Podróżowanie samochodem to jedna z coraz popularniejszych form wypoczynku. Związana z tym niezależność, swoboda poruszania się oraz świadomość posiadania blisko siebie własnego punktu wypadowego, którym jest samochód sprawia, że chętnie podróżujemy w ten sposób.

Czasem tylko nie wiemy dokąd pojechać? Na szczęście mnóstwo pomysłów na wyprawę samochodową możemy znaleźć na stronie viaboo.com gdzie udostępniono setki gotowych tras samochodowych po Europie ale także po wszystkich pozostałych kontynentach.

Trzy najpopularniejsze kierunki

Europa to bardzo zróżnicowany kontynent. Mamy tu zarówno morza, góry, jeziora, niziny, stepy jak i ogrom innych atrakcji od śnieżnej północy po gorącą Grecję. Najpopularniejszymi i najbardziej atrakcyjnymi do zwiedzania samochodem są jednak:

 • Hiszpania samochodem – oferuje znakomite trasy, prowadzące wzdłuż malowniczych wybrzeży, góry pełne wyjątkowych krajobrazów, historyczne miasta, pośród których w Hiszpanii zjadziemy mnóstwo pereł o atrakcyjności mierzonej najwyższszą światową skalą.
  Jadąc wzdłuż wybrzeży Costa Brava, można podziwiać dzikie klify i romantyczne zatoczki lub odwiedzić urokliwe miasteczka takie jak Cadaqués czy Tossa de Mar. Z kolei podczas podróż przez Andaluzję odkryjemy tajniki kultury mauretańskiej.
  Dla miłośników gór, niezapomnianych doznań dostarczy nam trasa przez Pireneje lub kręte drogi w Sierra Nevada. Warto także odwiedzić Madryt, zatrzymując się przy takich atrakcjach jak Muzeum Prado czy Pałac Królewski.
  Podróżując przez Hiszpanię, warto zawitać do słynnego La Rioja – regionu, w którym produkuje się jedne z najlepszych hiszpańskich win. Zdecydowanie należy też odwiedzić Santiago de Compostela. Jest to miasto z przepiękną katedrą, która jest celem pielgrzymek na szlaku Camino de Santiago.
 • Francja samochodem. Podróżowanie samochodem po Francji to nie tylko wygoda, ale i przyjemność poznawania bogatej historią i kultury tego kraju. Francuskie zamki i pałace są rozsiane po całym jej terytorium są świadectwem burzliwej przeszłości pełnej splendoru i intryg.
  W dolinie Loary, zwanej “Ogródem Francji”, wyrastają jak grzyby po deszczu renesansowe zamki, z których każdy ma swoją historię i wyjątkową architekturę. Wizyta w Château de Chambord czy Château de Chenonceau jest jak podróż w czasie do epoki, w której można spotkać wielkich królów i damy dworu. Wspaniałe ogrody, bogato zdobione wnętrza oraz majestatyczne fasady są warte zobaczenia.
  Francja to jednak nie tylko zamki. Lazurowe Wybrzeże, czyli francuska Riwiera, kusi złocistymi plażami, błękitnym morzem i luksusowymi miejscowościami takimi jak Nicea, Cannes czy słynne Saint-Tropez. Samochodem można tu dotrzeć w najbardziej ustronne zakątki, delektując się widokiem lazurowych fal i skosztować lokalnych przysmaków w przytulnych nadmorskich restauracjach.
 • Norwegia samochodem. Zwiedzanie Norwegii samochodem to przygoda pełna spektakularnych krajobrazów i naturalnego piękna. Wzdłuż krętych dróg, wśród majestatycznych szczytów, roztaczają się widoki na malownicze fiordy, które odbijają się w krystalicznie czystej wodzie. Są one nie tylko ikonami norweskiej przyrody, ale też miejscami, gdzie natura prezentuje swój pełen wachlarz odcieni zieleni i błękitu oraz potęgi.
  Podróżując po tym kraju bardzo często towarzyszą nam owce, które swobodnie błąkają się po bezkresnych łąkach i górskich zboczach. Jest to urokliwy obrazek, ale też przestroga dla kierowców – zwierzęta te często pojawiają się niespodziewanie co może powodować zdziwienie i konieczność gwałtownego hamowania.
  Norwegia słynie też z wysokich cen, które dotyczą zarówno paliwa jak i podstawowych usług i produktów. Planując wycieczkę, warto mieć to na uwadze i odpowiednio przygotować budżet, by móc cieszyć się podróżą. Jadąc własnym samochodem warto zabrać ze sobą jak najwięcej rzeczy – także jedzenia.
  Jeden z największych atutów tego kraju to prawo wszystkich ludzi do korzystania z natury, zwane “allemannsretten”, które pozwala na spanie “na dziko”. Oznacza to, że można rozbić namiot lub zatrzymać się samochodem niemal wszędzie, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego szacunku do przyrody i prywatnej własności. Ta swoboda pozwala na spędzenie wspaniałych intymnych chwil podziwiając norweską dzikość naturty jest też dobrym sposobem, by na własnej skórze poczuć surowość i magię natury.

Dodaj komentarz