Z pewnością każdy z nas ma w gronie swoich znajomych przynajmniej jedną osobę, która potrafi nieustannie narzekać na to, że życie kulturalne w Polsce ogranicza się do Warszawy, w innych miastach bowiem nie dzieje się nic lub prawie nic. Polemizowanie z osobami przeświadczonymi o tym, że właśnie tak wygląda rzeczywistość, jest wyjątkowo trudnym zadaniem, gdybyśmy jednak podjęli próbę przekonania ich, że nie mają racji, Wrocław z pewnością okazałby się miastem pomagającym nam w realizacji tego niełatwego zadania. W stolicy Dolnego Śląska nie można się nudzić, a mówienie o Wrocławiu jako o „mieście festiwali” nie jest wcale przesadą.

Dla miłośników filmów

Festiwale filmowe we Wrocławiu mają długą tradycję, miasto jest więc tłumnie odwiedzane przez miłośników „dziesiątej Muzy”. Co ciekawe, coś dla siebie znajdą tu zarówno entuzjaści kina niezależnego, jak i kasowych produkcji, które pochłaniają ogromne pieniądze w zamian racząc nas wbijającymi w fotel efektami specjalnymi. W tym miejscu warto wspomnieć więc o festiwalu, który godzi zwolenników obu nurtów, właśnie takim mianem można bowiem określić American Film Festival. Festiwal kina amerykańskiego może okazać się dla wielu osób sporym zaskoczeniem, mamy bowiem tendencję do postrzegania kinematografii ze Stanów Zjednoczonych jednowymiarowo i trudno jest nam nawet uwierzyć, że mogłoby być inaczej. Tymczasem festiwal nie ogranicza się wcale do prezentowania najnowszych dzieł tych reżyserów, którzy cieszą się uznaniem na świecie. Promuje też twórców nieznanych, często poruszających trudne i ważne tematy. Twórcy ci nie mają może hollywoodzkich budżetów dla swoich filmów, potrafią jednak tworzyć dzieła, które na zawsze pozostają w naszej pamięci.

Dla wielbicieli muzyki

Najstarszym festiwalem muzycznym, jaki może nam zaoferować Wrocław jest, oczywiście, Jazz nad Odrą. Wielkie święto muzyki jazzowej odbywa się już od roku 1964, a obecność na nim jest nobilitacją dla najwybitniejszych artystów z tego nurtu. Festiwal odbywa się w kwietniu i już od dawna cieszy się mianem muzycznej wizytówki miasta. A choć mamy w jego przypadku do czynienia z festiwalem dojrzałym, co roku zachwyca świeżością i otwartością. Również wielbiciele muzyki klasycznej nie powinni narzekać ani na nudę, ani na brak mocnych wrażeń. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans jest powszechnie uważany za jeden z najważniejszych festiwali poświęconych muzyce klasycznej w Europie, nie powinno więc dziwić to, że w pierwszej połowie września w mieście zauważalnie rośnie liczba zagranicznych turystów ceniących sobie piękno ludzkiego głosu w najlepszym wydaniu. Co ważne, wrocławski festiwal zwraca na siebie uwagę również dlatego, że jest znakomicie zorganizowany, co również przynosi chlubę miastu.

Dla teatromanów

Mówienie o wrocławskich festiwalach nie miałoby sensu, gdyby nie padło przynajmniej jedno zdanie na temat imprezy cieszącej się mianem kultowej. Jest nią Przegląd Piosenki Aktorskiej będący najważniejszym tego typu festiwalem w Polsce. Tu po prostu nie można się nie pojawić zwłaszcza, jeśli chce się zobaczyć znanych aktorów w rolach co najmniej nietypowych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez blog cowewroclawiu.pl na którym znajdziecie szereg informacji o Wrocławiu i Dolnym Śląsku.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu