Wycieczka w góry może być emocjonującą przygodą, jeśli dobrze się do niej przygotujemy. Fascynujące widoki są dostępne szczególnie ze szczytów, ale żeby się tam dostać, trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Właściwe wyposażenie daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i więcej pewności, że na górskich szlakach nie stanie się nic groźnego. Nawet jeśli ktoś jest wprawnym turystą, to zawsze musi korzystać ze sprzętu, który pozwala na lepszą eksploatację gór. Zatem co należy zabrać ze sobą na wyjazd w góry, aby czuć się zabezpieczonym z każdej strony, a także aby wędrówka przebiegała sprawniej i wygodniej?

By zabrać wszystko, co potrzebne

Na pierwszym miejscu trzeba oczywiście umieścić plecak. Dobrze, aby był praktyczny i wygodny w użytkowaniu, ponieważ będzie się z nim spędzało sporo czasu na ścieżkach górskich. W przypadku krótkich wycieczek wystarczy plecak 30-litrowy, natomiast przy dłuższych podróżach lepiej wybrać taki o pojemności 50-litrów, bo zmieści się do niego więcej potrzebnych rzeczy. Powinien też być wykonany z materiałów dobrej jakości, aby po pierwsze, sprawdzić się w złych warunkach atmosferycznych i po drugie, posłużyć przez więcej niż jeden sezon.

Odpowiednie obuwie i ubranie

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia jest oczywiście obuwie trekkingowe. Można je nabyć zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Na tym artykule nie warto oszczędzać, ponieważ stanowi on zabezpieczenie dla nóg podczas pokonywania wymagających tras.

Niemniej istotna jest także właściwa kurtka. Każdemu pasjonatowi gór pewnie nie raz dane było doświadczyć zmienności pogody na szczytach. Dlatego też dobranie właściwego okrycia jest konieczne. Nawet gdy pogoda wydaje się być piękna, to trzeba pamiętać, że w górach panują całkowicie inne zasady. Ciepła kurtka może uratować podczas ulewnego deszczu albo mocnych podmuchów wiatru. W tej roli sprawdzi się kurtka membranowa, która zatrzyma ciepło i ochroni przed wilgocią (np. taka kurtka męska).

Kurtka to nie wszystko, stanowi w zasadzie warstwę wierzchnią. Pod spodem warto mieć bieliznę termiczną, która jednocześnie będzie zapobiegać utracie ciepła oraz odprowadzi wilgoć z ciała. Wełna, bawełna, poliester – wszystkie mają swoje zastosowanie w produkcji bielizny termicznej.

W zależności od wysokości czy pory dnia, którą wybiera się na przeczesywanie szlaków, można też wyposażyć się w drobniejsze, ale równie istotne elementy. Takim akcesorium jest chociażby latarka, która w razie, gdy zapadnie zmrok, zapewni minimum oświetlenia, albo czekan i raki służące do pokonywania trudniejszych tras – najczęściej ośnieżonych i oblodzonych.

Z takim sprzętem wyprawa w góry na pewno będzie miała pozytywny skutek i zapewni niezwykłe doznania. Dbałość o własne bezpieczeństwo jest podstawą planowania każdego wypadu.

 

Dodaj komentarz