Każdy w swoim domu posiada pewne leki, zazwyczaj są to pozostałości po przebytych kuracjach chorobowych np. po infekcjach wirusowych czy bakteryjnych itp. Niemniej jednak te medykamenty mają bardzo przypadkowy charakter i mogą nam się drugi raz nie przydać.
Odpowiadając na to pytanie warto się zastanowić, jakie dolegliwości często dotykają członków naszej rodziny. Moja mama np. często ma zapalenie pęcherza, więc furagin na bieżąco trzyma we własnej apteczce. Niemniej jednak jest jedna ogólna lista leków i środków medycznych, które zawsze warto mieć w domowej apteczce. Do nich należą:
– materiały opatrunkowe- gaza wyjałowiona, bandaże i plastry;
– środek do oczyszczania i odkażania ran np. Rivanol lub woda utleniona;
– maść antybakteryjna lub przyśpieszająca gojenie ran;
– maść na odparzenia;
– maść przeciwalergiczna, jeżeli członkami rodziny są również dzieci z tendencjami do atopowego zapalenia skóry;
– termometr;
– leki przeciwzapalne i na pierwsze objawy przeziębienia np. witamina C;
– leki przeciwbólowe i maść przeciwbólowa na stawy;
– środki odstraszające owady i aplikowane po ukąszeniu owada- często warto mieć je latem;
– leki przyjmowane przez pacjenta na stałe;
– leki na biegunkę i niestrawność;
– probiotyki;
Jak przechowywać leki
Warto wygospodarować sobie jedno ciemne i suche miejsce na domową apteczkę, która jest niedostępna dla dzieci. Większość wyżej wymienionych medykamentów możemy trzymać w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Zdążają się leki, które po otwarciu należy przechowywać w lodówce, ale zazwyczaj są to antybiotyki lub leki specjalistyczne przepisywane przez lekarza. Należy pamiętać, aby w naszej apteczce raz na pół roku wykonywać tzw. remanent. Leki, których data ważności już się skończyła lub niedługo wygaśnie, warto odłożyć na inne miejsce i zanieść do najbliższej apteki, aby tam je wyrzucić do specjalnie przeznaczonego pojemnika.
Wszystkie potrzebne środki medyczne znajdziesz w http://hurtowniamedyczna.com.pl/