Ziołolecznictwo to metoda wykorzystywana przy terapiach ziołami. Można z niej korzystać w gabinetach zajmujących się takimi usługami, jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia, w domowym zaciszu lub czasie wyjazdów turystycznych. Czy naturalne zioła wpływają na poprawę zdrowia? Czy ziołolecznictwo to mit?
Jakie rodzaje ziołolecznictwa stosuje się na świecie?
Terapie ziołami spotykane są w różnych zakamarkach świata. Co prawda rozwój medyny jest coraz bardziej zaawansowany, powstają szczepionki na coraz to nowsze wirusy, jednak podróżując na przykład po Filipinach czy Indiach, nadal można skorzystać ze spotkania z szamanem. Szamani swoją wiedzę czerpią z natury, a skuteczność stosowanych przez nich terapii ma swoje pokrycie w obserwacjach i wnioskach wyciąganych przez ich przodków. Nadal w niektórych zakątkach świata ziołolecznictwo jest pierwszą z metod leczenia wielu schorzeń. I tak przy problemach gastrycznych wprowadzane są mieszanki ziołowe, które przynoszą ulgę. Z ziół robione są napary, oleje i wcierki. Jeśli macie ochotę skorzystać w czasie urlopu z pomocy szamana i tradycyjnego seansu ziołami, nie dajcie się nabrać i pamiętajcie, że prawdziwy szaman ani znawca terapii ziołami nie ogłasza się! Dotrzeć do niego można tylko dzięki przyprowadzeniu przez tubylców.
Wakacyjna terapia w domu
Jak kontynuować zabiegi ziołami w domu? To prostsze niż myślicie, trzeba tylko poznać, jakie zioła będą pomocne na konkretną dolegliwość. Podstawową wiedzę o ziołolecznictwie zdobędziecie od seniorek swoich rodów – mamy, babcie i ciotki z pewnością podzielą się z Wami domowymi sposobami: na zgagę, na kolki u niemowląt, na ból zęba czy brzucha. Jeśli macie ochotę zgłębić temat leczenia ziołami, czytajcie o ziołolecznictwie. Lekarze czasami wprowadzają homeopatię do tradycyjnego leczenia chorób przewlekłych. Czy wiedzieliście, że dolegliwości rwy kulszowej świetnie złagodzi kurkuma, lukrecja i smorzewka? To zioła, które stanowią składnik wielu maści na to schorzenie. A można je wzmocnić w tak prosty sposób, jak picie naparów lub stosowanie okładów z tych ziół. Przy reumatyzmie – chorobie, która zostaje z nami do końca życia, można sobie ulżyć ziołową arniką górską lub gorczycą białą. Ziołolecznictwo usprawnia także przewód pokarmowy i układ trawienny, pomocne jest przy schorzeniach zatok lub zainfekowaniu pasożytami. Jeśli chcecie poznać inne sprawdzone, ziołowe kuracje, zajrzyjcie na portal o ziołach leczniczych – więcej na ziolana.pl
O czym należy pamiętać, stosując ziołolecznictwo?
Jeśli rozpoczęliśmy kurację ziołami i chcemy, aby przyniosła efekt i nie okazała się mitem, należy pamiętać o jednej zasadzie. Ziołolecznictwo to proces, nie ma natychmiastowego działania. Na efekty należy odrobinę poczekać. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że terapia nie ma skutków ubocznych, nie osłabia innych narządów, a jej działanie jest długoterminowe i przynosi widoczne rezultaty – z chęcią zwrócimy się ku ziołolecznictwu. A jeśli w czasie wyjazdu zagranicznego będziecie mieli okazję poznać kraj na tyle dogłębnie, by dowiedzieć się o lokalnych, naturalnych sposobach na poprawę zdrowia – zgódźcie się na nią koniecznie!