Spakowanie się przed podróżą samolotem to często nie lada wyzwanie. Najważniejszą zasadą jest oczywiście to, aby spakować naprawdę najpotrzebniejsze rzeczy. Wiadomo jednak, jak to czasem z pakowaniem bywa.

Należy również pamiętać, że nie wszystko możemy mieć w bagażu podręcznym. Zatem co można zabrać do samolotu?

Bagaż podręczny – podstawowe informacje

Przed podróżą powinniśmy się zapoznać z dokładnymi wytycznymi danej linii lotniczej. Zdarzają się pewne różnice dotyczące chociażby wielkości bagażu. Zazwyczaj jednak bagaż podręczny może mieć ok. 50x40x20 cm i ważyć do 10 kg. 

Pamiętajcie także, że w zależności od tego jaki kierunek podróży obraliście lista rzeczy, które możecie wziąć ze sobą do bagażu podręcznego, może się nieco różnić. Inne obostrzenie obowiązują bowiem na terenie krajów UE, a inne poza nią. I tak np. może pojawić się problem z przewożeniem produktów zwierzęcych. 

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Kwestie związane z tym, jaką ilość np. płynów możemy mieć przy sobie, także warto sprawdzić w wymogach konkretnej linii lotniczej. Zazwyczaj jednak obowiązują podobne wymogi.

  • Kosmetyki w opakowaniach do 100 ml, (szampony, płyn do płukania ust, balsamy itd.) w przezroczystej torbie o pojemności 1 l
  • Alkohol o maksymalnej zawartości alkoholu 70% w opakowaniach do 100 ml. (Limity te nie dotyczą jednak alkoholu, który kupimy w strefie bezcłowej)
  • Inne napoje i żywność – podobne zasady jak te dotyczące kosmetyków
  • Leki, które będą nam niezbędne podczas podróży (zarówno te bez i na receptę)
  • Niektóre niezbędne sprzęty medyczne

Czego nie można zabrać?

Przed podróżą skrupulatnie zapoznajcie się z listą rzeczy, które można zabrać. Jest jednak wiele takich przedmiotów, co do których nie ma żadnych wątpliwości, że nie możemy ich zabrać na pokład. Należą do nich m.in.: produktów łatwopalnych, broni, przedmiotów, które mają ostre zakończenia. Dlatego dokładnie zastanówcie się, który z przedmiotów mógłby zostać uznany za niebezpieczny, gdyż najprawdopodobniej nie będziecie mogli go wziąć ze sobą. Wyjątkiem są maszynki jednorazowe w osłonkach. 

Jak to wszystko spakować?

To jedno z tych pytań, które wiele osób zadaje sobie przed każdą podróżą. Nie tylko tą samolotem. My jednak mamy dla Was kilka rad jak spakować bagaż podręczny do samolotu. Należy go spakować z głową, tak aby zmieścić tam wszystko co chcemy zabrać, (przy czym oczywiście wszystko, co jest nam naprawdę niezbędne). 

  • Na dnie warto ułożyć przedmioty, które podczas samej podróży nie będą nam przydatne, jak np. kurtki, zmienne buty itp.
  • Resztę odzieży najlepiej jest zwinąć w rulony i poustawiać po bokach. Taki sposób składania sprawia, że rzeczy te zajmują mniej miejsca
  • Na samej górze kładziemy kosmetyki, napoje itd. spakowane w przezroczyste opakowania

Sprawdźcie także, czy linia lotnicza, którą wybraliście pozwala na zabranie jednego dodatkowego bagażu podręcznego, bez dodatkowej opłaty. Często linie decydują się na takie udogodnienia. Do przedmiotów, które możemy dodatkowo i bezpłatnie zabrać należą np. aparat fotograficzny, torba z laptopem, czy torebka. 

Pamiętajcie, aby przed każdą podróżą samolotem dokładnie sprawdzić listę możliwych do zabrania rzeczy w bagażu podręcznym. Podstawowe zasady raczej się nie różnią i do żadnego samolotu nie możemy wnosić niebezpiecznych i ostrych narzędzi, ale już wielkość bagażu może się nieco różnić w zależności od konkretnej linii. Różnice mogą również wynikać z kierunku Waszej podróży. Dlatego szczegółowe informacje sprawdzajcie przed konkretnymi podróżami. 

Dodaj komentarz