Pandemia koronawirusa sparaliżowała wyjazdy służbowe, ale i turystykę. Pomimo obostrzeń sanitarnych i epidemiologicznych,  podróże nie zostały zakazane – należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was kompendium bezpiecznego podróżowania w dobie koronawirusa. 

Zalecenia Komisji Europejskiej o podróżowaniu w czasie COVID-19

KE przygotowała dekalog bezpiecznego podróżowania – warto się z nim zapoznać i go przestrzegać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wytyczne:

  • Zamawianie biletów przez internet i korzystanie z odpraw biletowo-bagażownych online, aby unikać kolejek i skupisk ludzi. 
  • Przestrzeganie zasad zachowania dystansu społecznego (1,5-2 m) na każdym etapie podróży. 
  • Jeśli zachowanie dystansu społecznego jest utrudnione, należy zakładać maseczki.
  • W środkach komunikacji może przebywać ograniczona liczba pasażerów, należy nie być zdziwionym  otrzymaniem miejsc oddalonych od siebie. Wyjątek stanowić mogą rodzice z małymi dziećmi. 
  • W czasie lotu samolotem może nie funkcjonować obsługa cateringowa. 
  • Firmy transportowe mają prawo do stosowania barier ochronnych przy kierowcach – należy stosować się do wytycznych wsiadania do pojazdu. 
  • Warto korzystać z udostępnianych środków dezynfekujących ręce. 
  • Środki transportu muszą zachowywać wentylację pojazdu – nie zamykajmy okien i lufcików. 
  • W czasie pandemii mogą następować zmiany tras lub anulowanie wycieczek – pasażerowie mają do wyboru zwrot kosztów, zmianę trasy wyjazdu lub otrzymanie vouchera. 

Nie należy uchylać się obowiązkowego pomiaru temperatury do miejsc publicznych (lotniska, hotele, dworce). 

Bezpieczne noclegi w dobie koronawirusa 

Hotele, hostele i prywatne kwatery świadczące usługi noclegowe wprowadziły zasady zapobiegawcze: ograniczenia w ilości przyjmowanych gości, przestrzeganie dystansu społecznego oraz obowiązkowe dezynfekowanie obiektów. Warto przed przyjazdem zapoznać się z nowymi zasadami i ich przestrzegać. Ponadto warto często myć ręce ciepłą wodą z mydłem lub korzystać z płynów dezynfekujących dłonie. W niektórych obiektach z uwagi na pandemię może być wyłączona klimatyzacja. W częściach wspólnych obiektów należy także nosić maseczki zakrywające nie tylko usta, ale i nos. Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa mogą być rękawiczki jednorazowe. 

Podróże a COVID-19

Bezpieczna podróż w czasie pandemii to nie tylko ograniczenia w komunikacji zbiorowej. Podróżując własnym autem, należy pamiętać o odpowiedniej higienie dłoni po każdym wsiada daniu i wysiadaniu z auta. Opuszczając samochód, należy założyć maseczkę i zachować dystans społeczny od innych osób. 

Wskazówki dla podróżujących w czasie koronawirusa 

Przed rozpoczęciem każdej podróży poza granice Polski należy zapoznać się z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Warto także poznać zasady kwarantanny po przyjeździe do innego kraju, a także po powrocie do Polski. Jeśli w czasie podróży lub pobytu na wyjeździe poczujemy się gorzej, natychmiast należy to zgłosić organizatorom, którzy niezwłocznie będą kontaktować się z NFZ. Jeśli podróżujący cierpi na choroby przewlekłe warto, aby posiadał przy sobie stosowne zaświadczenia. Warto pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko własnym, ale i współpasażerów.  

Dodaj komentarz