• Post category:Pozostałe

Szablony chirurgiczne to nowatorskie narzędzie, wykorzystywane w dziedzinie stomatologii. Wykonywane na podstawie tomografii komputerowej CBCT, pozwalają w implantologii na zaplanowanie idealnej pozycji implantów, zgodnie z anatomią kości konkretnego pacjenta i planem protetycznym. Dzięki temu zabiegi są krótsze i bardziej precyzyjne.

Czym są szablony chirurgiczne?

Szablony chirurgiczne wykonane są z żywicy polimerowej, będące zgodne biologicznie z tkanką jamy ustnej. Ich zadaniem jest wspomaganie pracy dentysty, w tym precyzyjne prowadzenie narzędzi chirurgicznych w określonym miejscu i pod określonym kątem, opartej na wcześniej opracowanym planie wirtualnym. Tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta. Stosowanie szablonów chirurgicznych pozwala uniknąć rozcinanie dziąseł, które dokonuje się w celu dostępu do miejsca operacyjnego. Stomatolog wykonuje tylko przez dziąsłowy nawiert, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny. Następnie wprowadza w tkankę wiertło zgodnie z wcześniej ustalonymi parametrami.

Szablony chirurgiczne mają głównie zastosowanie w implantologii. Jednak stosuje się je nie tylko do osadzania implantów, ale również przy odtwarzaniu utraconego fragmentu kości szczęki lub polegających na scaleniu złamanej czy przeciętej kości.

Etapy tworzenia szablonów chirurgicznych

Szablony chirurgiczne to jednorazowe instrumenty, które są tworzone dla konkretnego pacjenta w oparciu o wycisk i skan jego jamy ustnej. Wykonanie szablonów chirurgicznych składa się z kilku etapów.

1.Wycisk i badanie tomograficzne

Pierwszy krok polega na pobraniu wycisku z jamy ustnej pacjenta oraz wykonanie badania tomograficznego, które pozwalają dentyście ustalić plan zabiegu implantacji.

2.Stworzenie planu

Na podstawie danych tomografii i wycisku, lekarz tworzy indywidualny plan leczenia dla pacjenta.

3.Model szablonu chirurgicznego

Na podstawie wycisku, obrazu 3D i planu tworzy się indywidualny dla każdego pacjenta model,będący bazą do wykonania szablonu chirurgicznego.

Wraz z upływem czasu, warunki w jamie ustnej mogą ulec zmianie, dlatego szablon nie może zostać użyty po kilku latach.

Zalety stosowania szablonów chirurgicznych w implantologii

Szablon chirurgiczny tworzony jest na podstawie modeli diagnostycznych oraz tomografii komputerowej. W efekcie otrzymuje się model 3D, który pozwala precyzyjnie zaplanować zabieg. Dzięki dokładności, lekarz wie, gdzie należy umieścić implant, aby jego pozycja była bezpieczna dla pozostałych zębów, a także struktur anatomicznych. Ponadto leczenie z użyciem szablonów chirurgicznych skraca czas leczenia. Zapewnia również poczucie bezpieczeństwa i komfort zarówno lekarzowi, jak i pacjentom.

Zalety:

  • daje możliwość zaplanowania idealnej pozycji implantów,
  • Skraca czas zabiegu chirurgicznego,
  • cechuje się większą precyzją,
  • pozwala zmniejszyć uraz chirurgiczny,
  • stosowanie szablonów chirurgicznych jest mniej inwazyjne,
  • Zapewnia komfort lekarzowi i pacjentom,
  • Obniża ryzyko ewentualnych powikłań,
  • umożliwiają realizację przedoperacyjnego planu w czasie rzeczywistej operacji.

Artykuł powstał we współpracy z Dentysta.eu – Implanty Gliwice

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.