Wybór odpowiedniej walizki często spędza nam sen z powiek, gdy w planie kolejna wyprawa, a my nie mamy się do czego spakować. W sklepach mamy walizki małe i duże, miękkie i twarde, na dwóch kółkach i na czterech i często nie mamy pojęcia jak wybrać tę właściwą, a do tego taką, która będzie nam służyła przez długi czas. Zobaczmy zatem jak wybrać walizkę na lata.

Zadaj sobie kilka pytań

Wbrew pozorom wybór walizki powinniśmy rozpocząć nie w sklepie, gdzie aż roi się od różnych produktów, ale w domowym zaciszu, zanim jeszcze ruszymy na właściwe poszukiwania. Idąc do sklepu powinniśmy bowiem znać odpowiedzi na pytanie, jak często i daleko podróżujemy, jakie środki lokomocji wybieramy oraz jakie rzeczy będziemy w walizkach przewozić. Inne bowiem będą walizki dla singli, którzy wybierają się na weekendowe wyprawy po Polsce, inne dla rodziny z dziećmi, która planuje wakacyjny wyjazd samolotem, a jeszcze inne dla fotografów, którzy muszą przewieźć w bagażu swój drogocenny sprzęt.

Materiał ma znaczenie

Po znalezieniu odpowiedzi na powyższe pytania można już rozpocząć poszukiwania. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy walizki miękkie i twarde. Te pierwsze wykonane są z tkanin, najczęściej z nylonu lub poliestru, te drugie zaś z poliwęglanu, polipropylenu i tworzywa ABS. Walizki miękkie lepiej się sprawdzają do przewożenia rzeczy miękkich, np. ubrań, ale słabo chronią inną zawartość przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ich zaletą jest elastyczność, która ułatwia pakowanie i trwałość.

Jeśli mamy w planie przewozić rzeczy bardziej delikatne niż ubrania, to warto rozważyć zakup walizki twardej. Walizki z poliwęglanu i polipropylenu dobrze chronią zawartość, a przy tym są na tyle elastyczne, że niełatwo ulegają pęknięciom. Nieco mniej elastyczne i podatne na pęknięcia są walizki z ABS, ale ich zaletą jest niższa cena.

System kółek

Dość istotny nie tylko z punktu widzenia użytkowania walizki, ale również jej trwałości jest system kółek. Producenci walizek proponują nam walizki 2 i 4 kołowe. Te pierwsze dobrze się prowadzi nawet wtedy, gdy nie jedziemy po gładkich powierzchniach, natomiast gorzej się sprawdzają przy przewożeniu bardzo ciężkich bagaży. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku działają walizki czterokołowe, choć one z kolei gorzej sobie radzą na krzywych chodnikach czy kostce brukowej. Wybór kółek zależy więc od tego, gdzie i jak daleko będziemy się z walizką przemieszczać oraz jak ciężki będzie nasz bagaż

Odpowiednia pielęgnacja

Jeśli chcemy mieć walizkę na lata, to musimy pamiętać, że wpływ na to będzie mieć nie tylko odpowiedni wybór walizki, ale również jej właściwa pielęgnacja. Podstawową zasadą, która powinna być stosowana zawsze, gdy wracamy z podróży, jest oczyszczenie walizki z wszelkich zanieczyszczeń. Chodzi tu nie tylko o wyjęcie wszystkich przedmiotów ze środka, ale również wytrzepanie wnętrza z pozostałości piasku czy śmieci. Warto również oczyścić kółka z piasku i ewentualnego błota oraz pozbyć się powstałych plam. Najłatwiej zrobić to wodą z łagodnym detergentem, uprzednio sprawdziwszy, że użyty środek nie spowoduje odbarwień. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że walizka będzie działać bez zarzutu i będzie nam towarzyszyć podczas różnych podróży przez całe lata.

Dodaj komentarz