szczeniakom warto zapakować jego ulubione zabawki; 
  • dobrym pomysłem jest także koszulka przesiąknięta zapachem opiekuna. 

Dodaj komentarz