• Post category:Finanse

Praca tymczasowa jest dla wielu polskich przedsiębiorstw bardzo interesującą alternatywą wobec zatrudniania pracowników na etat. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko firmy, działające w branżach sezonowych, takich jak hotelarstwo, turystyka, budownictwo czy rolnictwo. Kiedy rozpocząć proces rekrutacji pracownika tymczasowego?

Przemyślana rekrutacja zgodnie z planem

Większość przedsiębiorstw decydujących się na skorzystanie z pracy tymczasowej jest w stanie określić swoje zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników z wyprzedzeniem. Dotyczy to przede wszystkim firm działających w branżach sezonowych, które dobrze wiedzą, w jakich miesiącach należy podnieść poziom zatrudnienia. W takim przypadku warto z wyprzedzeniem zgłosić się do pośrednika, którym jest agencja pracy. W Katowicach i innych polskich miastach działa doświadczona agencja LeasingTeam, która z łatwością znajduje odpowiednich pracowników, bo korzysta z gotowej bazy.

Błyskawiczna rekrutacja pracowników tymczasowych

Warto pamiętać o tym, czym różni się praca tymczasowa od stałego zatrudnienia. Formalnym pracodawcą pozostaje agencja pracy, która oddelegowuje pracowników tymczasowych do tak zwanego pracodawcy użytkownika. Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych, którzy wiążą się z agencją na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź na podstawie umowy cywilnoprawnej określa specjalna ustawa z 2003 roku. Agencje pracy dysponują szerokimi bazami kandydatów o zróżnicowanych kwalifikacjach. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zgłaszać się do nich również w ostatniej chwili, gdy z różnych powodów dodatkowe ręce do pracy okażą się niezbędne natychmiast. Błyskawiczny dostęp do kandydatów stanowi ogromną zaletę pracy tymczasowej, podobnie jak ograniczenie kosztów obsługi kadrowo-płacowej.

Rekrutacja pracownika tymczasowego na zastępstwo

Skorzystanie z pracy tymczasowej warto również rozważyć, gdy okazuje się, że etatowy pracownik musi udać się na długotrwałe zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński bądź nie będzie przez dłuższy czas zdolny do pracy z innego powodu. Praca tymczasowa stanowi świetne rozwiązanie w takiej sytuacji.

Rekrutacja maksymalnie na okres 18 lub 36 miesięcy

Zastanawiając się nad terminem zatrudnienia pracownika tymczasowego należy wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z ustawy. Pracownik tymczasowy może wykonywać swoje obowiązki u jednego pracodawcy maksymalnie w ciągu 18 miesięcy na przestrzeni 3 lat. Jeżeli natomiast chodzi o pracę na zastępstwo, okres ten wydłuża się do 36 miesięcy.

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.