Podróżowanie może być wyjątkowo ciekawym i pasjonującym przeżyciem, szczególnie jeśli jest to podróż… autostopem. Do tego typu podróży należy jednak odpowiednio się przygotować, dzięki temu podczas wypoczynku niczego nie zabraknie. Z drugiej strony dobrze jest zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze akcesoria, ponieważ noszenie zbyt wielu rzeczy lub zbyt ciężkiego plecaka wcale nie jest wygodne. Jak przygotować się do podróży autostopem? Co koniecznie należy ze sobą zabrać?

Odpowiedni plecak to podstawa

Nie da się podróżować bez wygodnego plecaka, a nawet jeśli to jest to dużo trudniejsze. Na początku konieczne jest określenie jego pojemności – powinno się ją dopasować w zależności od ilości rzeczy oraz długości wyjazdu. Bardzo ważne, żeby plecak posiadał dużo kieszeni i schowków – zdecydowanie ułatwi to organizację przestrzeni. Najlepszy plecak będzie również lekki i wygodny – jest to szczególnie ważne przy długich, pieszych trasach. Dobrze jest mieć również ze sobą niewielki plecak tylko na najpotrzebniejsze rzeczy, które warto mieć pod ręką – na przykład aparat fotograficzny, dokumenty czy pieniądze.

Karimata i śpiwór – komfort i wygoda

Karimata doskonale sprawdza się w podróży zarówno jako podkład pod śpiwór, jak i miejsce do siedzenia, ponieważ zapewnia doskonałą izolację od podłoża. Co więcej, karimata nie zajmuje dużo miejsca – można wygodnie zwinąć ją i przymocować do plecaka. Bardzo istotny jest również śpiwór, który skutecznie ochroni przed niskimi temperaturami. Na rynku dostępnych jest wiele śpiworów – kopertowe czy mumie – dlatego należy dopasować je pod względem własnych preferencji oraz aktualnie panującej pory roku.

Brak noclegu? Zabierz namiot!

Namiot jest niemal obowiązkowym elementem wyposażenia każdego autostopowicza. Można w nim wygodnie zatrzymać się i przespać, a nawet przenocować. Dlatego namiot powinien być przede wszystkim wytrzymały oraz lekki tak, by nie utrudniał transportu i nie zajmował zbyt wiele miejsca. Z drugiej strony lepiej kupić nieco większy namiot, w którym zmieszczą się również bagaże. Ilość komór i dodatkowe udogodnienia, jak na przykład moskitiera zależą już od indywidualnych preferencji.

Jaki sprzęt jest niezbędny w podróży?

Do podróżowania autostopem warto zabrać ze sobą przede wszystkim telefon oraz ładowarkę do telefonu i powerbank. Opcjonalnym dodatkiem jest aparat fotograficzny, który pozwoli udokumentować podróż. Dobry pomysłem jest także zabranie grzałki do wody – umożliwi to przygotowanie ciepłego posiłku lub herbaty.

Rzeczy osobiste – co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim warto mieć ze sobą ubrania na zmianę. Nie trzeba ich dużo, ale posiadanie dodatkowej koszulki czy spodni z pewnością będzie przydatne podczas podróżowania autostopem. Do plecaka warto spakować również bieliznę na zmianę oraz nieco cieplejsze ubrania na wypadek niepogody.

Podczas podróżowania autostopem nie warto zapominać także o kosmetykach. Nie trzeba zabierać od razu całej kosmetyczki, jednak dobrze spakować prosty krem nawilżający, który doskonale sprawdzi się zarówno na twarzy, jak i ciele oraz krem z filtrem, który ochroni skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Przydadzą się również chusteczki nawilżane oraz mydło. Do zachowania odpowiedniej higieny potrzebny jest też niewielki ręcznik – przy czym najlepszy będzie ręcznik szybkoschnący. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także żele do mycia rąk bez użycia wody oraz żele antybakteryjne, które sprawdzają się szczególnie gdy brakuje dostępu do świeżej wody. 

Niekiedy w czasie podróży zdarzają się drobne wypadki, dlatego warto zabrać ze sobą również apteczkę. Obowiązkowym wyposażeniem są bandaże, plastry oraz woda utleniona. Wśród rzeczy osobistych powinny się znaleźć również dokumenty i pieniądze. Przydatny może okazać się także scyzoryk oraz gaz pieprzowy – choć nie wolno używać go bez wyraźnej przyczyny, warto posiadać go na wszelki wypadek – warto pamiętać, że w niektórych krajach posiadanie gazu jest zabronione

Prowiant na podróż autostopem

Jedzenie można kupić w sklepach już u celu podróży, niemniej dobrze jest zabrać ze sobą uniwersalne produkty spożywcze. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim kabanosy, suszone mięso czy konserwy, a także chleb tostowy, sucharki i niewielkie dżemy. Można zabrać również sól, cukier, kawę i herbatę – przydadzą się przy dostępie do wrzątku. Ponadto dobrze jest zabrać ze sobą kubki i sztućce turystyczne, a także pudełka turystyczne na żywność.

Dodaj komentarz