• Post category:Artykuły

Nasza stolica nie jest wbrew pozorom w gronie najstarszych miast w Polsce. Jednak fakt istotnego podniesienia jej roli politycznej przez Zygmunta III Wazę pod koniec XVI wieku sprawił, że od tamtego czasu jej historia nabrała zdecydowanego rozpędu. Dlatego współcześnie pozostało wiele ciekawostek dotyczących tego miasta.

Nazwa – legenda czy historia?

Czy nazwa “Warszawa” rzeczywiście pochodzi od znanych z legendy zakochanych: rybaka Warsa i syreny Sawy? Raczej nie, choć nazwa stolicy również wzięła się od imienia. Właścicielem ziemi, na której obecnie znajduje się Mariensztat i stare miasto (to właśnie w tych miejscach znajdowano najstarsze ślady osadnictwa w okolicy), był rycerz o imieniu Warcisław. Jego rodem byli Warowie, zaś “znajomi” mówili na woja Warsz – łatwo już widać podobieństwo do nazwy miasta.

Ciekawe budynki i miejsca

Czy wiedzieliście, że w Warszawie stoi jeden z najwęższych budynków na świecie. Szczelina, w której umieszczono w 2012r. Dom Kereta, ma 152cm szerokości, znajduje się na Woli, pomiędzy blokiem mieszkalnym a kamienicą. Ma trzy kondygnacje. Miał być pracownią izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Nie spełnia jednak wymagań budynku mieszkalnego, więc dziś jest jedynie instalacją artystyczną.

Pięknym zakątkiem warszawskiej starówki jest ulica Kanonia. Jest to uroczy, trójkątny placyk za katedrą św.Jana na starym mieście, otoczony z pozostałych dwóch stron średniowiecznymi kamienicami. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że tuż obok był rynek, plac na Kanoniej nie pełnił więc funkcji handlowej – dlaczego zatem pozostawiono go niezabudowanym? Otóż do końca XVIII wieku był tu cmentarz parafialny. Takie niewielkie miejsca pochówku rzeczywiście nierzadko znajdowały się w średniowieczu przy kościołach w centrum miasta. Chowano tam często księży czy proboszczów danej parafii. Podobną funkcję pełnił niewielki plac mariacki przy Kościele Mariackim w Krakowie. Na Kanoniej znajduje się też kamienica, której fasada ma ledwie 2 metry szerokości. Był to sprytny sposób na zmniejszenie płaconego podatku przez właściciela, bowiem podatek od nieruchomości naliczano dawniej biorąc pod uwagę wielkość przedniej ściany. Od tyłu budynek jest znacznie szerszy. Na środku placyku można również oglądać XVII-wieczny dzwon – dzieło Daniela Tyma.

Skoro już wspomnieliśmy o warszawskim rynku – czy czegoś w nim przypadkiem nie brakuje? A gdzie podział się charakterystyczny dla niemal wszystkich polskich i europejskich średniowiecznych miast ratusz? Współcześnie w Warszawie próżno szukać takiego budynku gdzieś w pobliżu starówki. Jednak ratusz kiedyś znajdował się na warszawskim rynku. Wiadomo, że stał tam już w pierwszej połowie XV wieku. Nie wiemy jednak, jak wyglądał. Na pewno miał wieżę – znajdowała się ona dokładnie tam, gdzie dziś stoi syrenka. Pod koniec XVIII wieku, po wielu przebudowach, miał typowy klasycystyczny wygląd (poza średniowieczną wieżą). W roku 1701 zbudowano wokół niego niższy pawilon handlowy – budynek otaczał więc pierścień kramów i kupców. Dlaczego budynki te znikły? Głównie można to zrzucić na znaczny wzrost liczby mieszkańców miasta – ratusz okazywał się często za mały, aby przyjmować wielu petentów i sprawnie funkcjonować. Nie dało się go także zbyt rozbudować, z powodu np. starych murów budynku oraz braku miejsca na placu. W 1817r. przeniesiono funkcję ratusza do innego budynku, a tę starą zabudowę zburzono.

Również Pałac Kultury i Nauki (dawniej im. Józefa Stalina) jest ciekawym budynkiem. Jedną z ciekawostek są rzeźby umieszczone w niszach w zewnętrznych ścianach na parterze. Pokazują one socrealistyczny, propagandowy charakter budowli, bowiem w dawnej, klasycznej architekturze takie wgłębienia z posągami były częste, szczególnie w kościołach czy pałacach – jednak znajdowały się w nich figury rzymskich cesarzy lub personifikacji bóstw czy cnót albo świętych oraz władców. W Pałacu Kultury w niszach umieszczeni są zaś proletariusze – postaci trzymają np. bryłę węgla, łożysko, narzędzia, itp., zamiast koron, laurów czy symboli władzy. Miało to pokazywać, że kołchoźnicy, robotnicy i zasłużeni komuniści to nowe wzory do naśladowania, nowi bohaterowie.

Inne ciekawostki

W Warszawie znajduje się najdłuższa ulica w Polsce (w całości położona w obrębie miasta). Jest to Wał Miedzeszyński Ciągnie się ona przez 14,6 kilometrów.

Kolumna Zygmunta, zbudowana przez Władysława IV Wazę ku pamięci swojego ojca i poprzednika na królewskim tronie, była pierwszym pomnikiem w kraju, który przedstawiał świecką postać – nie świętego ani postać z Biblii. Postawienie Kolumny wywołało więc w połowie XVII wieku (a konkretnie w 1644r.) oburzenie miejskiego duchowieństwa.

W Warszawie działa ponad 60 szkół wyższych. W stolicy uczy się 235 tys. studentów, co umiejscawia miasto na drugim miejscu pod tym względem w Europie, po Paryżu. W Warszawie zatem na 1000 mieszkańców przypada 134 żaków – czterokrotnie więcej, niż średnia dla kraju.

 

sklepem internetowym jumbo-shop.pl – Twoim specjalistą od domu i ogrodu.

 

Dodaj komentarz