Zbliża się lato i coraz cieplejsze temperatury. Jest to doskonała temperatura do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wśród miłośników aktywnych form spędzania czasu z pewnością znów zagoszczą rowery i odbywanie długich wycieczek rowerowych, które nie tylko pozwalają na skuteczny trening ogólnorozwojowy, ale również podziwianie nierzadko wyjątkowych widoków. Aby jednak wycieczka rowerowa po Warszawie była udana, warto wybrać wcześniej odpowiednią trasę – kluczowa jest zarówno lokalizacja, jak i przystosowanie do poruszania się na rowerze. Oto 5 bardzo przyjemnych tras po Warszawie i okolicach, które doskonale nadają się na wycieczkę rowerową, nawet dla początkujących.

Niezwykle malownicza trasa rowerowa – zamek w Czersku

Wycieczka rowerem do zamku w Czersku to stosunkowo łagodna trasa, która nadaje się nawet dla osób początkujących. Co więcej, nie jest zbyt skomplikowana, za to dostarcza niesamowitych widoków i pozwala nieco oddalić się od dużego miasta. Aby dojechać do celu, wystarczy kierować się niebieskimi oznaczeniami – Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym. Większość czasu można przemieszczać się szosą, co jest znacznym ułatwieniem – ponadto podróż nie jest skomplikowana, ponieważ przeważnie odbywa się w linii prostej Warszawa-Czersk. Cała trasa zajmuje około 35 kilometrów – w zależności od miejsca startu – w jedną stronę. Wracać można w taki sam sposób lub wybrać inny szlak – rowerzyści chętnie decydują się na szlak zielony.

Podczas całej trasy panuje doskonały widok na koryto Wisły. Finał trasy, czyli zamek w Czersku również sprzyja wypoczynkowi – to zaciszne miejsce o wyjątkowej historii i tradycji zachęca turystów z całej Polski. Co więcej, sam zamek jest otwarty dla odwiedzających, a z aktualnymi atrakcjami można się zapoznać na oficjalnej stronie zabytku.

Z dala od miejskiego zgiełku – trasa nad Zalew Zegrzyński

Pora na kolejną trasę, tym razem dla osób, które pragną spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu – z dala od miasta, na łonie natury. Dystans w jedną stronę to około 30 kilometrów, więc jak w przypadku zamku w Czersku nie jest zbyt duży i spokojnie można znaleźć na niego czas nawet w tygodniu. Przez większość trasy jedzie się po drodze szutrowej, jednak nie jest to duże utrudnienie, nawet dla posiadaczy rowerów stricte miejskich. Dużym ulepszeniem trasy jest również odcinek wzdłuż kanału rzeki Narew – trzeba jednak uważać, ponieważ ścieżka jest stosunkowo wąska. Jest to doskonała propozycja dla osób, które chcą odpocząć nieco od miasta i zabudowań oraz spędzić czas na łonie natury i cieszyć się pięknymi widokami, a także świeżym powietrzem.

Park, rezerwat i fortyfikacje wojskowe, czyli trasa do Modlina

Pora na nieco ciekawszą propozycję, dla miłośników nieco dłuższych dystansów. Większość planowanego dystansu ciągnie się wzdłuż Wisły. Trasa gwarantuje niesamowite widoki i możliwość obcowania z przyrodą – szczególnie, że jej początkowa część prowadzi przez tereny Rezerwatu Ławice Kiełpińskie nieopodal Lasu Młocińskiego. Nieco za Rezerwatem Kępy Kazuńskie trasa dobiega końca w Modlinie, a stamtąd można podziwiać wyjątkowy, północno-wschodni kraniec Kampinoskiego Parku Narodowego.

Rowerzyści, którzy lubią podczas wycieczek podziwiać również zabytki, mają szansę odwiedzić Jabłonną i znajdujący się w niej zabytkowy, klasycystyczny kompleks pałacowy Michała Jerzego Poniatowskiego. Ciekawą propozycją będą również fortyfikacje w Modlinie, które doskonale zwieńczą całą podróż – mowa tutaj o twierdzy Modlin, która składa się z dwóch łańcuchów fortów oraz umocnionych przedmości. Szacuje się, że jest to nie tylko największa, ale też najlepiej zachowana twierdza w całej Polsce.

Łagodna trasa dla miłośników lasu – cel Siarków 

Trasa zaczyna się w wyjątkowo malowniczym, dobrze znanym mieszkańcom Lesie Bielańskim. Następnie prowadzi przez równie piękny Las Młociński – Uroczysko Nowa Warszawa. Później już tylko niewielki fragment dzieli rowerzystów od Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasa ma swój koniec w Sierakowie, który wyróżnia się możliwością podziwiania dzikiej przyrody oraz Bagna Cichowąż. Niestety właśnie z powodu niewielkiej odległości od bagna, warto przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody i lepiej nie wybierać się tam, gdy wcześniej padał deszcz.

Trasa, choć jest stosunkowo krótka – mierzy zaledwie niecałe 20 kilometrów – to może stanowić niemały problem, dla osób, które nie znają dobrze okolic Warszawy. Dlatego na wycieczkę koniecznie powinno się zabrać ze sobą mapę. Tym bardziej że większość trasy nie prowadzi po szlaku – jedynie część w Kampinoskim Parku Narodowym oznaczona jest czarnym szlakiem. 

Dodaj komentarz