Wspaniałe wycieczki poznawcze to coś co lubi wielu z nas. Często podróżujemy za granicę, żeby doświadczyć czegoś nowego, a w Polsce jest tyle pięknych i nieodkrytych przez nas miejsc, do których warto się wybrać.

Przedstawimy Wam kilka atrakcji Mazowsza, które podczas najbliższej wycieczki w tę okolicę zdecydowanie warto odwiedzić. Zobaczcie!

Twierdza Modlin

Obiekt ten jest jednym z tych, które każda osoba żywo zainteresowana historią, powinna odwiedzić. U wszystkich, którzy lubią przebywać w miejscach przepełnionych historią to miejsce z pewnością wywoła duże emocje. Budowla ta powstała na początku XIX wieku na polecenie Napoleona. Twierdza Modlin jest pomnikiem architektury obronnej i stacjonowały tu armie czterech państw: Francji, Rosji, Niemiec i Polski. Jest to jedna z najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Można ją zwiedzać zarówno samemu, jak i z przewodnikiem. Jeśli chcecie dowiedzieć się dużo ciekawostek na temat tego miejsca i zobaczyć pewne zakątki, warto postawić na opcję z przewodnikiem. 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

To świetna okazja by na własne oczy przekonać się jak wyglądało życie na dawnej wsi. Dla niektórych może być to sentymentalny powrót do dzieciństwa, a dla innych coś zupełnie nowego. Wizyta w skansenie zawsze jest niesamowitym powrotem do przeszłości. Kiedy możemy przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i poczuć się na chwile jakby zatrzymał się czas. Takie miejsca mają w sobie niezwykle dużo uroku i zachwycają tak naprawdę swoją prostotą i naturalnością. Jeśli wieś jest dla Ciebie czymś obcym to z pewnością dobra okazja aby przez chwilę poczuć się tu swojsko. Zobaczysz m.in. karczmę, wiatrak, studnię czy kuźnię. Przenieść się na chwilę do sielankowego wiejskiego świata. 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Miejsce wymarzone dla wszystkich, którzy kochają muzykę. Jednak nie tylko takie osoby odnajdą się tu doskonale. Warto je odwiedzić ze względu na fakt, że zobaczyć kolekcję instrumentów polskich kapel, które występowali podczas wesel, czy różnych festynów. Świetne jest to, że oprócz instrumentów, takich jak chociażby harmonia, możemy tam również zobaczyć instrumenty wykonane z gliny. A dla wszystkich, którzy fascynują się muzyką ludową, muzeum ma coś specjalnego. To właśnie tam jest okazja posłuchania brzmienia ludowych instrumentów. 

Zamek w Ciechanowie

Kolejna gratka dla pasjonatów historii. Jednak nie mogło zabraknąć tego punktu na naszej liście. Budowa zamku zaczęła się w XIV wieku. Została przeprowadzona rewitalizacja zamku, ale nie da się ukryć, że robi on ogromne wrażenie. Po pierwsze ze względu na to jak duże możliwości ekspozycyjne posiada, a po drugie prowadzone są tam zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Taka forma zajęć dydaktycznych często bardzo dobrze się sprawdza, szczególnie w przypadku młodego pokolenia. 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Decydując się na wycieczkę na Mazowsze, warto zapoznać się także z kulturą kurpiowską. Gdzie zatem wybrać się w tym celu? W Muzeum Kultury Kurpiowskiej poznasz wszelkie tajemnice kultury kurpiowskiej. Będziesz miał okazję zobaczyć, jak wyglądają przepiękne stroje kurpiowskie, które są naprawdę wyjątkowe i potrafią zachwycić! Na wystawie jest także zaprezentowana jedna z bardzo ważnych form sztuki dla Kurpiów. A mianowicie wycinanki. Czasami ciężko uwierzyć jakie cuda mogą powstać z wycinanek. Nie wierzysz? Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Przekonasz się na własne oczy. 

A oto nasza propozycja największych atrakcji Mazowsza. Podczas planowania wizyty w te rejony, dopiszcie do swojej listy te miejsca, bo warto naprawdę warto je zobaczyć. 

Dodaj komentarz