Rynek gastronomiczny to branża, które ulega dynamicznym zmianom. Zmiany dotyczą nie tylko mody na określoną kuchnię, serwowaną w lokalu oraz jego wystroju. Rynek gastronomiczny to nieustanne zmiany profili lokali, które rozwijają się w myśl tendencji rynkowych. Zauważyć należy, że sytuacja w gastronomii doskonale odzwierciedla kondycję finansów społecznych.
Im społeczeństwo bogatsze, tym lepiej przedstawia się sytuacja lokali gastronomicznych. Spadek wydatków w gospodarstwach domowych na dobra podstawowe wiąże się ze wzrostem wydatków na przyjemności, tzw. dobra wyższego rzędu. Wizyty w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych zaliczają się do wydatków niekoniecznych, dlatego tym bardziej cieszy dobra sytuacja, oznaczająca wzrosty.
Wzrosty w liczbach
Według raportu instytucji Growth from Knowledghe (GfK)z grudnia 2017 r. rynek gastronomii notuje wzrosty na poziomie, niespotykanym przez ostatnią dekadę. W porównaniu z rokiem poprzednim, wzrost na rynku gastronomicznym sięgnął 10,5%, co jest wyjątkowo optymistycznym wynikiem. Cieszy również szacunkowa wartość rynku gastronomicznego, która na moment wykonywania badań wynosiła blisko 39 mln PLN. Rynek gastronomiczny odzwierciedla sytuację społeczno – polityczną, która skutkuje wzrostem liczby lokali gastronomicznych na przestrzeni roku. Opinie, mówiące o zmianie profili lokali potwierdzają zasadę w myśl której społeczeństwo coraz większą uwagę przywiązuje do zdrowego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. Z tego względu sieci fast food nie notują wzrostu. Podobnie rynek lokali nocnych, pubów, punktów sezonowych. Jakość ma znaczenie. Profil lokali gastronomicznych dostosowany jest do klienteli (ich zasobności, wieku, sytuacji rodzinnej), lokalizacji punktu oraz zapotrzebowania na dany rodzaj gastronomii w związku z nienasyceniem lokalnego rynku.
Wzrosty na rynku HoReCa okiem eksperta
Według opinii pani Adrianny Wypych z Polskiej Grupy Tekstylnej, widać poprawę jakości usług gastronomicznych, wiążącą się ze wzrostem wymagań klientów restauracji i kawiarni.
“W polskich lokalach gastronomicznych obserwujemy nieustanny proces zmian na lepsze. Po tendencjach z poprzedniego ustroju politycznego, w którym dominowały bary mleczne oraz lokale, oferujące potrawy o różnym poziomie jakości i świeżości, przyszła moda na fast foody – szybkie, niedrogie, niewymagające konwenansów rozwiązania, dostępne w licznych miejscach. Dobrą zmianą jest w ostatnich latach chęć odkrywania nowych smaków oraz poznawanie wyjątkowych dań kuchni świata. Kuchnia amerykańska to już nie hamburger z dworcowej budki, a hot dogi – pospiesznie przygotowana przekąska na stacji benzynowej. Włoska pizza jest coraz bardziej włoska, nie rozmrożona z gotowego półproduktu. Kebab, który utrzymuje się na lokalnym rynku musi oferować najwyższą jakość, świeżość produktów oraz doskonały kontakt z klientami. Do łask wracają produkty rzemieślnicze oraz małe lokale, nastawione na bezpośredni kontakt z klientem. Cenimy rozwiązania proste, ale naturalne. Dlatego zamiast dużej kawy rozpuszczalnej wybieramy małe, prawdziwie włoskie espresso z ekspresu ciśnieniowego. Uwielbiamy próbować wyjątkowych potraw, które zachwycają egzotyką, ale cenimy również rodzime rarytasy. Kuchnia molekularna zachwyca nie tylko dzieci.”
W gastronomii widać zmiany
Wystrój lokali gastronomicznych jest starannie przemyślany, dopracowany w każdym szczególe, aby goście czuli się komfortowo oraz polubili klimat danego miejsca. Wzrasta ilość lokali, oferujących dobre warunki sanitarne, kąciki do zabaw dla dzieci, punkty przewijania niemowląt, stoiska z prasą. Rozwiązania, poprawiające komfort przebywania w danym miejscu wpływa na chęć przebywania, zamawiania potraw i co za tym idzie wydawania pieniędzy. Wzrosła również wartość średnich wydatków w lokalach gastronomicznych. Według raportu GfK wydajemy średnio 98 PLN miesięcznie. Częstotliwość wizyt w restauracjach wzrosła do 3,7 odwiedzin w skali miesiąca. Na uwagę zasługuje wzrost jakości tekstyliów i wyposażenia lokali gastronomicznych, które aby osiągnąć wzrost dbają o szczegóły i znakomita atmosferę.