• Post category:Artykuły

Rzeszów to miasto w województwie podkarpackim, które stanowi stolicę aglomeracji rzeszowskiej: Tyczyna, Dynowa, Boguchwała, Łańcuta i Głogowa Małopolskiego. W Rzeszowie znajdują się uczelnie państwowe, port lotniczy, park naukowo techniczny, dwie stacje kolejowe, pięć szpitali publicznych oraz 4 prywatne. A jakie atrakcje turystyczne oferuje nam Rzeszów? 

Dojazd do Rzeszowa

Dojazd do Rzeszowa – zlokalizowanego w południowo-wschodniej Polsce jest szeroko dostępny. Można tu dotrzeć koleją, autobusami rejsowymi lub drogą lądową, ponieważ Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka skomunikowany jest nie tylko z Polską, ale i zagranicą. Oczywiście można wybrać także autostradę A4 – najdłuższą autostradę w Polsce lub drogę ekspresową S19.

Rzeszowski Rynek 

Rynek to reprezentacyjny plac miasta. W Rzeszowie zlokalizowany jest tu Ratusz, wybudowany w XVI wieku i otoczony kamieniczkami z XIX wieku. Ratusz jest urokliwy, ale ponieważ pełni siedzibę władz miasta i prezydenta Rzeszowa, nie można go zwiedzać od środka. Co 3 godziny można za to posłuchać hejnału miasta. 

Pod rynkiem zachowały się zabytkowe Rzeszowskie Piwnice, przerobione w atrakcję turystyczną, jaką jest Podziemna Trasa Turystyczna. Zwiedzić można 25 piwnic, zlokalizowanych na 3 kondygnacjach – najniższe leżą aż 10 metrów pod powierzchnią rynku! Można zwiedzać także Lochy Tatarskie! Uwaga, najwęższe miejsce na trasie ma zaledwie 70 centymetrów. 

Na środku rynku zlokalizowana jest charakterystyczna studnia, przypominająca o minionych czasach. 

Synagoga Staromiejska i Nowomiejska

Synagoga Staromiejska została wybudowana w XVII wieku i była niszczona przez pożary, napady, włamania oraz jej przeciwników. Bardzo ucierpiała w czasie II Wojny Światowej. Dziś jest odnowiona, odrestaurowana i stanowi warty obejrzenia budynek. Z kolei Synagoga Nowomiejska pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, niestety po wojnie nie udało się zachować ani jej oryginalnego kształtu, ani wyposażenia. Dziś jest tu Biuro Wystaw Artystycznych, Związek Polskich Plastyków oraz pracownie plastyczne. 

Kościoły w Rzeszowie

Wartą zwiedzenia jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której powstanie związane jest z miejską legendą. Bazylikę warto zwiedzić od środka. Piękna architektura, wspaniałe płaskorzeźby i malowidła. Niepowtarzalny ołtarz zachęca do podziwiania przez dłuższą chwilę. 

Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Budowa pomnika odbywała się w latach 1971-1974, dziś jest obiektem kontrowersji i żartów i zastanawiania się, jaki był jego cel. 

Muzeum Dobranocek i Teatr Maska

Atrakcja dla dużych i małych. Miejsce kolekcjonujące animacje, lalki, kukiełki i pluszaki z polskich dobranocek! Na zwiedzanie i wspominki z dzieciństwa warto przeznaczyć solidną godzinę. W jednej z sal muzeum można obejrzeć kreskówki. 

W tym samym budynku umiejscowiony jest Teatr Maska, w którym występują wyłącznie lalki. 

Muzeum Okręgowe – Dawny Konwent Pijarów

Na rzeszowskim deptaku znajduje się jeden z cenniejszych zabytków architektoniczno-urbanistycznych. W Dawnym Konwencie Pijarów znajduje się obecnie Muzeum Okręgowe z perełkami polskiego malarstwa, najstarsze w Polsce Liceum Ogólnokształcące i Kościół Św. Krzyża. 

Zamki w Rzeszowie

Warte zwiedzenia są dwa zamki w Rzeszowie: dawny Zamek Bastionowy i Zamek Lubomirskich. Zachowane zostały fortyfikacje, kamienne mury i bastiony. Przy Zamku znajduje się Fontanna Multimedialna, trzecia pod względem wielkości w Polsce. 

Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów

Na przełomie XIX i XX wieku miasto zamieszkiwane było przez wielu wyznawców judaizmu. Miasto przygotowało „Spacerownik Rzeszowski – Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”, który pozwala na samodzielne poznanie historii i kultury Żydów. Najprościej udać się do Centrum Informacji Turystycznej w Rzeszowie i dowiedzieć się szczegółów zwiedzania. 

Dodaj komentarz