Lęk przed lataniem może oznaczać strach przed poruszaniem się stosunkowo nową formą komunikacji, jaką jest samolot. Jednak może także być spowodowany lękiem przed „powietrznymi” żywiołami i jego konsekwencjami – wtedy mówimy o aerofobii. Jeśli lęk przed lataniem dotyczy tylko samolotu, można mówić o fobii sklasyfikowanej jako awiofobia. Jak przezwyciężyć lęk przed lataniem i komfortowo podróżować samolotem?
„Strach przed lataniem i głód doświadczeń…”
Najczęściej lęk przed lataniem znajduje swoje źródło w nieznajomości działania samolotu – w końcu zdecydowanie rzadziej podróżujemy drogą lotniczą niż na przykład tramwajami czy pociągami. W dodatku już dostanie się na pokład samolotu nie jest takie proste, trzeba podporządkować się procedurom, od których nie ma odstępstw. Z kolei w czasie lotu trzeba stale siedzieć w jednej pozycji, nie można podziwiać zmieniającego się krajobrazu i jego stałych elementów. W czasie podróży samolotem nie ma przystanków ani stacji pośrednich – kiedy samolot wystartuje, jesteśmy zdani na załogę i współtowarzyszy podróży. Może to wywierać nie tylko negatywne myśli, ale także powodować problemy z oddychaniem czy drżeniem rąk. Część osób obawiających się latania dostaje nudności i wpada w histerię, co tylko utrudnia uspokojenie się.
Czy można oduczyć się lęku przed lataniem?
Teoretycznie oduczyć się leku przed lataniem nie można – ale można go oswoić i zaakceptować. Fobia przed lataniem samolotem nie jest częstą dolegliwością, z jaką zgłaszają się pacjenci do lekarzy, psychiatrów i psychologów. Osoby bojące się latać, najczęściej rezygnują z podróży samolotem, szukając alternatywnych, niejednokrotnie o wiele dłuższych tras podróży.
Jak przezwyciężyć lęk przed lataniem samolotem?
Jeśli latanie samolotem nie jest zaawansowaną fobią, a raczej nerwową reakcją, można próbować racjonalizować sobie strach – przydatne będą rozmowy z bliskimi, którzy mają doświadczenie w podniebnych podróżach i mogą opowiadać, jak wygląda podróż od momentu przybycia na lotnisko wylotowe aż do momentu odbierani bagaży z lotniska przylotowego. Można także przeglądać statystyki i dane, mówiące o bezpieczeństwie podróżowania samolotem – w końcu latanie jest o wiele sprawniejsze niż jazda samochodem: nie ma tu korków, skrzyżowań, zakrętów.
Inną metodą raczenia sobie z lękiem przed lataniem jest nauka pozytywnego nastawienia i głębokiego oddychania, które pozwalają odsunąć nerwowe zachowania na czas podróży. Można także stosować delikatnie środki uspokajające – jednak należy sprawdzić ich działanie przed podróżą samolotem. Silne reakcje nerwowe mogą wpłynąć na działanie leków i zamienić podróż w koszmar.