Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorstwa z branży turystycznej, które świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych, w większości przypadków powinny wydawać paragony fiskalne. Okazuje się jednak, że w niedalekiej przyszłości samo wydrukowanie dowodu sprzedaży może być niewystarczające. Od 2018 roku klienci poproszą również o e-paragon, czyli dokument w formie elektronicznej.
Pojawienie się cyfrowych paragonów będzie związane ze zmianami, do których niedługo dojdzie w polskim systemie fiskalizacji. 1 stycznia 2018 roku zaczną bowiem funkcjonować nowe przepisy w sprawie kas rejestrujących. Celem ich wprowadzenia będzie m.in. ustanowienie wymogów technicznych dla urządzeń fiskalnych pracujących w trybie online. Co ciekawe, pojawienie się paragonów elektronicznych to nie jedyna zmiana, której należy się spodziewać w przyszłości. Wiele wskazuje na to, że nowe regulacje prawne przyczynią się także do zwiększenia roli obrotu bezgotówkowego.
Przepisy dotyczące e-paragonów fiskalnych
Zasady dotyczące wystawiania paragonów elektronicznych są obecnie opracowywane przez dwa Ministerstwa – Finansów oraz Rozwoju. Niemniej, za sprawą projektu nowych przepisów, który został udostępniony opinii publicznej, wiadomo już bardzo dużo na temat tego, jak w przyszłości będzie przebiegało realizowanie wspomnianych dokumentów. Oprócz tego, pewne jest, że na wystawianie i przesyłanie e-paragonów pozwolą jedynie kasy online.
Warto podkreślić, że nowe urządzenia fiskalne nie przestaną drukować dokumentów fiskalnych. Co więcej, w przyszłości papierowe dowody sprzedaży nadal będą podstawową formą potwierdzania zarejestrowanych transakcji. Równocześnie jednak, już w 2018 roku klienci odbiorą elektroniczne paragony. Wystarczy, że o to poproszą, zaś w placówce turystycznej będzie zainstalowana kasa z odpowiednią funkcjonalnością.
Skutki wprowadzenia dokumentów elektronicznych
Wprowadzenie do obiegu e-paragonów wpłynie nie tylko na pracę polskich przedsiębiorców. Elektroniczne dokumenty będą miały znaczenie także dla krajowych konsumentów. Online’owa kasa fiskalna zaoferuje bowiem przesłanie cyfrowego paragonu na adres e-mail klienta. W związku z tym, jeżeli nabywca poprosi o zrealizowanie dowodu sprzedaży w formie elektronicznej, nie będzie później musiał przechowywać papierowego wydruku. A e-paragon, podobnie jak tradycyjny dokument wystawiony przez kasę rejestrującą, pozwoli na łatwe skorzystanie z prawa do reklamacji towaru lub usługi bądź zwrotu produktu.
Ustawodawca wskazuje również na to, że wprowadzenie elektronicznych paragonów przyczyni się do unowocześnienie obrotu gospodarczego oraz zmniejszenia „szarej strefy”. Ponadto, cyfryzacja dokumentów pomoże w rozwoju innowacyjnych sektorów gospodarki, w szczególności handlu i usług z e-commerce.
Więcej e-płatności w systemie online
Celem wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji będzie zarówno zapewnienie konsumentom dostępu do e-paragonów, jak i zwiększenie roli obrotu bezgotówkowego. W drugim przypadku, ustawodawca planuje ustandaryzowanie zasad współpracy pomiędzy 2 rodzajami urządzeń – kasami rejestrującymi oraz terminalami do kart płatniczych. W rezultacie, istnieje duża szansa na to, że od 2018 roku stopniowo coraz więcej firm, również tych z branży turystycznej, zacznie akceptować elektroniczne finalizowanie transakcji. Dzięki temu konsumenci, nawet jeśli nie będą posiadali przy sobie odpowiedniej ilości gotówki, nie zrezygnują z zakupu wybranych produktów bądź usług. Szybko i wygodnie zapłacą za wszystko przy użyciu karty.
Źródło: Infoss.pl