Jadąc na wakacje do Zakopanego wielu rodziców zastanawia się jakie szlaki górskie będą nadawać  się na wyprawę z dziećmi. Gdzie wystarczy wózek, a gdzie niezbędne będzie nosidło turystyczne.

W Tatrach znajdują się liczne doliny, które świetnie sprawdzą się, gdy konieczne jest zabranie wózka dziecięcego. Kiedy jednak dolina jest tylko „startem” wycieczki i planujemy wyjście troszeczkę wyżej- warto zaopatrzyć się w dobre nosidło turystyczne- najwygodniej takie, które posiada solidny stelaż- wtedy wycieczka będzie komfortowa zarówno dla dziecka jak i dla rodzica niosącego swojego malucha na plecach

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając się z maluchem w góry?

O zapasie czasowym – to dość istotna sprawa, bo idąc z dzieckiem nie pokonamy trasy w przewidzianym na drogowskazie górskim czasie. Dzieci są ciekawe świata bardziej niż dorośli i potrafią dostrzec niesamowite „zjawiska górskie”, którym muszą przyglądać się po prostu dłużej…

Jakie zatem trasy sprawdzą się podczas rodzinnych wypraw w Tatry?

Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach. Chyba każdy turysta wybierający się na urlop w góry ma to miejsce na swojej liście „ do zdobycia”

Droga do Morskiego Oka to również idealna trasa dla najmłodszych turystów. Cały szlak to po prostu droga asfaltowa- czy znajdziecie łatwiejszy szlak w Tatrach? Pod względem nawierzchni z pewnością nie, ale… jest pewna trudność- mianowicie ilość kilometrów do pokonania- a dokładniej 9 km. marszu.

Dla jednych to dużo dla innych mało- zależy od kondycji oraz nastawienia. Starsze dzieci mogą poradzić sobie z taką trasą pieszo, młodsze będą z pewnością potrzebować transportu wózkiem. Jednak widoki jakie czekają u celu wycieczki, warte są przejścia takiej ilości kilometrów.

Ok, a która dolina sprawdzi się, kiedy musimy zabrać wózek?

Dolina Olczyska- to mało popularna dolina, do której wejście skrywa się na zakopiańskiej Jaszczurówce- zaraz obok Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa. Dolina mimo, że nie jest widokowa- warta jest odwiedzenia. To idealna trasa na początek „przygody” z Tatrami. Łatwa, edukacyjna- wycieczkę tą doliną rozpoczynamy wizytą w Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów powstałym na pozostałościach po „cieplicach”, czyli wodach termalnych. Po drodze czeka na nas ciekawostka- Wywierzysko Olczyskie- źródło krasowe.

Całą trasę idziemy w otoczeniu lasu i przy dźwięku Potoku Olczyskiego. Dolina Prowadzi do Polany Olczyskiej- miejsca rodzinnego odpoczynku.

Do Doliny Olczyskiej warto również wybrać się bez wózka, ale z nosidłem turystycznym. Z polany bowiem prowadzą szlaki na Nosal oraz Kopieniec, gdzie wózkiem niestety już nie dotrzemy.

Dolina Małej Łąki- to już troszeczkę trudniejsza i dłuższa dolina- jednak trud zostanie nagrodzony pięknym widokiem na Wielkiej Polanie Małołąckiej. Można się tutaj wybrać z wózkiem, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż pewien odcinek szlaku prowadzi mocno pod górę i wymaga dużego wysiłku przy pchaniu wózka. Polecamy zatem zrezygnować z wózka na rzecz nosidła turystycznego. Przemawiają za tym również liczne szlaki rozchodzące się z doliny ( m.in. do Doliny Strążyskiej czy Doliny Kościeliskiej)- które od tej „ strony” nie nadają się na wyprawę z wózkiem.

Wycieczka tą doliną przypomina z początku trasę Doliny Olczyskiej- płaskie i delikatne wejście, otoczenie lasu, górski strumyk… Im dalej jednak idziemy, tym bardziej wymagający staje się szlak. W końcu dochodzimy do małego zawężenia, a po wyjściu z niego ukazuje się nam ogromna przestrzeń Wielkiej Polany Małołąckiej… Widok zapiera dech w piersiach.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz