Gdynia – piękne, nadmorskie miasto, tuż obok Sopotu i Gdańska. Szczególnie latem sporo się tutaj dzieje. Wszystko dlatego, iż jest to sezon turystyczny w miejscowościach nadmorskich. Duża ilość słońca, wysokie temperatury i zadbane, piaszczyste plaże zachęcają do tego, by zatrzymać się w Gdyni chociaż na kilka dni. Ale przecież polski Bałtyk to nie jedyna atrakcja tego miasta. Co warto zobaczyć w Gdyni?

1. Akwarium Gdyńskie

Jak nadmorska miejscowość to też ogromne akwarium. A w nim podziwiać można najróżniejsze gatunki ryb. To świetna miejscówka to wyjścia ze znajomymi, ale również całą rodziną. Sam, modernistyczny budynek powstał w 1938 roku i robi nie lada wrażenie. Tym bardziej żywe eksponaty. Ciężko chyba szukać większego akwarium.

2. Skwer Kościuszki i Molo południowe

Oczywiście miejscowość nadmorska, szczególnie tak popularna jak Gdynia, nie może obejść się własnego molo. Sam Skwer Kościuszki to jedna z większych i ważniejszych ulic w całym mieście. Ale również molo jest warte odwiedzenia, chociażby po to, by zrobić kilka wspaniałych zdjęć z wakacyjnego wypadu, jak też nacieszyć oczy bezkresem morza, które zlewa się w oddali z horyzontem. Świetnie miejsce również na zachód słońca.

3. Plaża miejska w Gdyni

Jak nad morze to i na plażę. W tym przypadku warto odwiedzić plaże miejską. Miejsce dostosowane dla turystów, bardzo czyste. Wzdłuż promenady znajduje się spora ilość knajpek i stoisk z jedzeniem, gdzie można skosztować nadmorskiej diety. Wokół plaży toczy się również życie kulturowe Gdyni w okresie letnim.

4. Punkt widokowy – Infobox

Czy jest lepsze miejsce do tego, by podziwiać panoramę miasta, niż przystosowany do tego celu punkt widokowy? Już sam budynek prezentuje się okazale – prezentuje nowoczesny styl architektoniczny, w którym królują przeszklone powierzchnie. Mieści się tutaj również bardzo dobra restauracja.

5. Rejs Galeonem

Coś dla prawdziwych wilków morskich 😉 A z pewnością dla miłośników żeglugi, jak również osób, które po prostu w pełni chcą poczuć nadmorski klimat miasta. Jeśli ktoś woli stały ląd, może tylko zwiedzić statek stylizowany na XVII-wieczny galeon. Niegdyś galeony były statkami wojennymi lub handlowymi, a teraz to świetny sposób, by ujrzeć Zatokę Gdańską z innej perspektywy.

6. Muzeum Marynarki Wojennej

Tutaj podziwiać można dawne wyposażenie marynarki wojennej, także sporych rozmiarów pojazdy i maszyny. Dość spora część eksponatów powiązana jest z czasami II Wojny Światowej. Podczas zwiedzania można również dotykać eksponatów. Dlatego to świetna forma edukacji historycznej także dla młodszych wczasowiczów.

7. Błyskawica – muzeum na statku

Muzeum to znajduje się na pokładzie okrętu wojennego, który brał czynny udział w bitwach morskich w trakcie II Wojny Światowej. Za swój udział i zasługi otrzymał również odznaczenie. Czas, który trzeba poświęcić na zwiedzenie całego okrętu to około godzina. Dodatkowo znaleźć można tutaj sporo eksponatów, często dość dziwnych, które szczególnie budzą ciekawość u dzieci. Ale również dla dorosłych znajduje się tutaj sporo ciekawostek, także historycznych.

8. Dar Pomorza

To kolejny statek, który pełni funkcję muzeum. Zakupiony w 1929 roku dla szkoły morskiej w Gdyni. Obecnie statek jest zacumowany w porcie. Jednak, by w dalszym ciągu był użyteczny, jako, iż stanowi ważny element współczesnej historii Gdyni, wykorzystywany jest jako muzeum. Tutaj można poznać wiele cennych informacji, które dotyczą ogólnie wiedzy morskiej.

9. Muzeum Emigracji

Obiekt jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim z uwagi na tematykę, której poświęcona jest wystawa. A dotyczy, w bardzo szerokim stopniu emigracji. Jedyne, tego rodzaju muzeum w Polsce, tym bardziej, jeśli chodzi o atrakcje Gdyni, warte odwiedzin. Ekspozycja znajduje się w danym Dworcu Morskim, co ma również wydźwięk symboliczny.

10. Molo Orłowo

Kolejne Molo w Gdyni warte odwiedzin. Zostało w pełni wykonane z drewna. Jego długość wynos 180 metrów, co może wydawać się odcinkiem dość krótkim, jednak osadzone jest w przepięknej scenerii. Znajduje się w pobliżu plaży orłowskiej, która stanowi częste miejsce spotkań i doskonałą lokalizację do tego, by popluskać się w morzu, czy trochę poopalać.

11. Klif Orłowski i Kępa Redłowska

Jeśli ktoś zamierza wybrać się na klif, a naprawdę warto, powinien zaopatrzyć się w buty turystyczne. Sama trasa jest dość prosta, jednak o wiele wygodniej wchodzić pod górę klifu w odpowiednim obuwiu. Oczywiście w okolicach klifu można spokojnie spacerować, a nawet ćwiczyć. Dobry punkt widokowy, z którego podziwiać można pobliską plażę.

12. Ulica Świętojańska

Główna ulica w mieście. Nic więc dziwnego, że znaleźć można tutaj sporą liczbę sklepów, także z pamiątkami, jak również restauracji, czy stoisk z jedzeniem.

13. Kolejka na Kamienną Górę

To kolejne miejsce, z którego podziwiać można miasto. Co więcej, kolejka jest darmowa. Jednak w sezonie letnim wiąże się to również ze sporym zainteresowaniem kolejką przez turystów. Dlatego czasem może się okazać, że będzie chwilę trzeba spędzić w kolejce stojącej, zanim będzie można wejść do kolejki linowej. Na jednak na pewno warto.

14. Centrum Nauki Experyment

Świetna lokalizacja zarówno dla osób dorosłych, ale również dzieci. Dlatego miejsce to warto odwiedzić całą rodziną. Do Centrum spokojnie można dojechać komunikacją miejską, ale również obok budynku znajduje się parking. Moc atrakcji dla osób w każdym wieku, sprawi, że nasza dziecięca ciekawość na nowo zapłonie, a my będziemy pochłonięci kolejnymi eksponatami i nie tylko.

15. Teatr Muzyczny w Gdyni

Ten imponujący obiekt należy do największych tego typu w kraju. W skład teatru wchodzą 3 sceny. Gdy nie odbywają się tam koncerty, można zwiedzić poszczególne sceny, jak również rzucić okiem za kulisy. Rozmiary tego teatru robią naprawdę piorunujące wrażenie. Tym bardziej, że największa scena przewiduje ponad 1000 miejsc siedzących dla widowni. Kameralna natomiast, jak nazwa wskazuje mieści widownię w liczbie dokładnie 147 miejsc.

16. Torpedownie w Białych Dołach i na Oksywiu

Historia Gdyni ściśle powiązana jest również z II Wojną Światową i działaniami zbrojnymi, które miały miejsce nie tylko na lądzie, ale również morzu. Obiekty powstały właśnie w trakcie zmagań wojennych. Niemieckie wojska przeprowadzały tutaj testy torped. Torpedownia w Babich Dołach już nie funkcjonuje, a jej kondycja coraz bardziej się pogarsza. Natomiast ta w Oksywiu w dalszym ciągu funkcjonuje.

17. Muzeum Miasta Gdynia

Gdzie dokładniej poznać można historię Gdyni, jeśli nie w muzeum, które zostało jej poświęcone? To wyjątkowe miejsce, w którym udało się zgromadzić wiele cennych eksponatów, ściśle powiązanych z miastem. Istna skarbnica wiedzy, ale również ważna dla miasta atrakcja, ale i punkt kulturowy. Obok stałej wystawy, na której prezentowane są także fotografie, czy pocztówki, w muzeum organizuje się wystawy czasowe.

18. Gdynia Arena

To jeden z najbardziej okazałych obiektów sportowych w Polsce. W pełni dostosowany pod współczesne standardy i wymogi. Wielkość areny robi wrażenie i z pewnością ten spektakularny obiekt wart jest zobaczenia. Tym bardziej, iż liczy sobie dopiero dekadę. To jedna z poważniejszych inwestycji miasta w ostatnich latach.

19. Bulwar nadmorski w Gdyni

Ciężko o bardziej wakacyjne, klimatycznie miejsce, niż Bulwar w Gdyni. Miejsce chętnie odwiedzane także przez mieszkańców Trójmiasta. Wszystko za sprawą pięknych widoków, ścieżek rowerowych, czy sporej ilość miejsca do biegania, czy innego typu aktywności. Jeśli chodzi o fajne miejsca do zobaczenia w Gdyni, z pewnością to należy do kategorii must see.

20. Muzeum motoryzacji w Gdyni

To natomiast świetna atrakcja dla miłośników motoryzacji. W muzeum znajdują się zabytkowe modele pojazdów z lat 20. oraz 30 oraz 40.

Poznaj uroki Trójmiasta

Warto także pamiętać, że gdy znajduje się tuż obok Gdańska oraz Sopotu. Pomiędzy poszczególnymi miastami regularnie kursują tramwaje oraz autobusy, dzięki czemu można się do nich szybko i wygodnie dostać. Można także tam dotrzeć rowerem. Wytyczone są w tym celu specjalne trasy. Z pewnością Gdynia skrywa o wiele więcej atrakcji, niż tylko te wspomniane. I nie koniecznie Gdynię trzeba widzieć tylko latem, gdy pogoda sprzyja nadmorskich wyjazdom.

Miasto, samo w sobie, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, także poza letnim sezonem turystycznym. Jeśli chodzi o poszczególne atrakcje, jak muzea, czasem o wiele lepiej wybrać się do nich na wiosnę lub jesienią, kiedy w Gdyni jednak liczba turystów znacznie maleje.

W samym mieście łatwo również znaleźć bardzo wygodne, eleganckie noclegi. Bardzo dobra baza noclegowa ułatwia wybór optymalnego miejsca. Jeśli jednak komuś zależy na pokoju niemalże a samej plaży, musi liczyć się z tym, że okres letni oznacza spore ceny za tego rodzaju przyjemność. Jednak móc obudzić się niemalże od szumu fal, spojrzeć przez okno i widzieć, jak fale powoli podpływają pod brzeg i znowu wracają w stronę horyzontu to widok, dla którego warto żyć, ale zainwestować trochę więcej pieniędzy.

Taka sceneria potrafi być naprawdę romantyczna. Również pięknym zjawiskiem i jedynym w swoim rodzaju jest zachód słońca nad morzem. Plejada barw, niepowtarzalna atmosfera, ciepło letniego wiatru i słońce, które powoli niknie, a może tonie w morskich wodach.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu nocuje.net

 

 

Dodaj komentarz