Pierwsza myśl po usłyszeniu nazwy “Iława” to przede wszystkim połączenie jezior – mowa tu także o najdłuższym jeziorze w Polsce – z zabytkową infrastrukturą. Mimo że miasto ucierpiało nieco w czasie wojny, wciąż ma wiele do zaoferowania i na pewno zaskoczy każdego podróżnika. Co powinno się zobaczyć w Iławie i dlaczego warto się tam wybrać?
Najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak
Jeziorak wyróżnia malowniczy i wyjątkowo zalesiony brzeg oraz rekordowa – największa w Polsce – długość, wynosząca aż nieco ponad 27 kilometrów. To, co również przyciąga turystów nad jezioro i zachęca do spędzania nad nim czasu to także infrastruktura. Dostępne są choćby łódki na wynajem – piękne krajobrazy i zachowana, dzika przyroda zachęca do żeglarstwa. Oprócz tego Jeziorak oferuje coś dla miłośników wędkarstwa, gdyż wody są gęsto zarybione – najczęściej spotyka się między innymi sumy, karpie, szczupaki i sandacze. Nawet jeśli nie planujemy samodzielnie łowić ryb, można zakosztować ich w pobliskich restauracjach.
Pomnik Stefana Żeromskiego
Fani spokojnych spacerów i podziwiania infrastruktury miasta również znajdą coś dla siebie – szczególnie warto wybrać się do parku Żeromek. Godne uwagi są nie tylko zadbane alejki i piękne widoki, ale też pomnik Stefana Żeromskiego, który stał się charakterystycznym punktem Iławy.
Port śródlądowy Iława
Port śródlądowy to nowoczesny budynek, wyposażony we wszelkie udogodnienia, a, co więcej, dostępny także dla zwiedzających. Podziwiać można przede wszystkim słynną makietę pochylni Oleśnica, ale też aleję Żeglarską, czy Żeglarską Izbę Pamięci. Już sama okolica portu potrafi uwieść krajobrazem, dlatego jest to obowiązkowa pozycja dla każdego odwiedzającego Iławę.
Neobarokowy ratusz w Iławie
Kolejny punkt może szczególnie zainteresować miłośników architektury. Iława słynie z pięknego, neobarokowego ratusza. Jest to niemalże punkt rozpoznawczy miasta i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Sam budynek liczy sobie już ponad 100 lat! Gdyby tego było mało, na tyłach ratusza można obejrzeć ponad 700-letni kamień, który umieszczono tam na pamiątkę powstania miasta. Nieopodal znajduję się hala (obecnie kinoteatr) oraz fosa miejska.
Cerkiew bizantyjsko-ukraińska
Pora na coś, co zachwyci miłośników architektury sakralnej, czyli neogotycką cerkiew bizantyjsko-ukraińską liczącą sobie już ponad 100 lat. Budowla została nawet wpisana na rejestr zabytków nieruchomych. Przez wiele lat cerkiew pełniła różne funkcje – była między innymi gazownią, warsztatem, a nawet… zajezdnią autobusową. Obecnie miejsce służy za parafię grekokatolicką.
Pozostałe atrakcje Iławy – jak aktywnie spędzić czas?
Jednak Iława to nie tylko zabytki – miasto chce być również kojarzone, jako sprzyjające aktywności fizycznej i dostarczające rozrywki. Gdzie wybrać się, gdy chcemy aktywnie spędzić czas?
- Centrum turystyczno-rekreacyjne – skorzystać można w nim choćby z basenu, kręgielni, siłowni, czy solarium, a także z sauny i groty solnej. Miejsce to wyjątkowo sprzyja odpoczynkowi po całym dniu zwiedzania i pozwoli miło spędzić czas.
- Pumptrack – każdy, kto lubi jazdę na rowerze, może skorzystać z aż 40 kilometrów ścieżek przystosowanych specjalnie dla jednośladów. To jedyne takie miejsce w Polsce!
- Hala Widowiskowo-Sportowa – w miejscu tym organizowane są liczne turnieje, czy mecze sportowe znane w całym kraju. Oprócz tego uczestniczyć na niej można w licznych eventach, czy koncertach muzycznych. Warto też wiedzieć, że w hali znajduje się wypożyczalnia rowerów, która dodatkowo sprzyja aktywnemu wypoczynkowi.