Półwysep Helski sięga 34 km w głąb Bałtyku a jego szerokość w wielu miejscach nie przekracza 300 m. Najstarszym miastem na Mierzei Helskiej jest Hel. Popularny ośrodek turystyczny i kąpielisko. Znajduje się tam garnizon Marynarki Wojennej wraz z portem. Posiada własną przystań jachtową, rybacką i żeglugi pasażerskiej. Hel leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Najprawdopodobniej Hel został rozsławiony przez to, iż znajduje się tam rezydencja wypoczynkowa Prezydenta RP.

Atrakcje na Helu

  1. Główną atrakcją Helu jest gotycki kościół św. Piotra i Pawła, który pochodzi z XV wieku. Od 1971 roku znajduje się w nim Muzeum Rybołówstwa. Poznamy tu ciekawostki związane z historią Bałtyku, czy Mierzei Helskiej, dookoła znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich.
  2. Latarnia morska z 1942 roku, ma 41,5 metra wysokości, ma kształt ośmioboku i wykonana jest z czerwonej cegły. Z latarni można podziwiać przepiękny widok na całą Zatokę Gdańską i sąsiednie latarnie w Jastarni, Rozewiu, Porcie Północnym i nieczynne latarnie w Gdańsku Nowym Porcie i na Górze Szwedów.
  3. Muzeum Obrony Wybrzeża- Muzeum, otwarte w 2006 roku. Eksponaty prezentowane są w wyremontowanych obiektach artylerii nadbrzeżnej. Znajduje się tam 15 stałych wystaw oraz liczne eksponaty dotyczące historii Rejonu Umocnionego Hel.
  4. Ulica Wiejska– 900 m deptak, w centrum Helu. Spacerując deptakiem oglądać możemy częściowo zachowaną ryglową i murowaną zabudowę z początku XX wieku. Przy tej ulicy zobaczymy ratusz, pocztę, zabytkową Maszoperie. Tutaj również znajdują się liczne restauracje i kawiarnie.
  5. Fokarium – placówka naukowo- badawcza, zajmują się ochroną młodych i chorych osobników, a ich głównym celem jest odtworzenie kolonii fok szarych nad Bałtykiem.
  6. Port Morski Hel – cywilny port morski, stanowi bazę dla floty rybackiej, a także żeglugi turystycznej.
  7. Rejon Umocniony Hel– Budowę Portu Wojennego rozpoczęto w 1931 roku, niedaleko portu powstała podziemna elektrownia a także schrony amunicyjne, torpedowe oraz minowe. Do dziś zachowały się liczne zbytki militarne, nie tylko z okresu wojennego ale i wcześniejsze, do najważniejszych w pobliżu miasta zaliczamy, np. stanowisko baterii nr 1 Laskowskiego z 1935 roku, stanowisko baterii nr 2 czy stanowisko czterech dział 100 mm. Mamy okazję zobaczyć również zabytek klasy światowej- sześć żelbetowych budowli baterii Schleswig- Holstein z 1940 roku- dla najpotężniejszych dział- 40,6 cm.
  8. Galeria Rzeźby Kaszubskiej– tutaj możemy podziwiać rzeźbę, która dzięki swej długości (15,2m) trafiła na listę rekordów Guinnessa, jako najdłuższa wykonana rzeźba z jednego kawałka drewna, a chodzi o rzeźbę ilustrującą wiersz „Rzepka” Juliana Tuwima. Pozostałe rzeźby również są warte zobaczenia.

W Helu warto zobaczyć również Dom Morświna, czy na chwilę zatrzymać się przy pomniku Obrońców Helu z 1939 roku. Jednakże największą atrakcją turystyczną miasta są piaszczyste, słoneczne, piękne plaże oblane naszym Morzem Bałtyckim, a także obecność lasu, który przynosi ukojenie i wytchnienie. Warto również zajrzeć na podroztrwa.pl/hel-atrakcje/ aby zobaczyć jeszcze więcej ciekawych miejsc na Helu.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.