Mówiąc o wyciecze w górach zazwyczaj mamy na myśli kilkudniowe wypady, w trakcie których zdobywamy mniejsze bądź większe szczyty. Na takie wyjazdy należy się odpowiednio przygotować. Trzeba pomyśleć o odpowiedniej odzieży, wyposażeniu, plecaku i o butach.

Co należy brać pod uwagę?

Wyruszając w góry musimy spakować się w zależności od pogody i od rodzaju terenu, po którym mamy zamiar się poruszać. Już wyposażenie na letnią wycieczkę zakłada wzięcie ze sobą dość dużej ilości ekwipunku, jako że warunki – zwłaszcza atmosferyczne – mogą być w górach nieprzewidywalne. Poniższa lista wyposażenia jest uniwersalna. Do plecaka należy schować:

– dodatkową odzież,

– mapę i kompas,

– okulary przeciwsłoneczne,

– apteczkę,

– latarkę i zapasowe baterie do niej,

– zapas napoju i jedzenia

Buty – dlaczego są takie ważne?

Buty do chodzenia po górach to najważniejszy element naszego stroju. Dobre buty mają swoją cenę – dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiednie obuwie. Prawdziwym zapaleńcom, którzy lubią odwiedzać góry i latem, i zimą, najbardziej przydadzą się buty uniwersalne. Takie obuwie posiada przede wszystkim:

Dobrą przyczepność. Dzięki niej dane buty będą odpowiednie do wchodzenia na szczyty zarówno w trakcie zimy, jak i podczas wiosennych roztopów. Sekretem jest odpowiedni bieżnik, którego wykonanie powinno być jak najlepszej jakości.

Odpowiednią ochronę. Buty trekkingowe powinny usztywniać naszą piętę, a także chronić przed urazami mechanicznymi. Chodzi o to, by nie dochodziło do sytuacji, w których pięta ma zbyt dużo luzu. Nie jest to zawsze kwestia wysokości buta. Jednak ma ona znaczenie, jeśli chodzi o ochronę podczas chodzenia po kamienistym podłożu. Wówczas warto założyć wyższe obuwie.

Warstwę odporną na wodę. Jeśli lubimy pokonywać szlaki w pory roku, które są bardziej deszczowe, wówczas niezbędne nam będą buty z dobrą membraną.

Budowę zapewniającą dobrą wymianę powietrza. Przewiewne buty docenią osoby, które nie lubię odczuwać zbytniej ilości ciepła, a mimo to preferują letnie wędrówki. Ten czynnik stoi nieco w sprzeczności z powyższym, czyli z posiadaniem dodatkowej membrany. Dlatego trzeba znaleźć między nimi odpowiednią równowagę.

Czym się różnią damskie od męskich?

W sklepach możemy wybrać buty trekkingowe damskie oraz męskie. Czym się różnią między sobą? Jak już wiemy, but trekkingowy powinien przede wszystkim dobrze przylegać do stopy. Modele męskie są więc zazwyczaj szersze i większe, z kolei damskie projektowane są jako bardziej smukłe.

Inną ważną różnicą jest to, że mięśnie łydek u kobiet znajdują się niżej niż u mężczyzn. Wycięcie w damskich butach trekkingowych jest więc zasadniczo większe. Pamiętajmy, by przy wyborze butów trekkingowych nie wybierać tych, które przylegają do stopy bardzo ściśle. Warto pozostawić odpowiednią ilość miejsca.

W końcu w trakcie wędrówek stopy puchną. Do tego na wycieczki górskie zakładamy zazwyczaj grube skarpety, dla których również trzeba przewidzieć miejsce w bucie. Optymalny zapas „bezpieczeństwa” wynosi zazwyczaj 0,5 centymetra.

Dodaj komentarz