Objazdowe wycieczki autokarowe na przykład po znanych miejscach w Europie, to fantastyczny sposób na poznanie i zwiedzanie wielu ciekawych miejsc, zarówno zabytkowych, jak i tych architektonicznych czy przyrodniczych. Wycieczka samolotem nie daje tej perspektywy, tym bardziej że jest to tylko i wyłącznie przejazd z jednego miejsca do drugiego.

Czy warto wybierać się na wycieczkę autokarem

Dzięki nowoczesnym wygodnym i klimatyzowanym autokarom, długa podróż nie wydaje się tak uciążliwa, jak to bywało jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne autokary to nie tylko sam komfort spędzania w nich czasu, ale też wiele udogodnień, które mają nam umilić tę podróż. Jedną z nich zapewne jest dostęp do WiFi lub możliwość oglądania telewizji.
Ale przecież nie wybieramy się na wycieczkę objazdową autokarem, aby surfować po Internecie, albo obejrzeć jakiś w film, jak w kinie. To fajny sposób na poznania kawałka historii naszego lądu. Dobrze zorganizowana wycieczka to super zabawą i ogromna wiedza, którą przywozisz ze sobą z powrotem do domu. Wszystko zależy od samej organizacji takiej imprezy, a co za tym idzie od prowadzących i samego kierowcy.

Jakie cechy powinien posiadać kierowca wycieczek

Posiadanie prawo jazdy kategorii D (na autobusy) i praktyka w prowadzeniu pojazdów przegubowych nie świadczy o tym, że kwalifikujesz się na kierowcę wycieczek objazdowych. Sama umiejętność prowadzenia pojazdu tutaj nie wystarczy. Istotna jest również łatwość nawiązania kontaktu z ludźmi. Naburmuszony i nieuprzejmy kierowca to już nie ta epoka. Profesjonalna firma transportowo- przewozowa nie zatrudni takiego pracownika, choćby miała najlepsze kwalifikacje na prowadzenie autokaru.

Dobry kierowca autokaru musi być skoncentrowany na jeździe, ale też czujny i wrażliwy na potrzeby pasażerów, szczególnie jest to ważne podczas dalekich tras, zwłaszcza gdy na pokładzie autobusu są dzieci.

W trakcie podróży sytuacje bywają różne. Czasami choroba lokomocyjna jednego z uczestników lub potrzeba skorzystania z toalety wymagają właściwej reakcji kierowcy. W takich zdarzeniach nie powinien robić problemu lub w razie potrzeby sytuację uprzejmie pasażerom wyjaśnić. Kierowca pasażerów powinien traktować jak własnych klientów. Do powodzenia w tym zawodzie potrzebne są nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale też doskonała forma psychiczna i fizyczna, a także pogodne usposobienie.

Jak zostać kierowcą autobusu turystycznego

Prawo jazdy kategorii D to jeden z etapów, który trzeba przejść do licencji kierowcy, wożącego turystów.

Każda wycieczka, bez względu na odległość i jej czas wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie każdą sytuację da się przewidzieć, to też w tym zawodzie istotną sprawą stanowi odpowiedzialność, koncentracja i szybki refleks. A przede wszystkim radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Dlatego też kierowcy oprócz miłego usposobienia i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów autobusowych muszą też mieć pewną wiedzę i kwalifikacje, które umożliwią im działanie i reagowanie w różnych sytuacjach losowych, jak i formalnie prawnych. W tym wypadku wymagane są dodatkowe kompetencje udokumentowane zdanym egzaminem państwowym na przewoźnika np. turystycznego.

Egzamin państwowy jest poprzedzony szkoleniami i kursami, na których potencjalni kandydaci nabywają wiedze oraz uczą się reagowania w pewnych trudnych sytuacjach.
Dla absolwentów kursów przygotowawczych na przewoźników sklep odpowiedzi.com.pl oferuje testy i zadania kompetencyjne wraz z odpowiedziami, przedstawiającymi pełen zakres tematyki, z jaką mają do czynienia osoby pracujące w spedycji i transporcie zarówno pasażerskim, jak i przewozie towarów, zwierząt, odpadów i innych. Publikacja swoim obszarem dotyka wszystkich dziedzin związanych z przewozem, uregulowaniami prawnymi związanymi z poruszaniem się w kraju, jak i zagranicą. Dzięki naszym testom otrzymasz pełen certyfikat kwalifikacji zawodowych na przewoźnika.

Dodaj komentarz