Żeglarstwo to dziś bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu. Nie tylko elity podróżują w ten sposób po całym świecie, ale również całe rodziny i grupy znajomych. Ten rodzaj rekreacji przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Sezon żeglarski jest bardzo długi. Trwa zazwyczaj od kwietnia do listopada.

Komfort na żaglach zapewnia zwykle standardowe już wyposażenie, na które składa się: prysznic, oddzielne WC, lodówka, kuchenka mikrofalowa, TV z odtwarzaczem DVD.

Jak zaplanować wyjazd ?

Komfort żeglowania związany jest także z dobrym planowaniem, to znaczy takim, dzięki któremu będziemy czuli się bezpiecznie. Żeglarstwo to pasja, która pozwala osiągnąć stan równowagi i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku, zakorkowanych ulic i smogu. Dobrze zaplanowany rejs pozwala każdego dnia odkrywać nowe miejsca, zabytki, zatoki, dziewicze plaże czy porty.

Zapamiętaj,że do żeglowania potrzebujesz specjalnych uprawnień, jeśli takowych nie posiadasz możesz wynająć profesjonalnego skippera. Luksus samodzielnego planowania pozwala każdego dnia odkrywać nieznane miejsca, poznawać nowych ludzi i próbować regionalnych dań.

Hotele częstokroć znajdują się w bliskiej odległości od mariny, a więc nikt nie traci czasu na szukanie miejsc noclegowych. Dzięki temu wyruszając w rejs możesz odprężyć się i nie zawracać sobie głowy sprawami organizacyjnymi.

Co zabrać na żagle ?

Kolejnym czynnikiem zapewniającym komfort na żaglach jest właściwy ekwipunek. Potrzebne będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, krem ochronny najlepiej wodoodporny, ciepły dres do spania, wygodne buty z antypoślizgową podeszwą, profesjonalny sztormiak, leki które zażywamy na co dzień. Wszystko warto spakować w miękkie torby podróżne lub worki żeglarskie, ponieważ na pokładzie jest niewiele wolnego miejsca i twarde walizki lub plecaki ze stelażem będą niepotrzebnie zabierały przestrzeń.

Kolejną rzeczą przyczyniająca się do poczucia komfortu jest ubezpieczenie łódki lub jachtu. W razie problemów kaucja pokryje ewentualne straty. Zawijajmy tylko do sprawdzonych portów, gdzie wiemy,że zaplecze sprzętowe czy gastronomiczne pozwoli nam na chwilę oddechu. Po zawinięciu do miejsca odpoczynku należy zawsze uzupełnić zapasy wody pitnej oraz podpiąć się do prądu.

Gdzie jechać na żagle ?

Czas wakacji ze znajomymi i rodziną służy nawiązywaniu lepszych relacji. Wspólne fotografie na tle przyrody i nowych plaż są niesamowitą pamiątką. Warto śledzić trasę i komunikaty pogodowe, aby nie zostać zaskoczonym przez zorganizowany nagły sztorm czy burze. Mogłoby to wywołać niepotrzebny stres a chodzi nam przede wszystkim o chwilę relaksu na łonie nautury.

Bardzo popularnymi miejscami na jachting jest obecnie Grecja i Chorwacja. Warto wyczarterować jacht lub żaglówkę poprzez profesjonalny serwis przed sezonem, aby znacznie zredukować koszty. Zaplanowanie listy osób i charakteru podróży pozwali dobrać odpowiedni standard wyposażenia, model sprzętu i rok produkcji. Dochodzą koszta zakupu paliwa, ręczniki są zazwyczaj dodatkowo płatne. Jachty posiadają pełne wyposażenie kuchenne, hotelowe, nawigacyjne oraz środki bezpieczeństwa.

Wiatr we włosach, szum fal, bezchmurne niebo, słońce w zenicie

i śpiew ptaków to osiągalny stan rzeczy. Udanej podróży !

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.