Niestety trudny czas pandemii skutecznie pogorszył sytuację, jeśli chodzi o wyjazdy na wakacje czy urlop. Wiele osób całkowicie rezygnuje z tego typu wyjazdów w obawie o ewentualne kary za szukanie noclegu podczas pandemii lub dodatkowej kwarantanny w innym kraju. Jak szukać noclegów podczas pandemii? Kiedy można spodziewać się kary za wynajęcie noclegu podczas pandemii?

Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, decydując się na wakacje podczas pandemii?

Decydując się na urlop podczas panującej pandemii koronawirusa, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Co wziąć pod uwagę?

  • Wakacje warto zaplanować z niewielkim wyprzedzeniem. Zaplanowanie urlopu na przykład na przyszły miesiąc zwiększy prawdopodobieństwo, że się on odbędzie. Dzięki takiemu podejściu zmniejsza się szansa, że zostaną wprowadzone lub zmienione aktualne przepisy odnośnie bezpieczeństwa, a także że liczba zakażeń niespodziewanie wzrośnie.
  • Warto wybierać miejsca o małym natężeniu ludzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybieranie miejsc, gdzie odpoczynek odbywa się na świeżym powietrzu bez dużej ilości turystów. Dobrze jest unikać przede wszystkim tłocznych kurortów oraz popularnych miejscowości wypoczynkowych.
  • Podczas podróży i wypoczynku również należy przestrzegać środków bezpieczeństwa. Podczas urlopu nie powinno się zapominać o panującym koronawirusie, w tym celu bardzo ważnym elementem wyposażenia jest żel antybakteryjny i maseczki ochronne. Warto również unikać dużych skupisk ludzi oraz zachowywać wymagane odstępy od innych osób.

Urlop za granicą podczas pandemii

W 2021 roku będzie można udać się na wakacje za granicę. Przy czym, lista otwartych, bezpiecznych kierunków jest znacznie okrojona, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny kraj, warto wcześniej sprawdzić, jakie są panujące w nim przepisy oraz czy jego granice są otwarte dla podróżujących. Choć aktualnie zaszczepienie się przeciwko COVID nie jest wymagane, turyści powinni przed wyjazdem wykonać test na obecność wirusa w organizmie. 

Hotele a pandemia – czy można z nich skorzystać?

Wakacje za granicą mogą, zgodnie z obecnymi przepisami, odbyć się przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Jak jednak rysują się perspektywy na urlop w kraju? Niestety hotele pozostają zamknięte aż do 3 maja 2021 roku. Wyjątkiem są jedynie hotele pracownicze oraz noclegi dla żołnierzy, kierowców czy medyków. Hotele dla turystów (według aktualnych informacji) mają zostać otwarte już 4 maja, jednak będą panować w nich dodatkowe obostrzenia – między innymi limity osób, konieczność zachowania dystansu od innych osób oraz zakaz spożywania posiłków w restauracjach hotelowych (mogą być one podawane do prywatnych pokoi). Ograniczona zostaje również działalność obiektów rekreacyjnych na terenie hotelów, takich, jak na przykład sauny, siłownie czy baseny. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w hotelach nie mogą przebywać również osoby, które nie zostały w obiekcie zakwaterowane. 

Co w przypadku najmu krótkoterminowego?

Wiele osób zamiast hotelu decyduje się na wynajem noclegu w prywatnym mieszkaniu. Niestety przepisy za „usługę hotelarską” rozumieją również krótkotrwały wynajem domów, mieszkań czy pokoi, a także miejsc noclegowych oraz miejsca na rozstawienie namiotu czy zaparkowanie przyczepy kempingowej. Przepisy nie obejmują jedynie gości, którzy okażą stosowne zaświadczenie odnośnie wykonywanego zawodu. 

Jakich kar można spodziewać się za wynajęcie noclegu podczas pandemii?

Wielu pracowników hotelarstwa decyduje się na obejście przepisów, aby ratować podupadający interes. W niektórych przypadkach goście podawani są na przykład za rodzinę osoby wynajmującej. Niestety można z tego tytułu spodziewać się licznych kar w przypadku kontroli. Tym bardziej że wzmożone kontrole hoteli są przewidziane szczególnie na czas majówki 2021. Goście mogą spodziewać się mandatu w wysokości 500 złotych (w niektórych przypadkach może wynieść znacznie więcej), za to właściciele obiektów mogą zostać obciążeni grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.