Sopot to nadmorski kurort, miasto nad Zatoką Gdańską, położone między Gdańskiem a Gdynią. Jest najmniejszym pod względem liczby ludności miastem na prawach powiatu, na którego czele stoi prezydent. Słynie z najdłuższego drewnianego mola w Europie i jest nieodzownym punktem zwiedzania w czasie wycieczki do Trójmiasta. Jakie są największe atrakcje turystyczne Sopotu?

W Sopocie znajduje się Muzeum miasta, Państwowa Galeria Sztuki, kilka teatrów i kin. Warty zwiedzenia jest Skansen Archeologiczny Grodzisko i Trójmiejski Park Krajobrazowy. Co jeszcze oferuje turystom Sopot?

  1. Molo spacerowe w Sopocie

Molo w Sopocie ma 1.5 kilometra długości, z czego część spacerowa na ponad 511 metrów. Aż 458 m mola wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Początki sopockiego mola sięgają 1827 roku, miało wtedy 31 metrów. Molo, po którym można współcześnie spacerować, powstawało w latach 1927-1928, z okazji 25-lecia miasta. Na molo zrealizowano wiele filmów i seriali, nie tylko produkcji polskiej.

  1. Latarnia morska w Sopocie

Właściwie „światło nawigacyjne w Sopocie”, liczący 30 metrów wysokości i dający zasięg światła błyskowego o długości 7 mil morskich. Dzisiaj latarnia nie jest zaliczana do polskich latarni morskich, pełni rolę atrakcji turystycznej.

  1. Krzywy Domek (Crooked House)

Na wyłączonym z ruchu samochodowego sopockim deptaku „Monciak” – od nazwy ul. Bohaterów Monte Cassino, wybudowany został w 2004 roku Krzywy Domek, który stanowi jedną z wizytówek miasta. To perła architektury i jednocześnie jedna z dziwniejszych budowli świata o niebanalnej konstrukcji. Przywołuje na myśl bajkowe i magiczne obrazy.

  1. Plaża w Sopocie

Plaża w Sopocie jest bardzo szeroka, rozłożysta, charakteryzuje się łagodnym zejściem do morza. Piasek na plaży jest biały i miałki. Miasto bardzo dba o przestrzeń. Na plaży można spotkać ptactwo lokalne – mewy, rybitwy i łabędzie. Z plaży można podziać widok na orłowski klif w Gdyni.

  1. Pomnik Misia Wojtka

Na początku „Monciaka”, na tyłach Kościoła św. Jerzego (który także warto zwiedzić – z uwagi na gotycki styl, majestatyczne wykończenie oraz wysoką wieżę zegarową!) znajduje się nietuzinkowy pomnik Misia Wojtka – przyjaciela żołnierza. Warta poznania prawdziwa historia niedźwiedzia brunatnego adoptowanego przez żołnierzy Armii Andersa.

  1. Muzeum Figur Woskowych i Aquapark w Sopocie

Dwie atrakcje turystyczne do zwiedzenia w deszczowy dzień, rekomendowana starszym dzieciom. Aquapark z saunarium to aktywny wypoczynek w środku miasta. W muzeum można obejrzeć kilkadziesiąt figur znanych osób.

 

Dodaj komentarz