Majówka zbliża się wielkimi krokami. To zatem ostatni moment, aby zaplanować, co będziesz robić w czasie długiego weekendu. Pewne jest jedno: warto wykorzystać ten czas na oderwanie się od codziennych problemów. Pytanie jednak, gdzie się wybrać. Majówka w kraju czy za granicą? Sprawdź „za” i „przeciw” każdego rozwiązania.

Majówka w Polsce – czy to dobry pomysł?

Spędzenie majówki w kraju to zdecydowanie… prostsze rozwiązanie. Jeśli się na nie zdecydujesz, nie czeka Cię bardzo długa podróż ani np. stres związany z lotem. Poza ten czas w Polsce to okres świętowania.

 • 1 maja, poza tym, że jest Świętem Pracy, jest również dniem, w którym celebruje się wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. A zatem odbywa się wówczas wiele eventów, ze słynną warszawską Paradą Schumana na czele.
 • 3 maja to Święto Konstytucji, które ustanowiono na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji (która, nota bene, była drugą na świecie i pierwszą w Europie!). To również dzień, w którym odbywają się liczne imprezy, na które warto się wybrać.
 • Majowe święta są też w wielu miastach wykorzystywane do organizacji festynów i festiwali. Warto przejrzeć internet i sprawdzić, czy w okolicy miejscowości, do której chcesz się wybrać na ten długi weekend, nie ma jakichś ciekawych koncertów czy spektakli.

To jednak nie wszystko. Początek maja zazwyczaj „wita” przyjemną pogodą – taką, która sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dlatego pomysł wyjazdu krajowego w tym okresie może być dość „bezpieczny” – chociaż 100% gwarancji sprzyjającej aury oczywiście nie ma.

Wady majówki w Polsce

Majówka w Polsce ma również pewne wady. Pierwszą jest wspomniana już kwestia pogody. Chociaż z jednej strony weekend majowy może „rozpieścić” temperaturami grubo ponad 20°C i przyjemnym słońcem, z drugiej – może też niemiło zaskoczyć. Deszcz, chłodny wiatr, a nawet śnieg (!) zdarzały się niejeden raz.

Dlatego, jeśli planujesz wyjazd krajowy na majówkę, przygotuj sobie „plan B”. Pomyśl z wyprzedzeniem, jak możesz zorganizować czas sobie i towarzyszom podróży, jeśli aura spłata Wam figla. Najczęściej wystarczy odrobina kreatywności, aby czerpać garściami z majówki nawet przy złej pogodzie.

Jak? Przykładowo, możesz zarezerwować nocleg w hotelu ze SPA. Jeśli na zewnątrz będzie padać, nadal będzie można zanurzyć się w basenie z hydromasażem czy spędzić trochę czasu na saunie. Zrelaksujesz się, aż miło!

Gdzie warto wybrać się na majówkę w Polsce?

Myślisz o majówce w kraju? Zwróć uwagę nie tylko na standard i typ miejsca noclegowego. Najważniejsza jest lokalizacja. Co wybrać? To zależy! Zastanów się, jaki ciekawy kierunek podróży znajduje się w odległości maksymalnie kilku godzin jazdy samochodem od Twojego domu. W kontekście weekendu majowego nie warto tracić całego dnia na dojazd, a potem kolejnego na podróż.

Przykładowo:

 • jeśli mieszkasz na Podkarpaciu, pomyśl o odwiedzeniu Roztocza na Lubelszczyźnie;
 • jeśli jesteś mieszkańcem województwa śląskiego, rozważ albo wypad w Beskidy, albo w przeciwnym kierunku, na Jurę Krakowsko-Częstochowską;
 • jako mieszkaniec Warszawy możesz pomyśleć o wypadzie na Mazury albo na Kaszuby;
 • z Wielkopolski możesz się wybrać np. na Pomorze Zachodnie.

Inspiracji nie brakuje!

Majówka za granicą – dlaczego warto?

Obawiasz się, że pogoda pokrzyżuje Ci majówkowe plany? A może po prostu chcesz wyruszyć nieco dalej i zobaczyć coś nowego? Jeśli tak, pamiętaj, że np. południe Europy jest oddalone maksymalnie o 3-3,5 godziny lotu. A to oznacza, że poświęcając pół dnia na podróż, możesz się znaleźć w zupełnie innym klimacie.

Dlaczego jeszcze warto?

 • Majówka za granicą wcale nie musi być bardziej kosztowna niż ta zorganizowana w Polsce – jeśli dobrze ją zaplanujesz, istnieje szansa, że wydasz nawet znacząco mniej!
 • Masz niemal 100% gwarancję słońca i świetnej pogody – takiej, która będzie sprzyjała opalaniu, a nawet kąpieli w całkiem ciepłym morzu.
 • Możesz wykorzystać ten czas na zwiedzanie – majówka to dobry moment np. na tzw. city-break.

A wady? Zazwyczaj – nieco dłuższy czas podróży, jeśli doliczysz godziny, które spędzisz na lotnisku (i na dojeździe na nie). Potrzebny jest też nieco większy wysiłek organizacyjny, chyba że skorzystasz z usług biura podróży.

Pomysły na majówkę za granicą

Zastanawiasz się, gdzie warto się wybrać w weekend majowy? Pomysły na majówkę 2023 poza Polską mogą być bardzo zróżnicowane. Właściwie każdy kierunek na południe od naszego kraju będzie dobrym wyborem – począwszy od pobliskich Węgier, aż po południe Hiszpanii czy Grecji.

Rozważ np. wycieczkę:

 • do Włoch – np. do Wenecji, Rzymu czy Neapolu;
 • na Maltę – to niewielki kraj pełen zaskakujących atrakcji;
 • do Hiszpanii, np. do Barcelony i na Costa Brava, albo na samo południe, w okolice Malagi;
 • do Grecji – np. na jedną ze zjawiskowych wysp.

Jeżeli chcesz się wybrać nieco dalej, rozważ również Turcję – lot w okolice zachodniego wybrzeża trwa ok. 3-3,5 h, a ten kraj oferuje bardzo dobry standard turystyczny.

Uwaga! Zanim wyruszysz na majówkę za granicę, koniecznie wykup polisę turystyczną. Pamiętaj, że koszty leczenia poza Polską mogą być bardzo wysokie, a krajowe ubezpieczenie zdrowotne ich nie pokryje. Niewiele pomoże też EKUZ, który obejmuje jedynie podstawowe wsparcie medyczne w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Tymczasem dobre ubezpieczenie prywatne zapewni Ci pełne wsparcie, jeśli np. doznasz urazu podczas uprawiania sportu albo linie lotnicze zgubią Twój bagaż. Wybierz zatem odpowiedni produkt – ułatwi Ci to np. porównywarka Rankomat.pl. Poświęć krótką chwilę i jedź na majówkę ze spokojną głową.

Już wiesz, gdzie wybierzesz się w weekend majowy? Jeśli tak, czas zacząć przygotowania do podróży. Życzymy udanej wyprawy!

Dodaj komentarz