Nie pakuj wakacyjnej walizki na ostatnią chwilę. Warto dobrze przemyśleć wyjazd, by móc doświadczyć błogiego spokoju. Zawartość podróżnej torby będzie się różnić w zależności od miejsca docelowego i uczestników wyjazdu. Co innego zabierzesz na samotną wyprawę w góry, a co innego na rodzinną wycieczkę nad jezioro. Oto wskazówki, z których możesz skorzystać. 

Zanim zaczniesz pakować walizkę, dowiedz się jak najwięcej o miejscu, w którym spędzisz urlop. Jaka jest przewidywana w nim pogoda i czym charakteryzuje się teren. Poczytaj więcej na temat klimatu i dowiedz się, czy należy spodziewać się deszczu. W ciepłych krajach warto sprawdzić średnią wilgotność powietrza − zarówno niskie, jak i wysokie temperatury przy dużej wilgotności odczuwa się bardziej dotkliwie. Na Florydzie 30-stopniowy upał jest prawie nie do zniesienia, a 40 stopni Celsjusza na suchej pustyni Nevady może nie stanowić dużego problemu.

Apteczka podróżna – obowiązkowy element podróży 

Alergia może zepsuć urlop, dlatego wakacyjna apteczka powinna zawierać leki przeciwalergiczne. Egzamin zda Hitaxa Fast, czyli lek zawierający w składzie desloratadynę – substancję stosowaną w leczeniu takich objawów jak: katar i kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Koniecznie zadbaj o leki przeciwbólowe oraz redukujące objawy zatrucia pokarmowego. Zapakuj do wakacyjnej apteczki środki przeciwbiegunkowe, ale też preparaty łagodzące ukąszenia i odstraszające owady (komary, kleszcze). Nie zapominaj także o środkach odkażających, opatrunkach i plastrach. 

Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji

Niezależnie od tego, gdzie będziesz spędzać urlop, jesteś narażony na działanie promieni słonecznych. W wakacje słońce mocno oddziałuje na skórę, żeby więc ochronić cerę przed oparzeniem słonecznym, należy stosować krem z wysokim filtrem ochronnym (SPF 30 lub SPF 50). Warto włożyć do kosmetyczki również preparat łagodzący oparzenia w postaci pianki z pantenolem, żelu z aloesem czy kremu z allantoiną. Po ekspozycji na słońce należy utrzymywać odpowiednie nawilżenie skóry, dlatego takie preparaty są niezbędne. Oprócz podstawowych produktów do higieny ciała (żele do mycia, szampony, pasta do zębów) trzeba też pomyśleć o nawilżanych i suchych chusteczkach, preparatach do dezynfekcji rąk i antyperspirantach. 

Wakacyjne ubrania i obuwie

Nad morzem przyda się sporo przewiewnych koszulek na ramiączka, T-shirtów i krótkich spodenek. W chłodniejsze dni warto założyć sportową bluzę z długim rękawem lub cienki blezer. Należy też zabrać przynajmniej 1-2 pary długich spodni – niezawodne są dresowe lub legginsy. Podczas wypoczynku nad wodą obowiązkowy jest kostium kąpielowy, lekkie sandały i klapki. Pogoda zawsze może się zmienić, dlatego należy pomyśleć o przeciwdeszczowych ubraniach i kaloszach. 

Jeśli wybierasz się w góry, należy zwrócić uwagę na wygodne i przystosowane do chodzenia po szlakach traperowe buty z wyższą cholewką oraz cienką odzież wierzchnią i przeciwdeszczową w postaci ortalionowej kurtki. Doskonale na wyjazdach zdaje egzamin sportowa bluza na zamek z kapturem – pomaga wykreować wygodny strój na tzw. cebulkę. Oczywiście przyda się także piżama, bielizna, skarpetki, chustka pod szyję i lekka, bawełniana czapka na chłodniejsze dni. W upał należy zapewnić sobie czapkę z daszkiem oraz przeciwsłoneczne okulary.

Co jeszcze zabrać na wakacyjny wyjazd? Obowiązkowo dokumenty i elektronikę – power bank, telefon oraz czytnik książek. Jeśli jednak wolisz papierową wersję, przyda się co najmniej jedna wciągająca lektura. Poza tym weź ze sobą dobry humor i uśmiech! 

Dodaj komentarz