Są dziesiątki powodów, by spędzać wakacje czy weekendy w górach. Dla wielu osób celem jest zdobywanie kolejnych szczytów i wędrówki wysokogórskimi szlakami, gdzie trzeba się wykazać kondycją fizyczną, odpornością na trudy i ambicją, by dotrzeć do celu. A jakie atrakcje w górach czekają na tych, dla których nawet Gubałówka jest za wysoka?

Tatrzańskie doliny i szlaki dla wygodnickich turystów

Nie da się ukryć, że spacer po zakopiańskich Krupówkach, to nie jest szczyt ambicji żadnego cepra, jak górale nazywają przyjezdnych. Dlatego przyjeżdżając do stolicy Tatr, zdecydowanie trzeba wybrać się w góry. Jednak niekoniecznie musi to być wspinanie się na szczyty. W okolicach Zakopanego jest kilka dolin, które nietrudno przejść, a po drodze podziwiać piękno górskich potoków i wzniesień. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

  • Dolina Kościeliska

Dolina zaczyna się w Kościelisku, części Zakopanego. Ma 8 kilometrów, ale dla kogo to za długi dystans, ten w każdej chwili może zawrócić. Warto jednak zarezerwować nawet cały dzień na tę przechadzkę, po drodze odpoczywając i ciesząc się naturą. Trasa wiedzie wzdłuż Kościeliskiego Potoku, zakończyć można w schronisku Ornak na Małej Polance Ornaczańskiej. Można tam zjeść ciepły posiłek, by nabrać sił na drogę powrotną.

W Dolinie Kościeliskiej jest kilka jaskiń. Warto wejść do Jaskini Mroźnej, jednak trasa wymaga nieco wysiłku. Wiedzie pod górę, a zejście prowadzi mocno stromym stokiem.

  • Dolina Chochołowska

Wystarczy 20- minutowy dojazd busem z Zakopanego na Siwą Polanę, gdzie zaczyna się 10 – kilometrowa Dolina Chochołowska. Można ją przejść pieszo lub przejechać rowerem (wypożyczalnie jednośladów są w kilku punktach doliny). Wysiłek jest niewielki, bo droga tworzy tylko niewielkie nachylenie. Na końcu szlaku jest Polana Chochołowska, widok okolicznych turni zapiera dech w piersiach. Przepiękny widok, dla którego warto pokonać nawet dłuższy dystans.

  • Droga pod Reglami

To niezbyt trudna do pokonania trasa spacerowa i rowerowa, która prowadzi z Kuźnic do Doliny Kościeliskiej (10 km). Ambitniejsi turyści mogą iść dalej, aż do Doliny Chochołowskiej. Po drodze – jak to w Tatrach – turystyczne atrakcje w górach w postaci przepięknych widoków do podziwiania.

Gdy w górach niepogoda

Przechadzki po górach warto zaplanować, gdy panuje słoneczna pogoda, bo widoków nie zasłaniają mgły. Wtedy w pełni można nasycić oczy urodą tatrzańskich krajobrazów. A jakie atrakcje w górach czekają na „ceprów”, gdy aura nie sprzyja spacerom? Na Podhalu jest kilka miejsc, gdzie bez względu na temperaturę na dworze można popływać, zażyć ciepłych kąpieli, skorzystać z zabiegów upiększających w SPA. Miejsc, które dla dzieci są istnym rajem do niekończących się zabaw w basenie, na zjeżdżalni, na karuzelach wodnych itp. Może to być m.in. aquapark z basenami termalnymi. Jednym z nich jest Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Można tu spędzać aktywnie czas i leniwie się relaksować – co kto woli.

Kto przyjeżdża w Tatry czy na Podhale, nie powinien omijać tej atrakcji. Aquapark daje mnóstwo radości każdemu – bez względu na wiek.

Dodaj komentarz