Można śmiało powiedzieć, że rok szkolny trwa już najlepsze. Obok wyzwań edukacyjnych, jakie czekają na uczniów poszczególnych czas, mogą liczyć także na szereg wspaniałych chwil, które na długo zapadną w pamięci. Jednym z takich wydarzeń jest oczywiście wycieczka szkolna. To nie tylko doskonały sposób integracji klasy, ale przede wszystkim aktywna forma przekazywania ważnej wiedzy na temat poszczególnych miast, czy obiektów. To pozwala na pogłębienie wiedzy historycznej, geograficznej, a w poszczególnych przypadkach także na zdobycie praktycznych umiejętności poprzez warsztaty, które są organizowane w poszczególnych lokalizacjach. Jakie miejsca są szczególnie warte uwagi?

Organizacja wycieczki – czy musi być trudna?

Przez szereg lat obowiązek ten niejednokrotnie spoczywał na nauczycielach, jak również rodzicach. W pierwszej kolejności bardzo istotny był wybór miejsca docelowego, jak też określenie tego, ile wycieczka będzie trwać. To wiązało się z wynajmem autokaru, rezerwacją miejsc noclegowych, jak też kupnem chociażby biletów wstępu do poszczególnych obiektów. Mogło to być muzea, zoo, czy innego rodzaju obiekt, który pełnił funkcję edukacyjną. Obecnie wycieczki szkolne są coraz częściej organizowane przez profesjonalne biura podróży, które specjalizują się w tej dziedzinie. Jakie korzyści z tego płyną?

  • Firmy na co dzień współpracują z ośrodkami noclegowymi, przez co posiadają rozbudowaną siatkę kontaktów i w krótkim czasie mogą zaoferować kilka opcji, jeśli chodzi o nocleg

  • Znajomość branży turystycznej, w tym doświadczenie związane z organizacją wycieczek szkolnych pozwala firmie zaproponować ciekawe do zwiedzenia miejsca, dostosowane do wieku dzieci, które biorą udział w wycieczce szkolnej

  • Kompleksowa obsługa klientów sprawia, że spora część pracy, która wcześniej spoczywała na nauczycielach, teraz zostaje zrealizowana przez biuro podróży

Dlatego szkoły coraz częściej nawiązują współpracę z tego rodzaju firmami. Jest to nie tylko wygodne, ale i praktyczne podejście do kwestii związanych z organizacją wycieczki.

Wycieczka szkolna – miejsca, które warto odwiedzić

Jeśli chodzi o wyjazdy jednodniowe lub dwudniowe, bardzo ważna jest umiejętność zarządzania czasem. W końcu należy uwzględnić czas niezbędny do zwiedzenia danego obiektu. Dlatego plan musi być bardzo konkretny i uwzględniać wyłącznie konkretne lokalizacje. Oczywiście, trzeba także uwzględnić to, że uczniowie będą potrzebować czasu na odpoczynek, jak też spożycie posiłku. Dlatego wybór jednej lokalizacji zapewnia możliwość jej dogłębnego poznania, a jednocześnie nie stanowi obciążenia dla uczniów, którzy będą czuć się pod presją czasu.

Wycieczka do stolicy Polski

Wycieczki pełnią funkcję edukacyjną. Z jednej strony pozwalają na zgłębienie aspektów swojego kraju, które związane są z jego najważniejszymi lokalizacjami, jak też historią. Dlatego w wielu przypadkach wyjazd do stolicy jest bardzo dobrym pomysłem. Warszawa to ogromna część historii naszego kraju. Tutaj również można zwiedzić nie tylko obiekty zabytkowe, ale również obcować ze sztuką, która znajduje się chociażby w Muzeum Narodowym.

Wrocław – bogactwo atrakcji

Kolejnym, bardzo ciekawym miastem do zwiedzenia, jest Wrocław. Tutaj również mieści się Muzeum Narodowe, jak również bardzo ciekawy rynek z Ratuszem i szeregiem kamieniczek okalających to miejsce. Dodatkowo, w szczególności wiosną, czy latem, godnymi zobaczenia obiektami są wrocławskie zoo, ogród botaniczny, ogród japoński. Podobnie, jak w przypadku Warszawy, atutem jest także duża ilość obiektów noclegowych, które są dostosowane do przyjęcia wycieczek szkolnych.

Kraków – dawna stolica polski

To kolejne, bardzo ważne miasto na mapie Polski, które z pewnością warto zwiedzić. Obok Starego Miasta, jednym z najważniejszych obiektów są tutaj: kościół Mariacki oraz zamek na Wawelu. Istotne pod względem swojego znaczenia historycznego, jak też architektonicznego budowle, które mogą odkryć przed uczniami bogactwo polskiej historii. Dodatkowym atutem jest możliwość zwiedzenia kopalni w Wieliczce, czyli jednej z najstarszych kopalni soli, która obecnie pełni rolę muzeum.

To wszystko to zaledwie kilka skromnych propozycji. Możliwości jest z znacznie więcej i mogą sprowadzać się także do wycieczek nastawionych na naturę, chociażby do jednego z parków narodowych.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.