Objazdowe wycieczki autokarowe na przykład po znanych miejscach w Europie, to fantastyczny sposób na poznanie i zwiedzanie wielu ciekawych miejsc, zarówno zabytkowych, jak i tych architektonicznych czy przyrodniczych. Wycieczka samolotem nie daje tej perspektywy, tym bardziej że jest to tylko i wyłącznie przejazd z jednego miejsca do drugiego.

Czy warto wybierać się na wycieczkę autokarem

Dzięki nowoczesnym wygodnym i klimatyzowanym autokarom, długa podróż nie wydaje się tak uciążliwa, jak to bywało jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne autokary to nie tylko sam komfort spędzania w nich czasu, ale też wiele udogodnień, które mają nam umilić tę podróż. Jedną z nich zapewne jest dostęp do WiFi lub możliwość oglądania telewizji.
Ale przecież nie wybieramy się na wycieczkę objazdową autokarem, aby surfować po Internecie, albo obejrzeć jakiś w film, jak w kinie. To fajny sposób na poznania kawałka historii naszego lądu. Dobrze zorganizowana wycieczka to super zabawą i ogromna wiedza, którą przywozisz ze sobą z powrotem do domu. Wszystko zależy od samej organizacji takiej imprezy, a co za tym idzie od prowadzących i samego kierowcy.

Jakie cechy powinien posiadać kierowca wycieczek

Posiadanie prawo jazdy kategorii D (na autobusy) i praktyka w prowadzeniu pojazdów przegubowych nie świadczy o tym, że kwalifikujesz się na kierowcę wycieczek objazdowych. Sama umiejętność prowadzenia pojazdu tutaj nie wystarczy. Istotna jest również łatwość nawiązania kontaktu z ludźmi. Naburmuszony i nieuprzejmy kierowca to już nie ta epoka. Profesjonalna firma transportowo- przewozowa nie zatrudni takiego pracownika, choćby miała najlepsze kwalifikacje na prowadzenie autokaru.

Dobry kierowca autokaru musi być skoncentrowany na jeździe, ale też czujny i wrażliwy na potrzeby pasażerów, szczególnie jest to ważne podczas dalekich tras, zwłaszcza gdy na pokładzie autobusu są dzieci.

W trakcie podróży sytuacje bywają różne. Czasami choroba lokomocyjna jednego z uczestników lub potrzeba skorzystania z toalety wymagają właściwej reakcji kierowcy. W takich zdarzeniach nie powinien robić problemu lub w razie potrzeby sytuację uprzejmie pasażerom wyjaśnić. Kierowca pasażerów powinien traktować jak własnych klientów. Do powodzenia w tym zawodzie potrzebne są nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale też doskonała forma psychiczna i fizyczna, a także pogodne usposobienie.

Jak zostać kierowcą autobusu turystycznego

Prawo jazdy kategorii D to jeden z etapów, który trzeba przejść do licencji kierowcy, wożącego turystów.

Każda wycieczka, bez względu na odległość i jej czas wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie każdą sytuację da się przewidzieć, to też w tym zawodzie istotną sprawą stanowi odpowiedzialność, koncentracja i szybki refleks. A przede wszystkim radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Dlatego też kierowcy oprócz miłego usposobienia i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów autobusowych muszą też mieć pewną wiedzę i kwalifikacje, które umożliwią im działanie i reagowanie w różnych sytuacjach losowych, jak i formalnie prawnych. W tym wypadku wymagane są dodatkowe kompetencje udokumentowane zdanym egzaminem państwowym na przewoźnika np. turystycznego.

Egzamin państwowy jest poprzedzony szkoleniami i kursami, na których potencjalni kandydaci nabywają wiedze oraz uczą się reagowania w pewnych trudnych sytuacjach.
Dla absolwentów kursów przygotowawczych na przewoźników sklep odpowiedzi.com.pl oferuje testy i zadania kompetencyjne wraz z odpowiedziami, przedstawiającymi pełen zakres tematyki, z jaką mają do czynienia osoby pracujące w spedycji i transporcie zarówno pasażerskim, jak i przewozie towarów, zwierząt, odpadów i innych. Publikacja swoim obszarem dotyka wszystkich dziedzin związanych z przewozem, uregulowaniami prawnymi związanymi z poruszaniem się w kraju, jak i zagranicą. Dzięki naszym testom otrzymasz pełen certyfikat kwalifikacji zawodowych na przewoźnika.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.