Na nartach można nie tylko zjeżdżać i szusować po stoku, ale także biegać. Ten rodzaj aktywności jest szczególnie popularny w Skandynawii i Kanadzie. Może i w Polsce warto wybrać się z biegówkami na trasy? Przyjrzyjmy się narciarstwu biegowemu!

Jeśli zastanawiasz się, jakie zalety ma narciarstwo biegowe oraz gdzie można pobiegać na nartach w Polsce i za granicą, to ten artykuł jest dla Ciebie. Na koniec wspomnimy o bezpieczeństwie w kontekście ubezpieczenia, ponieważ jest to zawsze istotny temat podczas aktywności sportowej – więcej informacji o takiej ochronie znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

Zalety uprawiania narciarstwa biegowego

Wiele osób rezygnuje z wyjazdu na stok narciarski ze względu na problemy zdrowotne. Czy nie zdarzyło Ci się usłyszeć kiedyś – chętnie, ale niestety moje kolana są w złym stanie i nie pozwalają mi zjeżdżać na nartach i na snowboardzie? W przypadku narciarstwa biegowego nie ma aż takiej obawy o zdrowie, ponieważ ryzyko kontuzji i przeciążenia (choćby stawów) jest o wiele mniejsze niż podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego.

Narciarstwo biegowe jest bezpiecznym sportem. To fantastyczna aktywność, którą mogą uprawiać wszyscy bez względu na wiek.  Co ważniejsze, to sport poprawiający wydolność i kondycję. Dlaczego? Angażuje on prawie całe ciało do pracy – aż 90% mięśni!

Część osób rezygnuje z wyjazdu na stok, ponieważ nie chce poświęcać czasu na naukę jazdy. W przypadku narciarstwa biegowego nie również tego problemu. Wynika to z faktu, że bieg na nartach jest bardzo podobny do naturalnego kroku, do którego dodawany jest ślizg. Rzecz jasna, trzeba się do niego przyzwyczaić, ale zajmuje to niewiele czasu – można to zrobić na kilku lekcjach z profesjonalnym instruktorem.

Kolejna zaleta narciarstwa biegowego? To sport, który nie kosztuje dużo, a na pewno jest tańszy od narciarstwa zjazdowego i snowboardingu. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim stroju, który będzie przeznaczony do zimowej aktywności na dworze.

Najlepsze miejsca do biegania w Polsce

Wprawdzie na narty biegowe można wybrać się w dowolne miejsce, jeśli spadnie odpowiednio dużo śniegu, ale niestety z białym puchem w ostatnim czasie jest w Polsce problem (zwłaszcza na nizinach). Po drugie, o wiele lepiej i bardziej komfortowo jest jeździć po specjalnie przygotowanych trasach. Gdzie znajdziesz takie miejsca w Polsce?

  • Jakuszyce – to część Szklarskiej Poręby znajdująca się przy granicy z Czechami, w której są świetne warunki do uprawiania biegów narciarskich. Znajduje się tam 100 km tras (różny poziom trudności) o długości od 6 do 15 km, 4 trasy wyczynowe, a także trasy spacerowe.
  • Karpacz – 2,5 trada z certyfikatem FIS, Droga Chomontowa czy Równia pod Śnieżkę.
  • Masyw Śnieżnika – 68 km tras po polskiej stronie i ponad 300 km po czeskiej.
  • Mazury i Warmia – trasy biegną po leśnych ścieżkach choćby w okolicy Niborka i Sorkwity, a także rejonie Wzgórz Dylewskich i Puszczy Piskiej.
  • Bieszczady – okolice Wetliny oferują 20 km tras o różnym poziomie trudności.

Więcej informacji o narciarstwie biegowym, w tym przykłady tras, znajdziesz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/narciarstwo-biegowe/.

Bieganie na nartach za granicą

Oczywistym kierunkiem wyjazdu na narty biegowe jest Skandynawia, ponieważ sport ten jest w tamtejszych krajach bardzo popularny. Jednak można wybrać się o wiele bliżej do naszych południowych i zachodnich sąsiadów.

W Czechach przygotowano dla biegaczy około 300 tras, które mają łącznie 3 000 km długości. Już przy granicy z Polską w Karkonoszach jest ich ponad 500 km. Na ich tle wyróżnia się Magistrala Karkonoska, która ma 90 km i zaczyna się w Harrachovie. Natomiast w Bedrichovie zaczyna się Magistrala Izerskalicząca 170 km.

Z kolei w Niemczech trzeba udać się do Bawarii na południu kraju, gdzie w Lesie Bawarskim wytyczono ponad 600 km tras przeznaczonych do biegów narciarskich. Na pewno warto także odwiedzić wiele niemieckich górskich miejscowości, w tym Oberhof.

Jeśli mowa o nartach, to nie można zapomnieć o Austrii. Również miłośnikom narciarstwa biegowego ten alpejski kraj ma wiele do zaoferowania. Z pewnością znakomite trasy i warunki do biegów znajdą oni w Ramsau am Dachstein – 412 km tras dla początkujących oraz najbardziej wymagających biegaczy!

Ubezpieczenie się przyda!

Wprawdzie narciarstwo biegowe jest bezpiecznym sportem, ale zawsze na wyjazd za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, a w przypadku uprawiania narciarstwa rozszerzyć je o ochronę podczas takiej aktywności. Również w Polsce warto na wyjazd w góry wykupić ubezpieczenie narciarskie. Co powinno zawierać takie ubezpieczenia na wyjazd za granicę, na przykład do Czech?

Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego dopasowany do potrzeb miłośników sportów zimowych. Zawiera ono ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Dodatkowo może w nim się znaleźć NNW i OC sportowe, a także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Narciarstwo biegowe zaliczane jest do sportów zimowych, więc wystarczy wskazać w celu podróży uprawianie narciarstwa. Natomiast niektóre aktywności i sporty określane są jako te wysokiego ryzyka lub ekstremalne, wymagają więc dodatkowe rozszerzenia.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.