Lotniska zwykle działają bardzo sprawnie, a bagaże są wydawane szybko i bezproblemowo. Co jednak należy zrobić w sytuacji, gdy spełnią się najgorsze koszmary i pozostawimy lub zgubimy przez nieuwagę swój bagaż? W końcu takie sytuacje się zdarzają. Najczęściej zagubienie bagażu może wynikać również ze źle opisanego bagażu lub lotu z wieloma przesiadkami. Jak szybko i skutecznie odzyskać zagubiony bagaż? O czym koniecznie warto pamiętać? Jakie prawa przysługują pasażerom, których bagaże zostały zgubione?
Jak odzyskać zagubiony bagaż?
Zgubione bagaże najczęściej odnajdują się, niestety w wielu sytuacjach wymaga to wielu nerwów i czasu. W sytuacji gdy walizka nie znalazła się na taśmie, pasażer powinien udać się do Biura Zagubionego Bagażu i tam przedstawić pracownikowi zaistniałą sytuację oraz wypełnić stosowne dokumenty. Dane pasażera zostają wprowadzone do bazy, co pozwala usprawnić proces poszukiwania bagażu, który gdy tylko zostanie znaleziony, przekazywany jest pod wskazany adres. Niekiedy jednak bagaż nie odnajduje się – w takiej sytuacji udzielone zostaną dalsze wskazówki – w większości przypadków możliwe jest uzyskanie odszkodowania.
Kto może starać się o odszkodowanie za zgubiony bagaż?
Pasażerowie, którzy doświadczyli trudności ze strony lotniska, jeśli chodzi o rejestrowany bagaż – został on uszkodzony, zgubiony lub opóźniony – mają prawo starać się o uzyskanie odszkodowania. Wydanie odszkodowania regulowane jest przez tak zwaną Konwencję Montrealską z 1999 r. – przy czym została ona skonstruowana w taki sposób, aby odszkodowanie mogło zostać wydane nawet w krajach, które nie są nią objęte, w przypadku gdy lot odbywa się z Europy do krajów nieobjętych unią europejską.
W przypadku pasażerów, których bagaż został zagubiony, proces reklamacji odbywa się już na lotnisku. W tym celu na samym początku należy udać się do biura reklamacji bagażowych i zgłosić zagubienie walizki. Przy okienku pasażerowi zostaje wydany specjalny dokument o nazwie PIR – Property Irregularity Report, czyli Raport Niezgodności Bagażowej – to właśnie on stanowi podstawę do późniejszego wydania odszkodowania. Dokument należy wypełnić i dołączyć do niego wszystkie szczegóły lotu, roszczenie (żądaną formę rekompensaty), kopię kwitu bagażowego oraz raportu PIR, dane rachunku bankowego. Jeżeli pasażer posiada jakiekolwiek potwierdzenia zakupów rzeczy, które znajdowały się w bagażu – na przykład fakturę za komputer – również warto je dołączyć. Tak przygotowane dokumenty powinno się przesłać na adres linii lotniczych – można dokonać tego za pośrednictwem e-mail, formularza reklamacyjnego lub tradycyjnej poczty.
Ile wynosi odszkodowanie za zgubiony bagaż?
Każdy pasażer, którego bagaż został zgubiony z winy linii lotniczych, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości równowartości szkody – wypłacona powinna zostać suma wszystkich przedmiotów, które znajdowały się w walizce. Jeżeli podróżujący nie posiada rachunków za zakup poszczególnych rzeczy, wartość całego bagażu zostaje oszacowana, bazując na jego wadze. Niestety nie w każdej sytuacji jest to korzystne, ponieważ waga nie zawsze idzie w parze z ceną – dlatego przed lotem warto zainteresować się ofertą ubezpieczeń bagażu.
Jak zminimalizować ryzyko zgubienia bagażu?
Istnieją pewne sposoby, które pozwalają nie tylko uniknąć ewentualnego zgubienia bagażu podczas lotu, ale też pozwalają przyśpieszyć jego poszukiwania. Na zewnątrz i w środku walizki warto umieścić etykietę z najważniejszymi danymi osobowymi oraz kontaktowymi. Wewnątrz torby dobrze jest umieścić również kopię odbywanej trasy z uwzględnieniem różnych linii lotniczych oraz przesiadek – pozwoli to dostarczyć bagaż w odpowiednie miejsce. Warto również wykonać kilka zdjęć podczas pakowania bagażu – tak by było na nich widać wszystkie przedmioty – pozwoli to dowieść ubezpieczycielowi, co dokładnie znajdowało się w bagażu. Zdjęcia samej walizki również mogą okazać się przydatne, warto zawrzeć na nich zwłaszcza cechy szczególne, gdyż skutecznie pozwalają one w identyfikacji bagażu.