Wiele osób uwielbiających góry uważa, że w największym stopniu ich uroku można doświadczyć w zimowe miesiące. Trudno się temu dziwić – widok zaśnieżonych połaci terenu obserwowany z kilkutysięcznej wysokości potrafi zaprzeć dech w piersiach. Jednak doskonale wiemy, że w minusowych temperaturach nawet wyjście z domu może być dla naszego organizmu poważnym testem, a długa wyprawa w takich warunkach pogodowych może się dla niego skończyć wręcz fatalnie, jeżeli nie podejmiemy pewnych przygotowań.
Ochronne warstwy odzieży
Podstawowym aspektem zapewnienia sobie komfortu termicznego nawet w bardzo niskich temperaturach jest zadbanie o założenie właściwych warstw odzieży, przy czym w wypadku długiej pieszej wycieczki mówimy o czymś nieco innym niż standardowej “cebulce”. Musimy uwzględnić zatem:
– bieliznę termiczną, której zadaniem jest odprowadzenie wilgoci ze skóry i zatrzymanie ciepła wydzielanego przez organizm; najlepsze ciepło dostarczy odzież wykonana w całości z wełny,
– warstwę pośrednią, która ma zatrzymać wydzielane przez organizm ciepło i zapewnić izolację od zimna; dobór rodzaju materiału powinien być uzależniony od temperatury przewidywanej na naszą wycieczkę – najlżejsze są bluzy i kurtki z materiałów syntetycznych, najcieplejsze zaś kurtki, w których warstwa termoizolacyjna wykonana jest z niezwykle przytulnego gęsiego puchu,
– warstwę zewnętrzną, która ma chronić naszą skórę przed śniegiem, deszczem i wiatrem; wśród ubioru tego typu znajdują się doskonale chroniące przed wilgocią kurtki techniczne, dobrze chroniące przed wiatrem kurtki softshell, a nawet kurtki wodoodporne.
Pamiętajmy o tym, by przygotować dodatkową warstwę ubioru na wypadek postoju, kiedy to ryzyko utraty ciepła staje się największe. Bardzo istotne będzie również dobranie ilości założonych warstw do panującej temperatury oraz intensywności wysiłku, by uniknąć nadmiernego spocenia się. Nadmierna wilgoć na skórze jest szczególnie niebezpieczna, gdy pogoda staje się wietrzna, a na dużych wysokościach na pewno należy się z taką ewentualnością liczyć. Postarajmy się zatem zapoznać się z prognozą pogody i ocenić trudność szlaku, a następnie spróbujmy wziąć pod uwagę te aspekty przygotowując ubiór.
Trzeba zwrócić również szczególną uwagę na szczególnie wrażliwe partie, jakimi są przede wszystkim ręce, nogi i głowa – nie zaniedbajmy zatem wyposażenia się w dodatkową parę rękawiczek i czapkę. Na długich wyprawach na pewno tego nie pożałujemy!
O czym jeszcze należy pamiętać?
Złota zasada dotycząca zimowych górskich wypraw jest następująca: należy przez jak największą część czasu pozostawać stale w ruchu. Oczywiście odpowiedni odpoczynek jest bardzo ważny, jednak lepiej jest nie urządzać postojów w chwilach, gdy temperatura staje się szczególnie niska, ponieważ wtedy ryzyko wychłodzenia organizmu staje się najpoważniejsze.
Trzeba też pamiętać o regularnym dostarczaniu organizmowi węglodowanów. Pomoże nam w tym ciepła i słodka herbata czy kawa w termosie oraz batony energetyczne. W trakcie postoju napicie się ciepłego napoju i zjedzenie odpowiednio energetyzującego posiłku sprawi, że nie tylko nabierzemy sił na dalszą wędrówkę, ale i pomożemy zapobiec wychłodzeniu organizmu.
W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy elcap.pl.