Mielno i Koszalin to dwa popularne miasta w północno-zachodniej Polsce, które są często wybierane jako miejsca spędzania urlopu dług długiego weekendu. Dlaczego warto je odwiedzić? Co warto zwiedzić w Mielnie i Koszalinie? 

Atrakcje turystyczne w Mielnie

Mielno położone jest na Wybrzeżu Słowińskim, pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Jamno, przez co słynie z dwóch letnich kąpielisk. Mielno jest miejscowością typowo turystyczną, która latem tętni życiem. Wszyscy doceniają czystą i szeroką plażę – ma ona w różnych miejscach od 30 do 45 metrów szerokości. 

Wyjątkową atrakcją Mielna jest „Piernikowy Dom do Góry Nogami” – czyli budynek, który stoi na dachu! Czas wyjątkowej zabawy i trening dla błędnika. Przed domem siedzi prawdziwa Baba Jaga!

Na promenadzie, prowadzącej do głównego wejścia na plażę, znajduje się Pomnik Morsa. Powstał on w 2010 roku i symbolizuje organizowane tu od 2004 roku Międzynarodowe Zloty Morsów. Czyli jak morsować – to tylko w Mielnie! Promenada w Mielnie ma 3 kilometry długości i jest łącznikiem pomiędzy Mielnem a Unieściem. To właśnie w pobliskim Unieściu, które często uznawane jest za dzielnicę Mielna, znajduje się przystań rybacka. 

W Mielnie warto także sprawdzić Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic, zwiedzając także powojenne bunkry. Nad Jeziorem Jamnem powstała także ścieżka edukacyjna – warto poznać lokalną przyrodę i ciekawą historię parku!

Atrakcje turystyczne Koszalina 

Koszalin drugim co do wielkości miastem na Pomorzu Zachodnim. Otoczone jest Jeziorem Jamno i Lubiatowo Północe. Przez Koszalin przepływa rzeka Dzierżęcinka.

Miasto słynie z Aquaparku – Parku Wodnego, które ostatnio stały się w Polsce bardzo popularne. Korzystać można z wielu basenów, zjeżdżalni oraz saun i oferty małego, miejskiego SPA. Inną atrakcją wodą w Koszalinie jest „Wodna Dolina” – kompleks fontanny, kąpieliska, placu zabaw i strefy fitness. Na miejscu można także skorzystać z wypożyczalni kajaków, rowerów wodnych i łódek lub spróbować swoich sił na wyciągu w Wake Parku.

Zwiedzając Koszalin, warto odwiedzić Muzeum Koszalińskie, które w swoich zbiorach posiada zabytki archeologiczne i historyczne, medale, numizmaty, meble i wyroby rzemiosła artystycznego z terenu Pomorza. Muzeum organizuje liczne wystawy czasowe, dlatego warto zapoznać się z jego programem. 

Niezależnie od poru roku, każdego zachwyci Park Książąt Pomorskich ze Stawami Zamkowymi. Aż 15 drzew znajdujących się na terenie parku wpisanych jest na listę pomników przyrody. 

Koszalin ma aż 13 miast i gmin partnerskich, między innymi francuski Bourges czy niemiecki Berlin. 

Dodaj komentarz