Majówka zbliża się wielkimi krokami. To zatem ostatni moment, aby zaplanować, co będziesz robić w czasie długiego weekendu. Pewne jest jedno: warto wykorzystać ten czas na oderwanie się od codziennych problemów. Pytanie jednak, gdzie się wybrać. Majówka w kraju czy za granicą? Sprawdź „za” i „przeciw” każdego rozwiązania.

Majówka w Polsce – czy to dobry pomysł?

Spędzenie majówki w kraju to zdecydowanie… prostsze rozwiązanie. Jeśli się na nie zdecydujesz, nie czeka Cię bardzo długa podróż ani np. stres związany z lotem. Poza ten czas w Polsce to okres świętowania.

 • 1 maja, poza tym, że jest Świętem Pracy, jest również dniem, w którym celebruje się wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. A zatem odbywa się wówczas wiele eventów, ze słynną warszawską Paradą Schumana na czele.
 • 3 maja to Święto Konstytucji, które ustanowiono na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji (która, nota bene, była drugą na świecie i pierwszą w Europie!). To również dzień, w którym odbywają się liczne imprezy, na które warto się wybrać.
 • Majowe święta są też w wielu miastach wykorzystywane do organizacji festynów i festiwali. Warto przejrzeć internet i sprawdzić, czy w okolicy miejscowości, do której chcesz się wybrać na ten długi weekend, nie ma jakichś ciekawych koncertów czy spektakli.

To jednak nie wszystko. Początek maja zazwyczaj „wita” przyjemną pogodą – taką, która sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dlatego pomysł wyjazdu krajowego w tym okresie może być dość „bezpieczny” – chociaż 100% gwarancji sprzyjającej aury oczywiście nie ma.

Wady majówki w Polsce

Majówka w Polsce ma również pewne wady. Pierwszą jest wspomniana już kwestia pogody. Chociaż z jednej strony weekend majowy może „rozpieścić” temperaturami grubo ponad 20°C i przyjemnym słońcem, z drugiej – może też niemiło zaskoczyć. Deszcz, chłodny wiatr, a nawet śnieg (!) zdarzały się niejeden raz.

Dlatego, jeśli planujesz wyjazd krajowy na majówkę, przygotuj sobie „plan B”. Pomyśl z wyprzedzeniem, jak możesz zorganizować czas sobie i towarzyszom podróży, jeśli aura spłata Wam figla. Najczęściej wystarczy odrobina kreatywności, aby czerpać garściami z majówki nawet przy złej pogodzie.

Jak? Przykładowo, możesz zarezerwować nocleg w hotelu ze SPA. Jeśli na zewnątrz będzie padać, nadal będzie można zanurzyć się w basenie z hydromasażem czy spędzić trochę czasu na saunie. Zrelaksujesz się, aż miło!

Gdzie warto wybrać się na majówkę w Polsce?

Myślisz o majówce w kraju? Zwróć uwagę nie tylko na standard i typ miejsca noclegowego. Najważniejsza jest lokalizacja. Co wybrać? To zależy! Zastanów się, jaki ciekawy kierunek podróży znajduje się w odległości maksymalnie kilku godzin jazdy samochodem od Twojego domu. W kontekście weekendu majowego nie warto tracić całego dnia na dojazd, a potem kolejnego na podróż.

Przykładowo:

 • jeśli mieszkasz na Podkarpaciu, pomyśl o odwiedzeniu Roztocza na Lubelszczyźnie;
 • jeśli jesteś mieszkańcem województwa śląskiego, rozważ albo wypad w Beskidy, albo w przeciwnym kierunku, na Jurę Krakowsko-Częstochowską;
 • jako mieszkaniec Warszawy możesz pomyśleć o wypadzie na Mazury albo na Kaszuby;
 • z Wielkopolski możesz się wybrać np. na Pomorze Zachodnie.

Inspiracji nie brakuje!

Majówka za granicą – dlaczego warto?

Obawiasz się, że pogoda pokrzyżuje Ci majówkowe plany? A może po prostu chcesz wyruszyć nieco dalej i zobaczyć coś nowego? Jeśli tak, pamiętaj, że np. południe Europy jest oddalone maksymalnie o 3-3,5 godziny lotu. A to oznacza, że poświęcając pół dnia na podróż, możesz się znaleźć w zupełnie innym klimacie.

Dlaczego jeszcze warto?

 • Majówka za granicą wcale nie musi być bardziej kosztowna niż ta zorganizowana w Polsce – jeśli dobrze ją zaplanujesz, istnieje szansa, że wydasz nawet znacząco mniej!
 • Masz niemal 100% gwarancję słońca i świetnej pogody – takiej, która będzie sprzyjała opalaniu, a nawet kąpieli w całkiem ciepłym morzu.
 • Możesz wykorzystać ten czas na zwiedzanie – majówka to dobry moment np. na tzw. city-break.

A wady? Zazwyczaj – nieco dłuższy czas podróży, jeśli doliczysz godziny, które spędzisz na lotnisku (i na dojeździe na nie). Potrzebny jest też nieco większy wysiłek organizacyjny, chyba że skorzystasz z usług biura podróży.

Pomysły na majówkę za granicą

Zastanawiasz się, gdzie warto się wybrać w weekend majowy? Pomysły na majówkę 2023 poza Polską mogą być bardzo zróżnicowane. Właściwie każdy kierunek na południe od naszego kraju będzie dobrym wyborem – począwszy od pobliskich Węgier, aż po południe Hiszpanii czy Grecji.

Rozważ np. wycieczkę:

 • do Włoch – np. do Wenecji, Rzymu czy Neapolu;
 • na Maltę – to niewielki kraj pełen zaskakujących atrakcji;
 • do Hiszpanii, np. do Barcelony i na Costa Brava, albo na samo południe, w okolice Malagi;
 • do Grecji – np. na jedną ze zjawiskowych wysp.

Jeżeli chcesz się wybrać nieco dalej, rozważ również Turcję – lot w okolice zachodniego wybrzeża trwa ok. 3-3,5 h, a ten kraj oferuje bardzo dobry standard turystyczny.

Uwaga! Zanim wyruszysz na majówkę za granicę, koniecznie wykup polisę turystyczną. Pamiętaj, że koszty leczenia poza Polską mogą być bardzo wysokie, a krajowe ubezpieczenie zdrowotne ich nie pokryje. Niewiele pomoże też EKUZ, który obejmuje jedynie podstawowe wsparcie medyczne w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Tymczasem dobre ubezpieczenie prywatne zapewni Ci pełne wsparcie, jeśli np. doznasz urazu podczas uprawiania sportu albo linie lotnicze zgubią Twój bagaż. Wybierz zatem odpowiedni produkt – ułatwi Ci to np. porównywarka Rankomat.pl. Poświęć krótką chwilę i jedź na majówkę ze spokojną głową.

Już wiesz, gdzie wybierzesz się w weekend majowy? Jeśli tak, czas zacząć przygotowania do podróży. Życzymy udanej wyprawy!

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.